Strumfi de iul-aug 2007 (208)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Dana, am vazut pozele
Sunteti o familie foarte frumoasa. Vi se citeste fericirea pe chip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

neatza.......
dana, frumoase pozele de la botez. m-am delectat de dimineata!
mada, te asteptam, oficial, cu vestea cea mare!

d'ale lui Andrei: "mancarea care vorbeste nu se mananca!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

neatza
mychy,suntem bine,
dana,ai niste copii superbi iar tu esti tare frumoasa.
vivela,super jocurile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe2005 spune:

Mi -au placut mult pozele astea:

poza asta
si poza asta

dar a fost dificil sa aleg...

Elena Isabela, mamica lui Razvan - Gabriel - 01.08.07 si 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

neata

maaaai, dar nu da nimeni o cafea? haideti ca pun eu ibricul pe foc si storc si cateva portocale, pt gravidute.

pe la 11 ma duc sa-mi extrag un molar de minte. afara cu el, nenorocitul, ca mi-a facut zile fripte!
sa vad cum oi face, ca doctorita cica nu exista anestezic compatibil cu alaptatul, sunt doar unele cu mai putine efecte nocive, dar niciunul sigur. asta e, poate se anesteziaza si damian si doarme mai mult azi, nu mi-ar parea asa rau. cica sa ma mulg si sa nu-i dau o masa...bine-bine, o sa-i dau altceva, dar faza cu mulsul nu-mi iese de nicio culoare, din cele 2 stafide ale mele e cam greu sa scoti ceva prin metode mecanice. o sa ma straduiesc .

am facut aseara jocul cu jucariile puse pe covor din care am luat eu una si am pitit-o la spate. a fost prea usor, initial am inceput cu 5 jucarii - a fost floare la ureche. apoi am pus mai multe, la fel. pentru ca era prea usor, s-a plictisit repede.

sa va mai zic ce am citit in montessori - am prins doar 2-3 idei, ca am reusit doar sa frunzaresc 2 capitole, in 5 minute, nu m-au lasat deloc copiii astia. dar mi s-a parut interesant:
- cica varsta ideala pt invatat sa scrii nu coincide aproape niciodata cu cea de invatat sa citesti. sunt abilitati total diferite, asa ca sistemul nostru clasic - care preda cele doua (scris si citit) in acelasi timp, greseste;
- ordinea corecta este intai scris, apoi citit. scrisul foloseste doar abilitati motorii, pe cand cititul abilitati intelectuale. (cititul fiind intelegerea ideei exprimate de cuvantul/cuvintele scrise, nu simpla reproducere verbala a unui cuvant scris).
- varsta ideala pt scris/citit ar fi de 4-5 ani, nu mai tarziu. odata ce ai depasit varsta asta, trebuie sa te intorci cumva in timp, sa faci un regres pentru a-ti insusi aceste abilitati. cu cat depasesti mai mult varsta asta, cu atat e mai dificil sa inveti scrisul si cititul.
- madam montessori sustine ca un copil de 4 ani invata intr-un interval de cca o luna si jumatate sa scrie, iar unul de 5 ani in cca o luna. iar cititul dureaza cam 15 zile pana e invatat. (n-am prins insa ideea cum si cat lucrezi cu copiii zilnic, sunt descrise in carte insa n-am apucat eu sa le citesc).


o sa incerc sa citesc mai mult astazi, mi se pare interesanta ideea, macar ca opinie de pedagogie.



Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Neata!
Vivela, naspa cu maselele de minte si naspa cu extrasul in timpul sarcinii/alaptarii... Asa am patit si eu, eram insarcinata cu bb2 pe ultima suta de m, in noiembrie, si mi-a zis medicul ca nu poate sa-mi faca extractie in trim III, eventual dupa ce nasc (daca alaptez) si daca alaptez tot asa, ca scot o masa (nici eu nu m-am descurcat niciodata cu mulsul, ce-i drept nici nu am avut pompe performante, mi-am luat la prima sarcina una manuala ieftina, cu care n-am facut nimic)... Neavand cum sa ma muls, si bebe sugand exclusiv, mi-a fost frica sa-mi fac anestezie, si am tot dus-o asa pana in august cand am intarcat, si primul lucru dupa intarcare a fost sa ma duc sa-mi scot maseaua. Incepuse deja sa sape caria rau de tot, se facuse o cavitate, era super nasol, nu mai puteam...
Oricum mie sarcinile, alaptarile mi=au cam afectat dantura...

Cu Damian, cum faci, il iei cu tine? sta cuminte?..

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Monica, da, il iau cu mine pe Damian, ma duc la dentist la parterul blocului, deci cobor numai 3 etaje. sper sa stea cuminte, daca nu, ii dau o freza sa se joace . oricum, nu cred sa dureze mult.

si mie mi-au afectat dintii sarcinilesi alaptarea, desi am fost des la dentist, atat inainte de sarcini, si in timpul, si dupa nastere...si desi ma spal des pe dinti, folosesc apade gura, ata dentara, periute speciale interdentare, tot nu reusesc sa stopez efectele dezastruoase.


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madabout2003 spune:

Buna dimineata!

Vivela cartea Montessori e in format elecronic? Poti sa o trimiti pe mailul comun? Am observat ca Emily e f receptiva la tot ce tine de scris litere, cifre si as vrea sa o indrum "pedagogic" daca tot ii place... Si da ideal ar fii sa ma declar direct gravida luna viitoare ....cel tarziu in in martie ca sunt rabdatoare de fel !

Dana nu pot sa vad pozele de la servici astept sa ajung acasa dar sunt sigura ca sunteti frumosi ca de obicei!

Monica cum e decat ai inceput serviciul? Nu mai stiu cu cine ai spus ca o lasi pe Ana Maria?

MADA mamica de www.comboost.com/Gallery/GalleryDisplay.aspx?r=7359578&ab=1&n=0" target="_blank">Emily 07/08/07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe2005 spune:

Mychi, unde esti?
Am nevoie de tine sa ma ajuti cu o parere referitoare la sinuzita.
Nu numai ca nu m-am facut sanatoasa, dar cred ca am dat in sinuzita, ma dor pometii, tamplele, parca si maselele...mai mult pe partea stanga si simt cum inghit un puroi amar. Am suflat de-a muci zilele astea de nu stiam ca pot secreta atatia. Si vad ca azi chiar ma simt molesita tare...
Ma duc dupa amiaza la medicul de familie sa imi dea trimitere la pneumo si ma duc la clinica apoi ca imi vine sa mor de ciuda ca am amanat atat, tot am sperat sa imi treaca. Nici zilele libere nu mi-am luat ca am de predat rapoarte...luni pe 24 am altul de predat.


Elena Isabela, mamica lui Razvan - Gabriel - 01.08.07 si 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Mada, o am in format electronic, o pun pe mail cand ma intorc de la dintar, adica peste vreo juma de ora - o ora. sau dacca ti-e mai comod, da-mi o adresa de mail pe PM.


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput