vorbele unei bunici"iesti tampit la cap"

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Gabi, probabil ca tu stii mai bine decat oricine ca lucrurile nu se vor schimba niciodata la voi in casa.
Singurul lucru pe care poti si trebuie sa-l faci este sa gasesti urgent solutii sa va mutati de acolo. Nu mai permite parintilor tai sa se bage in familia ta.
Si poate nu ar strica sa-i explici fiului tau ca ar trebui sa incerce sa-i respecte mai mult pe ai tai. Poate si aici e o problema?

_
Un sistem imunitar puternic pentru copilul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

Da atmosfera nu se va schimba niciodata sunt convinsa.
Zilnic ii repet baitului sa fie politicos cu toti cei 4 bunici fara niciun fel de exceptie.
Acum sunt la servici si incerc sa fac rost de un extraveral ca nu ma simt bine deloc. Sunt atat de tulburata ca nu ma pot calma fara sa gandesc la ce este acasa. Si colegii m-au intrebat ce este cu mine, dar evit cat pot sa stau in prejma lor si ma retrag repede in birou (am noroc ca sunt singura pentru o perioada).
Si sotul meu nu este intr-o stare prea buna, isi propusese ca de 1 martie sa se lase de fumat, dar din cauza celor intamplate nu a reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

El e un copil de 11 ani, in prag de adolescenta. Daca imi dati voie, as spune ca are dreptul sa fie obraznic uneori!
Dar sa spui unui copil tampit! Eu nu ii fac nici macar pe straini tampiti, si nu as putea concepe sa vorbesc astfel cu un copil, nepotul meu!
Aratati-mi mie copil care nu e uneori obraznic - asta inseamna ca e needucat?
Unde se manifesta "intelepciunea" celor in varsta? Cum sa nu fie copilul revoltat cand, in loc sa fie si el inteles si ascultat, este jignit si "izbit" de colo colo de cuvinte grele precum tampit, maimuta sau porc....
Gabi, din pacate, nici eu nu vad vreo solutie - nu vad alta decat de a va face bagajele si a pune o distanta cat mai mare intre voi si bunici! Altfel risti sa va afecteze pe toti, sa va afecteze mai mult decat esti dispusa sa accepti. Cred ca vrei sa ai copii deschisi catre lume, liberi si independenti, spontani si sinceri. Si nu copiii care sa se simta umiliti de proprii bunici, in care frustrarea sa creasca in fiecare zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

Fetelor am petrecut un week-end linistit intr-adevar numai cu familia mea. Am simtit si eu ca ma familie. Am gatit numai pentru noi si am mancat numai noi 4 persoane. Am fost linistiti, noi adultii, dar totusi cu o durere in suflet pentru necazurile prin care trecem. Am mare noroc ca am un sot bun si ne intelegem foarte bine (mai apar uneori si la noi mici certuri ca in orice familie, dar dragostea invinge totul ). Am petrecut mult timp cu copii, ne-am plimbat, ne-am jucat..
Pana acum programul nostru era cam asa:
- nu aveam voie sa fac mancare ca facea mama,iar daca plecam de acasa cand veneam mama era tare obosita sau ii era rau si imi spunea cat de rau ia fost ca numai ea stie cam a facut mancarea...
- daca gateam eu , gateam pentru toti si nu orice ca nu manca tata orice
- de mancat mancam numai la noi (ca e mai frumos si spalam noi si vasele, ca doar ei sunt bonavi...)
- la masa nu facem glume, pastram masura sa nu se supere bunicii
- de cele mai multe ori mesele se terminau cu cearta...

Acum copii stau tot cu socrul meu (pensionar si face naveta la noi din provincie, in conditiile in care si tata este pensionar si mama este in prag de pensie). Pe parintii mei nu i-am vazut (ori este atat de suparata pe mine ori ii este rusine sa mai dea ochii cu mine). De fapt am trecut eu prin zona, dar mama s-a facut ca nu ma vede. Doar cea mica s-a pe la ei, deoarece nu i-am interzis acest lucru si atat.

Intr-o zi soarele va rasari si pe strada mea.Dar dupa vin iar noii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

mgabi ma bucur tare mult ca ati avut momente frumoase de liniste doar voi 4. Nu se poate sa va separati cu mancarea? Fiecare sa-si faca de mancare in bucataria lui,macar in wekend!! Sa va bucurati de copii si sa mancati linistiti ca asa repede trece timpul ,si odata vezi copii mari. Si la mine e liniste deocamdata,cat o tinea nu stiu!

Ana de Maia Elena(24.09.2010)
Poze

Cum s-a nascut Maia - www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

Ana 25 care mai este atmosfera la tine? La mine lucrurile stau cam asa: De la inceputul lunii martie nu vorbim cu parintii mei, nu ne vedem, nimic. Este o oarecare tensiune deoarece nici socrul meu am observat ca nu prea ii convine aceasta situatie si nu ar mai vrea sa vina sa stea cu copii. Chiar saptamana viitoare va fi una destul de grea ca vom fi fara el. Va trebui sa ne descurcam cu scoala, gradi...

Vorba ceea Saraca fata bogata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

mgabi la noi deocamdata e pace,si asta pt ca rabd eu multe,ca motive de cearta sunt cu gramada si chiar incearca sa faca tambalau.Dar ii dau ignore. Sper sa tina linistea si la voi.

Ana de Maia Elena(24.09.2010)
Poze

Cum s-a nascut Maia - www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

Linistea la noi nu exista din pacate. Incidentele se tin lant.
Saptamana care a trecut a fost jalnica. Nu am avut ajutor din partea socrului, iar tatal meu a reusit din nou sa amplifice si mai mult coflictele.
L-am rugat sa aibe grija de copii o saptamana, atat. Dupa 2 zile au inceput certirile dintre el si baiat. Rezultatul la adresa nepotului "cretinule, tampitule" "fa ce vrei pe mine nu ma mai intereseaza de tine". Si nu exagerez deloc. Drept urmare a trebuit noi sa ne invoim de la servici (la baiat la scoala sunt niste conflicte si imi este teama sa-l las singur o perioada, un coleg de clasa a fost batut de alti colegi mai mari ...). Rezultatul conflictului: ma suna pe mine la servici vineri dimineata si imi spune ca eu "sa-mi sterg din memorie numarul de telefon al lui si al mamei mele din memorie ca pe mine nu ma intereseaza de ei" si ca doreste sa discute cu sotul meu. Da, discutia chiar a avut loc intre ei sambata si a confirmat intr-adevar de jignirile aduse nepotului.
Acum a venit iar socrul. Cu mama nu am vorbit si nu ne-am vazut de 4 zile. Nici macar nepotii nu a dorit sa-i vada si invers. Nu le interzic deloc copiilor sa-i viziteze las totul la aprecierea lor.
Imi pare rau ca spun astea dar simt nevoia sa spun cuiva nu am frati, surori, verii sunt departe si nu ne vedem, nu am prieteni, dar am pe sot cu care discut orice si ma intelege. Nici lui nu-i vine sa creada ce parinti pot avea, in special ce mama. Soacra mea nu stie ce sa-i mai faca fetei ei sa-i intre in piele, iar pe mine nici nu vrea sa ma vada ca sunt rea. Ceea ce imi este cel mai teama este ca, copii mei sa invete partile bune si nu pe cele rele din toate astea.
Puneti-va in locul meu si spuneti daca mai aveti puterea sa va uitati in ochii acestor parinti ...

"Saraca fata bogata"Comunicarea este arta fericirii in familie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui mgabi
sta la masa cu un picior pe scaun si spune ca parca este o maimuta, musulman..daca ragaie spune ca face ca "porcul".


Sa inteleg ca acum sa`i zici cuiva musulman este o jignire?Interesant,in dictionarul jignirilor autohtone pe linga cuvintele "maimuta" si "porc" a aparut un termen nou,"musulman"
Oare cind apare un update in DEX???

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Cred ca se referea la pozitie (cu picioarele sub el). Sa nu fim rai - asta asa, in general. In particular insa. depinde intotdeauna de tonul si intentia cu care se face remarca. Si eu imi mai alint copiii "maimute" dar e alint la propriu. La fel si cu "purcei" dupa ce ajung intr-o stare de murdarie similara numitului animal.
Acum, ca sa revin la subiect, ma gandesc ca apropierea prea tare, viata zi de zi la comun a dus la problemele astea. Am vazut asa ceva la mine in casa, cand eram copil (eu si fratele meu eram maimutele si ...ce-o mia fi fost) pt ca stateam in aceeasi casa cu parintii, bunicii si o perioada si cu matusa. Colhoz-ul e de vina. Sfatul meu e sa va separati cat de mult se poate (daca emigrati va fi si mai bine). Incearca sa gasesti pe cineva (o bona) sa te ajute si sa nu mai depinzi absolut deloc de ai tai. Daca nu se vor mai intalni zilnic, daca nu vor mai avea contactul atat de strans poate si "nervii" se vor detensiona.

Mergi la inceput