Migrene

Migrene | Autor: sorinsonia

Link direct la acest mesaj

Vreau sa scap de migrene, le am de 20 de ani, din ce in ce mai dese si mai insuportabie ( insotite de greata, varsaturi, ameteli, stat in pat 2-3 zile). Apar periodic la 3 saptamanti.
NU MAI POT. Vreau in tratament, un medic care sa ma ajute.
Am copil de crescut si nu mai pot.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

in acesti 20 de ani ai facut analize, investigatii, orice pentru a determina care este cauza migrenelor tale ? din observatiile tale, momentul aparitiei migrenei coincide cu ceva anume, sa zicem inainte de ciclu sau in perioada ovulatiei ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

da, am facut multe investigatii, inclusiv RMN. Diagnosticul; migrene, dar fara tratament dat de medic.
Uneori apare la ciclu, alteori fara legatura. Apare si vara, si iarna, la 2 la 3 sau 4 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

dar cu ficatul si vezica biliara cum stai ? de multe ori diskinezia biliara e insotita de migrena in momentele in care apare "criza biliara".

daca e nevralgie de trigemen, am citit undeva ca o noua metoda revolutionara de tratament ar fi botox, injectarea acestuia se pare ca "paralizeaza" functionarea acestui nerv, implicit duce la disparitia migrenei.

am o fosta colega, o durea capul zilnic si analgezicele usoare nu-si mai faceau efectul; dupa ce i-a fost descoperit un granulom,la radacina unui dinte de pe maxilarul superior, si s-a operat, durerile de cap au disparut cu desavarsire.

edit, sa adaug : sotul meu a fost in aceeasi situatie, ca si colega de mai sus - dureri zilnice de cap, din cauza infectiei la radacina unui premolar. desi murea de frica, s-a operat, pentru ca se suprainfectase toata zona din jurul radacinii dintelui. dupa operatie si recuperare, n-a mai stiut ce inseamna durerea de cap. uitasem cu desavarsire de problema pe care a avut-o...parca au trecut zeci de ani, desi s-a intamplat in perioada 2005-2006.

mai cunosc o d-na, bunica unui baietel prieten cu fetita mea, si ea imi povestea acum cateva luni ca a avut dureri zilnice de cap, timp de ani buni, si si-a rezolvat problema cu ajutorul unui medic din Bucuresti, cred ca endocrinolog. daca o mai vad pe d-na, o s-o intreb la ce medic a fost.


acum, daca stau sa ma gandesc mai bine, durerea de cap si migrena nu cred ca sunt acelasi lucru. adica durerea de cap e prezenta in ambele situatii, insa cauzele sunt diferite...insa cine stie, poate aceste mici indicii te-ar putea aduce mai aproape de momentul rezolvarii problemelor tale.


Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Multumesc
Acum ma doare capul, nu ma pot concentra
O sa revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Am revenit. Azi e mai bine.
- cu dantura stau bine
- la ORL am fost - nu am nimic
- la Endocrinologie am fost - am facut analizele si sunt bine
- sunt operata de colecist
- la Neurologie am fost: - am facut investigatiile specifice: am o usoara spondiloza care nu da durerile astea asa de mari
- la Ginecologie am fost - nu are legatura cu migrenele
Cam asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Iei anticonceptionale? Ca mie alea imi dadeau niste dureri...de a trebuit sa renunt la ele! Eu am migrene cu aura, bine, rare, 1-2 crize pe an, dar am vazut ca daca nu ma gandesc la ele, nu mai am nimic...probabil ca ai te-ai tot stresat cu migrenele astea ca ai inceput sa le ai fara sa ai ceva fizic concret...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Sorinsonia, cu Imigran ai incercat?
Am fost exact in situatia ta (mie mi s-au uratit migrenele din cauza contraceptivelor orale) si doar Imigranul e cel care ma scoate din bucluc :).
Ai nevoie de reteta pentru el, mie imi trece migrena cu 50 mg (am luat si la cateva ore dupa debut si tot a avut efect ).
Nu-mi vine sa cred ca exista o asemenea minune de medicament :).





~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexalorena spune:

Imigran-ul este mai scump. Substanta activa a acestuia este Sumatriptan si la noi se gaseste mai ieftin in Xibimer. Tot asa, concentratie 50 mg la primele semne. Daca ai si reteta compensata e si mai bine.
De 20 de ani si eu am migrene, cu zeci de scheme de tratament incercate, fara rezultat. Am invatat sa traiesc cu ele. Si cu grija de a ma feri cat pot de factori posibil declansatori (aditivi alimentari, curent, ventilatie, stres, emotii, alimente sau bauturi energizante, fara cofeina, etc). Iar in criza numai Sumatriptanul ma ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Nu iau anticonceptionale.
Imigran nu am luat ca am auzit ca e scump rau de tot.
De Sumatriptan si de Xibimer nu stiu.
O sa merg la medicul de familie sa-mi dea reteta, ca nu stau prea bine cu banii.
Alexalorena...si eu am invatat sa traiesc cu migrenele, dar stii cum e.... m-am saturat. Vreau si eu sa traiesc normal, sa-mi pot face planuri sa nu stau in pat.
Da si eu ma feresc de factorii declansatori, dar cand le duci pe toate de unul singur....of.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Si eu am porcaria asta
Uneori apare din senin,alteori ca m am enervat sau ca am dormit prea mult
Si eu folosesc supozitoare ca altfel nu pot,comprese cu ulei de menta care sa imi tina capul strins,multa liniste racoare si intuneric
Ce vreau sa spun
+bea multa apa
+treci pe o detoxifiere a organizmului(maninca multe zile pe saptamina numai fructe si legume crude , seminte crude,sucuri plante, ceaiuri=fa cercetari pe net pt asta
=poate ai probleme cu te,siunea sau ai nevoie de ochelari???????
Hai sanatate.

Mergi la inceput