Caut bona / Bucuresti

Caut bona / Bucuresti | Autor: Ela2001

Link direct la acest mesaj

Buna.
Sunt in cautarea unei bone pt un baietel de 1 an si 7 luni.
As fi preferat sa gasesc o bona recomandata de cineva cunoscut; am avut 2 recomandari, dar una dintre doamne si-a gasit deja un baietel pe care sa-l ia de la gradi si apoi sa stea cu el, iar cealalta nu vrea sa aiba grija de un copil asa mic ca e bataie de cap cu el (astea sunt cuvintele ei) si prefera sa faca curat la diverse familii (si castiga f bine- mie mi s-a parut f mult cat primeste).
In concluzie, mai am putin pana incep serviciul si n-am gasit inca bona.
Apelez la voi sa-mi recomandati pe cineva sau sa-mi spuneti la ce agentie ati apelat si ati fost multumite.

PS: Cu cat platiti voi o bona pt 8 ore?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Ela si eu am cautat si preferat sa iau bona prin recomandare de la o persoana cunoscuta, insa nu am reusit sa iau pe cineva care sa corespunda cerintelor mele. Ca de fapt nu e chiar usoara alegerea, ea fiind cea care va sta cu copilul tau 8 ore/zi.
Eu am reusit sa iau doamne care corespundeau exact cerintelor mele doar prin agentie. si bona si menajera, ulterior. E drept ca a durat ceva timp cautarea, dar in final a fost ceea ce doream. Agentia se numeste Profiles.

Mi se pare ca te-ai apucat putin cam tarziu de cautarea unei bone. Eu zic sa apelezi la agentii, prin cunostinte s-ar putea sa dureze si 6 luni.
Ideal era sa poti sta si tu o perioada de acomodare cu ea acasa, o luna, doua, sa o observi cum e cu copilul sa faceti lucruri impreuna, sa vada ce si cum ai pretentia sa faca in relatia cu copilul tau, sa iesiti impreuna afara, sa o probezi putin. Nu te sfatuiesc sa lasi direct copilul pe mana unei straine, indiferent cu ce recomandare iti vine.

Acum referitor la salarii, din auzite, ca eu am gemene si la mine s-au practicat alte tarife. Depinde si de zona, dar aici unde sunt eu 1 Mai -Domenii pentru un copil la 8 ore cam 1000 - 1200 lei merge. Mai putin de 1000 nu stiu sa dea cineva. Asta daca vrei sa fie doar bona, sa faca doar baby sitting, ca daca mai ai si alte pretentii usoare, salariul creste. Oricum cu un copil de 1 an si 7 luni nu prea vad sa aiba timp si de altceva. Eventual cand doarme copilul sa se ocupe tot de ceva lucruri de-ale lui.
In ce zona stai?

Bafta sa gasesti pe cineva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Kariris m-am apucat cam tarziu caci am tot sperat sa gasesc bona prin cunostinte.
Oricum o sa fie si mama in casa, deci n-o sa fie ea singura cu copilul (cel putin o perioada).
Poti sa-mi spui ce taxe ai platit la agentie? Se face un contract cu agentia sau cu bona, ca nu stiu cum se procedeaza?
Cate bone ti-au prezentat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nitulica spune:

In ce zona stai Ela?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Nerva Traian. De ce ma intrebi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rebemic spune:

Suntem in aceeasi situatie :P eu am o fetita de 1 an si 8 luni si i-am cautat bona, n-am gasit prin cunostinte asa ca am aranjat mai multe "interviuri" cu bone alese de pe internet dar nu-mi vine s-o las pe mana unui strain... asa ca am gasit ca cea mai buna solutie, cresa particulara: am incredere ca nu i se intampla nimic, invata lucruri pe care poate nici eu nu le stiu ca s-o invat etc si ma costa tot cat o bona (poate chiar mai putin).
Merita sa incerci si prin agentie, te costa cam 50-60-70% din salariul/ 1 luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_mg spune:

Ela iti trimit PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Andreea ti-am trimis si eu mesaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Rebemic deja ti-ai dat fetita la cresa? Poti sa-mi spui si mie unde si cat te costa? Eu stiu ca preturile sunt destul de mari (cel putin cat te costa o bona).
Plus de asta se va imbolnavi f des si atunci va trebui sa stea acasa cu cineva (si as vrea sa evit bolile macar pana la 3 ani).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timar12 spune:

Buna Ela 2001
M-am comfruntat si eu cu aceiasi problema,cand am plecat in Bruxell.
Voi incerca sa impartasesc experienta mea,sunt psiholog de profesie so poate ca in felul acesta pot sa fiu de ajutor:

Pretul bonei depinde de mai multi factori:Timpul de lucru,distanta care trebuie sa o parcurga,pentru cati copii ai nevoie,prestarea menajului si cel mai important factor pregatirea bonei.E esential sa intelegi ca o bona isi lasa amprenta asupra personalitatii copilului tau.O bona cu un standard ridicat depaseste 2000 ron-o spun cu siguranta,am "filtrat" foarte multe bone.Bineinteles ca poti sa gasesti si la 1000-1200 ,dar fara sa ai pretentii prea mari de la ele(stii vorba de unde nu e nici D-zeu nu cere)
O bona pentru un copil mic trebuie neaparat sa aiba notiuni de acordare de prim ajutor.
Trebuie sa emane energie pozitiva si sa fie de mare incredere.
Sfatul meu este intotdeuna sa angajati bona pe o perioada de proba,iar primul lucru ce trebuie sa faceti e sa exscludeti agresivitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Timar iti multumesc pt mesaj.
Am noroc ca mama sta la mine in cursul saptamanii si copilul nu va fi singur cu bona; nu cred ca as putea sa-l las singur cu o persoana straina.
Cele mai multe bone au pretentii financiare f mari desi de multe ori nu au terminat nici macar un liceu.

Mergi la inceput