vorbele unei bunici"iesti tampit la cap"

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Foarte frumos explicat, Maria!
Eu nu stiu ce respect poti impune unui copil pe care tu il faci tampit. Daca tu nu il respecti ca persoana (asa cu toane, cum toata lumea are), nu poti avea pretentia ca el sa te respecte. Atitudinea trebuie schimbata in ambele tabere. Parerea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Burtocika

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Eu nu inteleg cat poate fi de deranjanta o bunica ce vine sa te intrebe daca vrei sa mananci sau te roaga sa ii bagi un numar in memoria telefonului...


Nu intelegi pentru ca probabil (spre norocul tau) nu ai trait zi de zi cu cineva in casa cu care esti complet incompatibil ! Si vorbesc de incompatibilitate clara, nu de lipsa de respect sau de dragoste, desi as zice ca astea stau la baza situatiei ...
Eu zic ca printii tai nu te respecta ca si adult si te privesc in continuare ca pe un copil, incapabil sa ia decizii corecte pentru familia lui. Si asta este frustrant pt ei, sa vada ca au pierdut controlul asupra voastra, de-aici reactiile lor dure. Fabulez si eu, imi dau cu parerea, poate nu are nici o legatura cu situatia voastra, dar mie asa mi s-a parut, judecand si prin prisma experientei personale.

Nodulii tiroidieni nu au nici o legatura cu felul de a fi al unui om, si eu si sotul am avut (si mai avem) probleme cu tiroida, si alti oameni au diverse probleme medicale, unele chiar grave de tot, da asta nu e o scuza pentru un comportament necivilizat. Asta tine de educatie ...


se stie ca unele afectiuni si boli duc la modificarea comportamentului, iar educatie nu poate impiedica asa ceva.

Gabi, cum adica a lovit-o fiul tau pe mama ta peste mana?!?!?!??!


**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria58

buna seara!GABI,eu sunt bunica de trei nepoti,si cred ca inteleg ce se intimpla in relatia nepot-bunica,din propria experienta!Nu voi intra in prea multe amanunte,iti voi spune doar ca m-am implicat foarte mult in cresterea nepotului meu care acum are 9 ani(situatia a cerut-o)pina pe la 3ani si jumatate,si eram perceputa de el ca o a doua mami,acum mai are o surioara de trei ani,pe care o iubeste nespus,dar am constat ca este gelos pe ea!Intr-o dimineata a venit la mine si mi-a spus -esti bunica mea ,si numai a mea!L-am imbratisat si i-am spus ca sunt bunica lui,si a surioarei lui si a nepoatei din partea fiului,ca in inima lui buni este un loc mare de iubire unde incape toata lumea ca-i iubesc pe toti trei la fel de mult ,dar sunt nevoita sa ma port diferi cu fiecare pentru ca ei au virste diferite si nu cred ca i-ar place sa ma port cu el ca si cu cea mica de 3 ani,si sunt firi diferite!De atunci cind prind un pic de timp doar eu cu el(sa nu stirnesc alte gelozii)il mai imbratisez cind imi da voie ne mai jucam ,mai vorbeste si obraznic dar isi testeaza limitele si e normal!Ii permit micile lui iesiri,incerc sa nu-l ranesc ,iar atunci cind ceva ma deranjaza ii explic ce si de ce nu-mi place,neuitind niciodata sa-i spun cit de mult il iubesc!Daca mama ta a fost foarte implicata in cresterea fiului tau ,explica-i mamei tale ,ca tot comportamentul lui vine din gelozia ca i s-a luat ceea ce era al lui si spune-i mamei tale sa nu-l raneasca ci sa se indrepte cu multa dragoste si atentie catre el iar atunci cind prinde ocazia sa fie <bunica lui si numai alui!>


f. frumos ai zis! Sper ca peste 30 ani sa ma comport la fel.



mgabi, imi pare rau de situatie. Esti la mijloc, stres acasa cu copiii - care cer atentie si in mod diferit, stres cu mama care tipa, stres la serviciu cu criza asta; gospodaria trebuie tinutaa la punct etc.
Sotul tau te ajuta? Baiatul e destul de mare, incepe perioada de independenta, cred ca o iesire ca intre baieti i-ar prinde bine.


P.S. si eu stau la masa cu picior pe scaun. Si acum sunt, cu piciorul sub mine... asa ma simt bine, nici nu o gandesc, e un gest reflex. Mi-am dat seama abia la 23-24 de ani,cand mi-a zis verisoara: "mananci ca mine, cu un picior sub fund!" Si la serviciu, cand sunt stresata, scot o gheata si bag piciorul pe scaun sub fundul meu....


inca un P.S. De ce trebuie un copil obligat sa manance? Nu vrea, nu primeste! pana la urmatoarea masa, face foamea. La fel o obliga si pe cea mica sa manance?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

Iata ca nu a trecut decat o luna de la precedentul si tensiunile au a aparut din nou. Deci minunea "linistea" nu tine decat 3 sapt si 3 zile...Ieri am primit prin "mesager" socru si copii ca "mama mea" este foaaaaaarte suparata pe mine, iar tata chiar vrea sa-mi traga o bataie. De ce?
- baitul meu este foarte obraznic, prost educat, nu ii asculta, nu invata, se joaca prea mult la calc si ect. ca nu le mai tin minte.
Mentionez ca socrul meu a sta de 2 sapt. la noi la rugamintea tatalui meu care are diverse probleme de rezolvat si nu prea sta pe acasa in timpul zilei, iar mama este la servici.
cam asa stau lucrurile dar ieri cand am aflat pur si simplu spanandu-mi cea mica si socrul meu care le spune nu mai stiu cu ce intentie (oricum el nu are nicio vine , el spune ce aude), ca asa l-a rugat "cuscra" si mai mult fiind si intr-o stare de tensiune inainte de CM, am rabufnit in plans incat si si cea mica s-a speriat si plangea si ea cu mine. Ce sa va mai spun a venit si sotul meu si m-a vazut si ....
M-am saturat cu atatea sfaturi de la 3 parinti ... si mai mult numai comentez... Acum iar si iar si mai ma simt si rau...
Pentru sfarsitul de sapt. ne-am programat sa facem iarasi consiliu de familie (noi 4 si parintii mei) si sa stabilim o ordine in toate si reguli stricte in casa. Sper sa reusim.
Am aflat din nou ca nimic din casa nu este al nostru totul este din munca lor.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Mgabi, obiectiv vorbind, cat de needucat este baiatul tau? Stiu ca ii esti mama si ca ai participat si inca participi la educatia lui, insa in ce consta nazbatiile lui? Sunt serioase sau mama ta chiar exagereaza?

Nu mai tin minte exact , dar ai spus ca nu merge sa va mutati de langa ai tai (parca casa mare construita in asociere), atunci da-l pe fiul tau cel mare la un after school. Ce mare branza? Bunicii vopr fi linistitati doar cu cea mica, baiatul lipsit de cicaleala bunicii, isi petrece timp cu profesori si alti colegi. Nu-mi spune de bani, daca iti stii interesul, vei face rost de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Mgabi imi pare ff rau pt tine! Spun asta pt ca stiu ce inseamna sa stai cu cineva in casa,caruia nu-i convine nimic. Si eu locuiesc cu bunica sotului meu si pot sa spun ca scandalurile se tin lant.E un conflict intre generatii,pe care nu-l putem depasi. Probabil multi dintre voi cunoasteti sau aveti acasa un "batran intelept" care numai ei au trait pe lumea asta,numai ei au dreptate,numai ei stiu cum se creste un copil,cum se gateste,s.a.m.d.
Si eu traiesc intr-o tensiune continua,nu ma simt bine acasa,nu-mi convin multe vorbe si fapte,dar nu am ce sa fac.Suport,pt ca nu am unde sa ma mut.Si la toate astea se adauga si nelinistea si stresul de a creste un bebelus fara nici un ajutor(primul)!! Singura solutie pt linistea unei familii este sa stea singura,fara parinti,bunici,socrii,matusi......Dar de multe ori acest lucru nu este posibil.
Mgabi

Ana de Maia Elena(24.09.2010)
Poze

Cum s-a nascut Maia - www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Eu nu inteleg cat poate fi de deranjanta o bunica ce vine sa te intrebe daca vrei sa mananci sau te roaga sa ii bagi un numar in memoria telefonului...
Daca tu tratezi nodulii tiroidieni ai mamei tale cu "" si grija pe care o poarta copiilor tai cu "", nu ma mir ca, la randul ei, spune copilului ca-i tampit la cap...
Si nu ma mir ca, la randul lui, copilul este nervos cand bunica il intreaba ce sa-i pregateasca de mancare.



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~






Pai daca te intreaba de doua trei ori nu e deranjant dar cand pers. respectiva devine agasanta si cicalitoare,crede-ma ca e foooarte deranjant. Chiar daca e un copil de 11 ani,are personalitatea lui si la varsta asta e destul de independent si capabil sa manance singur daca ii e foame.
Una e sa ai grija de un copil si sa-l educi si alta e sa fi stresant si cicalitor. Daca vede ca la copil nu-i plac anumite chestii.nu mai trebuie sa insiste,mai ales sa-l faca tampit,sau sa se enerveze ca mananca de la mama lui si nu de la ea.
Poate tu nu ai avut "cicalitori" si de aia nu poti intelege cat poate fi de deranjant.

Ana de Maia Elena(24.09.2010)
Poze

Cum s-a nascut Maia - www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.
Ana25 asa este daca nu traci prin asa ceva nu poti intelege cum? si de ce? se pot intampla aceste lucruri. Cum este este cand parintele spune ceva si vine repede un bunic si da replica "nu, nu asa sa te invat eu cum ca tu nu ai de unde sa stii, eu mai multa experienta eu am trecut prin multe greutati si stiu" si gata deja te clatini . Toate astea le suporti odata, de 2 ori etc.... dar ...
situatia este cam asa acum: nu vorbim, ieri nu ne-am intersectat deloc desi copila mea primise "ordin" de la bunica sa o viziteze la servici, dar noi nu am lasat-o drept urmare cand a ajuns bunica s-a retras linistita in zona ei de locuit. Despre socrul meu ce sa spun este un om provincial, pensionar cu principii la fel bine intiparite, care nu ezita niciodata sa-ti dea sfaturi si sa-si bage nasul in bucatarie cand tie lumea mai draga, dar nu se supara si "suporta" "glumele" copiilor nu le percepe ca pe jigniri. Ii considera copii care vor creste si se vor "lumina".
Ana 25 imi pare si mie sincer rau ca si tut treci printr-o situatie asemanatoare, dar sa speram ca timpul le va rezolva pe toate. Copii din ziua de azi sunt ceva mai hotarati si mai duri si nu mai poti face din ei cam ce iti doresti ei principii diferite, iar noi trebuie sa le acceptam. Cel putin eu imi accept copii asa cum sunt si ii iubesc asa cum sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Da,in astfel de situatii ne dam seama cata rabdare avem si de cat este un om in stare sa indure. Si eu sper ca timpul sa ne rezolve problemele. si numai bine !!

Rabdare,rabdare,rabdare.....

Ana de Maia Elena(24.09.2010)
Poze

Cum s-a nascut Maia - www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

Eu inteleg ca parintii tai te trateaza ca pe un copil dependent de ei ... inca. Probabil stiu si ei ca nu aveti unde si cum pleca si profita de asta sa ... nu se schimbe, chiar daca le-o ceri. Ai citit cartea Socrii toxici de la editura Trei? Ti-o recomand, chiar daca in cazul tau e vorba de parinti. Dar daca tie, ca adult iti vine sa pleci, baiatului tau ce crezi ca ii vine sa faca? Va fi adolescent in curand si daca acasa nu gaseste o atmostfera prietenoasa si linistita pe care sa o perceapa ca o oaza de stabilitate (de care din cand in cand va avea nevoie, chiar daca nu va recunoaste), vor fi sanse mari sa o caute in alta parte - si nu fiindca voi ca parinti nu vreti sa i-o oferiti. Eu cred ca lui pe viitor ii va fi si mai greu decat iti e tie acum (fiindca nu are experienta ta de viata si fiindca la adolescenta totul e perceput mai intens emotional) - asa ca as cauta solutii pentru imposibila mutare cu orice risc.
P.S. Nu cred ca bunicii se vor schimba vreodata, din pacate.

Mihaela Zaharia

Mergi la inceput