Gastric bypass-informatii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns antguess spune:

pe mine gastric sleeve la sf ioan la dr munteanu m-a costat: 2550 kit-ul de coasere al stomacului
200 euro doctorul
si 30 de mil spitalizarea pt ca nu sunt asigurata

acum stiu ca e mai scump kit-ul acela. eu am facut operatia acum 3 ani





AMR: 10 SAPTAMANI
Mamica mandra a lui Dani 7 ani si cu o Antonia Nicole - luna a 7 a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Si eu sunt din gasca fetelor opertae. Eu am ceea ce numesti tu gastric caps (adica gastroplastie cu inel nereglabil, facut acum aproape 3 ani la Cluj. Ma simt super bine, am slabit cam 60 de kg in 18 luni, doar ca am ramas gravi la 5 luni de la operatie si (pentru ca a fost facuta clasic, nu laparoscopic) am o mica eventratie (cam 2 cm) produsa in ultimele 2 luni de sarcina + travaliu.

De mancat am mancat vreo 3 saptamani doar lichide, cu dureri la inceput apoi din ce in ce mai putin, dar cand zic lichide inteleg incluysiv inghetata , adica beam suc, apa, supa, iaurt de baut si inghetata. Dupa aia am inceput cu supe-crema, apoi piureuri de legume/fructe, Cat eram in spital am primit un sfat f bun de la o fata operata de un an si care venise la contro si care m-a invatat cum sa manac dupa operatie, adica ordinea in care bagi alimentele. Daca erai obisnuita sa bei apa dupa masa acum tre s-o faci inainte, daca ai ciorba in meniu, mnanci intai zeama si apoi legumele+ taieteii, daca ai piure cu o carnita, intai niste piure si paoi ceva carnita...

Eu si acum mananc cu greu carne, tocaturi mai deloc, inca vomit des (pentru ca naravul din fire n-are lecuire, imi place sa mananc repede si nu prea mestec), nu mai pot manca foeitaje (si chiar sufar ca-mi placea, paste fainoase, trebuie sa curat fructele de coaja, ca altfel mi se blocheaza inelul, dar io m-am obisnuit cu toate.

Acum sunt intr-o pasa proasta pentru ca m-am lasat de fumat si m-am ingrasat vreo 6-7 kile si sunt un pic cam speriata, si vad ca mananc cam dezordonat, dar asta e o chestie la care tre sa-mi impun eu mai multa ordine in viata.

Inteleg ca tu ai nevoie de o interventie malabsorbativa, deci pt tine da, bypassul e solutia, si o sa fie bine, trebuie sa ai grija dupa cu echilibrul cetonelor, la mine am avut vreun an corpi cetonici in sange si urina dar sunt sigura ca vei fi monitorizata si indrumata corespunzator. In UK te operezi sau vii in tara?



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Multumesc pentru raspunsuri!

Daria, stiu ca este foarte scumpa operatia pentru ca si aici poate ajunge pana la 12 000 de lire.

Valentina, voi intra sigur pe Culinar sa citesc. Nu ma astept la raiul pe pamant dar...am trecut eu prin altele si mai rele,nu?

Boticelina, ceea ce numesti tu inel noi numim aici gastric band adica o banda ca un inel in jurul stomacului. Gastric caps e operatia prin care pur si simplu se capseaza o parte a stomacului dar asta poate fi cu dus intors pentru ca acele capse se pot desface si n-am rezolvat nimic. In Romania nu ma mai operez nici macar de un abces dentar la cate am indurat acolo,lol! Si cum mi s-a oferit sa fac operatia aici, GRATIS, why not? Nu-i asa? Nu ma costa absolut nimic in afara de medicatia aferenta, vitamine iar aici o reteta data de GP (medicul de familie) nu are voie sa te coste mai mult de 7 lire (eu am platity pentru suplimentele de Simvastatin pentru 4 luni fix 7 lire in conditiile in care costa sute de obicei).

Supele si piureurile le sarai ori le mancai fara nici un condiment? Niciodata n-am putut manca mancare nesarata sau fara nici un gust!
Deocamdata mi s-a interzis sa mananc legume fara culoare sau albe sau maron(cartofi, conopida, orez, paine) dar pot manca orice carne atata timp cat nu e grasa si prajita, sa exclud sucurile acidulate, m-am lasat de fumat. Asta e dieta pre operatie.
Cand ai ramas gravida nu ai avut nici o problema? Te-ai simtit bine? Pentru ca si noi lucram pentru bb si iau tratament pentru barza si mi-e ca se impiedica in ograda noastra exact atunci!

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914


O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Pe 4 martie am testul de somn si apoi voi fi programata pentru operatie. Nu am intrat in panica dar am cam inceput sa tremur,hihihi! Am suport psihologic si nu numai asa ca stiu ca sunt pe maini bune si sunt decisa 200% sa continuu cu operatia dar cred ca emotiile din nainte de isi spun cuvantul!

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914


O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

buna
sa uram curaj pt cine a luat decizia....eu am luat o sunt operata de pe data de 11 februarie la sf ioan si am ales inel reglabil(operatia a executat o doctorul Munteanu)
Cu ocazia spitalizarii am intilnit 2 paciente care au facut prima data inel,apoi gs si acum erau la by pass la dr.Copaescu dupa cum am intilnit un caz dramatic tot la acelas doctor
Am vazut lucruri care nu mi au placut deloc...se operaza de gs si la un imc mic( a se citii prea mic) pacientele de gs stau intre 3 si 5 zile (numai...)
Nu regret ca am facut operatia asta in tara(puteam s o fac gratuit in F sau semigratos in GR) dar parca in R se opereaza mai mult din moda
Eu am slabit 9 kile pina acum dar am dureride spate si unde e portul.
Deci sanatate si curaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Laura succes mult!!! Iti tin pumnii

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Laura, mult succes.
Si sotul meu se va opera in cca 2 saptamani. I se va pune un inel gastric reglabil. Azi noapte a fost testul de somn :). Si noi suntem un pic stresati.

Am o prietena care s-a operat acum 1,5 ani, tot aici la ac doctor. Pana acum a slabit 30 kg. Arata bestial acum :), nu are probleme, nimic.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Succes, sa iesi cu bine din operatie, recuperare usoara si sa dea DD sa iti vezi si stranepotii, nu numai nepotii!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Laura tinem pumnii, la fel si pt sotul tau Vick (pe unde-ti umbla oasele, hai pe FB , o sa vedeti ca o sa fie bine.

Intr-adevar si mie mi s-a parut ca la noi accepta chirurgii la operatie persoane cu un IMC mic si fara comorbiditati asociate, nu exista niciun screening inainte, psiholog ce sa mai zic... E o schimbare destul de mare si e pe viata, chiar ar fi nevoie de consiliere si inainte (ca sa se convinga ca n-o faci din motive estetice) si dupa ca sa treci usor peste socul unei interventii atat de radicale.

Laura, eu am un melanj (GVIS), nu e band simplu, e un inel nereglabil (adica nu are port sub piele) plus capse care au micsorat fizic stomacul...



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Boti, deci acolo sunteti toate??? Eu nu am FB, prefer DC unde sunt un pestisor "no name" intr-un ocean ....


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput