Gastric bypass-informatii

Gastric bypass-informatii | Autor: LauraNicole

Link direct la acest mesaj

Cine a trecut prin aceasta experienta? Cum va simtiti acum? Ati putea sa-mi spuneti aspectele negative si cele pozitive pe care le simtiti voi? Ceea ce este postat pe internet am citit deja si ma intereseaza parerile sincere ale muritoarelor/muritorilor de rand care au trecut prin asa ceva personal si nu dupa ureche. In cateva luni imi voi putea povesti si eu experientele dar pana atunci sunt inca in consiliere. Multumesc anticipat!

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914


O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Laura,sper sa nu se considere reclama,dar poti intra pe forumul culinar.ro,la Chirurgia bariatrica si vei gasi ce informatii cauti.Bafta,si sper ca decizia ce ai luat-o sa fie cea mai buna pt tine si cei din jur.

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Alex@Sara, multumesc dar cred ca nu m-am facut inteleasa! Toate informatiile medicale si ce ar trebui sa stiu despre operatia in sine le am deja. Pe mine ma intereseaza experientele personale a celor care au trecut prin asta. Cum se simt, cat timp au fost nevoite/nevoiti sa manance mancare lichida apoi piure si cand au reinceput sa manance "normal", daca le este rau, dureri etc. Pur si simplu sunt curioasa! Ce au simtit dupa operatie?
Repet: despre partea tehnica stiu deja tot ce trebuie sa stiu, ce riscuri poate avea, am citit/intrebat/ vizionat tot ce se poate legat de subiectul in sine si stiu ce vreau nu pentru ca vreau sa arat bine(si asta, normal, dar nu atarna asa greu ca celelalte motive) ci pentru ca motivul meu principal este legat de sanatatea mea. Vreau ca sa traiesc mai mult de 62 de ani cat au trait tatal, bunicii si strabunicii mei pentru ca problemele mele sunt genetice si nu pentru ca infulec zece burgers zilnic, tone de cips si beau sute de litri de sucuri acidulate. Din contra! Dieta mea zilnica este cu mult mai sanatoasa decat a multor alte persoane pe care le cunosc si cantaresc pe jumatate. Altfel nu mi-as fi pastrat aceeasi greutate de aproape 6 ani ci as fi oscilat. Tot datorita felului in care ma ingrijesc nu am diabet si nu sunt bolnava de inima desi, din nou, genetic am 70% risc.
Ani de zile am trecut prin shpe diete, tratamente medicale fara nici un efect (mai mult de 5 kg nu am reusit niciodata sa slabesc chiar daca ma infometam) ,fara sa stiu exact ce am si de ce sunt grasa, de ce m-am ingrasat dublu in doar cateva luni dar in urma atator teste medicale efectuate in ultimile luni, plus sedinte la psihologul de specialitate, acum stiu si, repet, stiu ce vreau. Ma vreau sanatoasa, vreau sa-mi vad copilul devenind adult si sa-mi cunosc nepotii!

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914


O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Pai pe culinar e un subiect unde scriu persoane care s-au operat. E un subiect lung cu sute de pagini cu reactii de la pacienti.


www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
www.bijuteriiandroix.page.tl" target="_blank">Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

am avut o clienta care si-a facut operatia. Este foarte bine si este multumita ca a avut curajul sa o faca.
Inainte de operatie, timp de 2 luni am facut antrenamente zilnic pentru ca sa se tonifice. Stia ca urma sa slabesca drastic si nu dorea sa atarne pielea pe ea. Singura chestie care nu ii place: si-a pierdut sanii...ii avea mici si inainte.
Se simte bine si recuperarea nu a fost grea.

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antguess spune:

buna.
eu nu am facut gastric bypass dar am facut gastric sleeve la sf ioan
a durat cateva luni sa prind curajul sa fac aceasta operatie , luni de zile in care am citit forumul de la culinar.ro care m-a ajutat f tare, multe fete au trecut prin asta si si-au scris experientele

de ce alegi bypass? cate kg ai si ce inaltime?

la mine dupa operatie a fost simplu...
o saptamana am mancat numai supa si am baut o bautura din aceea de o beau sportivi...am un lapsus acu dar revin cand imi amintesc.
dupa o saptamana am mancat cate 2 lingurite de piure de legume..legumele din supa si am baut supa.....
la inceput e greu si extrem de frustrant....poftele raman.....dorinta de a manca ceva...si nu o poti face.
acum dupa 3 ani, mananc bine...dar nu foarte mult, mananc orice...
daca ai intrebari anume, nu ezita sa ma intrebi



AMR: 10 SAPTAMANI
Mamica mandra a lui Dani 7 ani si cu o Antonia Nicole - luna a 7 a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

laura,imi pare rau ca nici eu nu m-am facut inteleasa(deh,ora la care bantuiam pe net era miiica mica)Unde te-am indrumat eu sa intrii,sunt marturii si discutii ale persoanelor operate.Au chiar si intalniri anuale,intra cu incredere,nu ai ce pierde decat ceva timp.Bafta

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Multam mult tuturor!

antguess, am avut de ales intre gastric band, gastric caps si bypass si pentru ca mie trebuie sa-mi mentina greutatea constanta pe toata durata vietii, bypass e solutia cea mai potrivita mie. Ma calific pentru operatie tocmai pentru ca nu am o greutate iesita din comun(105kg la o inaltime de 156cm) dar am risc mare de boli cardiace, diabet si accident vascular datorita genelor mostenite din partea familiei tatei. Corpul meu produce prea mult colesterol si mi-l mentin la limita datorita Simvastatinului, pastilute pe care le voi lua toata viata. Limita normala a colesterolului este de 5.2 iar al meu este de 7 cu tot cu pastile,intelegi? Abia acum a scazut putin, la 6.5.
Tatal meu a murit acum 3 luni(pe 25 octombrie) in urma unui accident vascular, cu tensiune nu mare ci extrem de mare(26-28 nu stiu ce), cardiac, diabet (pentru care AR FI TREBUIT sa tina regim sever dar nu era pe insulina), colesterol marit, la varsta de 62 de ani. Parintii lui, ambii, au murit la 64 si respectiv 62 de ani din exact acelasi motiv si cu exact aceleasi chestii, strabunicii mei exact la aceeasi varsta, din acelasi motiv si carand aceleasi boli. Sora tatalui meu deja a trecut prin doua accidente vasculare si e semiparalizata inca si abia are 50 de ani.
Eu nu sunt nici cardiaca, nici diabetica si sunt relativ sanatoasa datorita regimului meu de viata (nu mananc grasimi, gatesc zilnic mancaruri normale si sanatoase, nu folosesc zahar de ani buni, nu ma omor dupa dulciuri, nu beau alcool decat la petreceri, imi alerg bicicleta aproape zilnic, merg kilometri pe jos zilnic) si medicul meu chiar m-a felicitat pentru asta iar echipa care ma are sub observatie pentru operatie chiar mi-au spus ca si-ar dori ca macar un sfert din cei care apeleaza la ei sa fie ca mine si sa aiba regimul meu de viata.
Pur si simplu am primit sansa sa am aceasta operatie si nu vreau s-o pierd. Nu vreau sa risc sa am accident vascular la 62 de ani ca predecesorii mei.

Deus, cu sanii nu-i problema ca m-a captusit natura cat pentru trei mandre si inainte de luat in greutate si dupa. Inainte eram la dublu d, acu am 38g, chiar j cateodata!
Am sa-mi bag nasul si pe Culinar atunci!
Multumesc mult!

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914


O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Mult succes! Si o buna prietena si-a facut aceasta operatie, acum e ok, slaba si fara nici o problema. A slabit aprox. 60kg intr-un an jumatate La inceput manca greu, i se facea rau una doua, dar nu a tinut mult aceasta perioada si acum mananca normal.

Pe culinar sunt sute de persoane care discuta despre operatie, 95% cred ca sunt foarte multumiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Stie cineva de costurile operatiei la noi in tara ?

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=6" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Costa foarte mult Daria, intre 2000 si 5000E stiu eu, in functie de clinica, de cat de grea este interventia, ma rog...diverse!
Laura, citeste tot subiectul de pe culinar, sunt foarte multe marturii, sa nu te astepti sa fie usor!
Mult succes!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput