Topic - legislatia muncii, pensii,contracte (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Buna seara, nici nu stiu cui sa ma dresez sau unde
Sunt insarcinata in 15 saptamani, am anuntat sefii in scris, am atasat si o adeverinta de la medicul d efamilie, in care s eprecizeaza c asunt insarcinata in 3 luni, spre a-mi servi la serviciu, pe data d e04 martie. Nu au vrut sa imi dea nr d eirnegistrare, iar astazi, 15 martie, vin cu o hartie in fata si ma incoltesc sa semnez demisia. De cateva zile ma rog de ei sa imi dea adeverinta de salariat, dar nu mi-au dat. Nu am semnat demisia, evident, dar mi-au spus ca de maine sa nu mai vin ca ei nu ma mai priesc,si or sa imi desfaca contractul de munca indisciplinar.Ce pot face in acest moment? daca trimit prin posta cu confirmare d eprimire, si nu or sa primeasca instiintarea? eu ce dovada am ca i-am anuntat? si nu am nevoie decat de o adev de salariat,ca sa intru in risc maternal, pt ca sufar de lupus. La ei nu ma pot duce la firma ca ma dau afara pe usa, mi-au spus clar. Va rog frumos, indrumati-ma sa ma duc undeva, pt ca nu vreau sa las lucruile asa, asa ceva nu am vazut.

Zubi, mami15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da este simplu - te duci frumos la Isnpectoratul Teritorial de Munca - ia cu tine toate actele inclusiv hartie de scris si te adresezi serviciului juridic unde vei depune o plangere(sesizare) in care vei scrie tot dar absolut tot inclusiv ca ai vrut sa depui instiintarea si dovada de sarcina inclusiv ca au refuzat inregistrarea ei, inclusiv ca iti refuza eliberarea adeverintei inclusiv ca ai fos amenintata cu locul de munca - deci tot. Cu cat mai detaliat cu atatmai bine. In mod sigur vor avea ceva probleme pentru asta.
Nu te lasa - legea este foarte clara in aceasta directie.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Multumesc mult de tot, deja am fost de dim, sa vedem acum ce-o sa fie

Zubi, mami15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Buna ziua,

Urmeaza sa nasc in 4 luni.Lucrez pentru o societate A, unde mi se platesc toate taxele.Luna aceasta am incheiat un contract de cod civil, cu o alta societate B.Contractul are valabilitate o luna.Intrebarea este: mi se va calcula acest venit la valoarea indemnizatiei?Mentionez ca la suma primita, am platit decat impozitul de 16% din suma, nu si CAS.
Multumesc mult!

17+cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu - nu va intra in calcul.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

[quote]citat din mesajul lui marius

Nu - nu va intra in calcul.
Dar in ce conditii ar intra in calcul?Daca plateam si CAS?
Imi cer scuze daca sunt insistenta!

17+cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Veniturile din activitati autorizate intra in calcul. Veniturile din contracte civile nu sunt venituri profesionale sunt servcii prestate cu caracter temporar ca o consecinta a acordului civil intre parti. De aceea fiind un acord singura pretentie ca sa spun asa este cea a impunerii.
Nu vor intra niciodata in calcul.


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaemma spune:

Eu cred, de fapt sunt sigura ca se va lua in calcul la indemnizatie, atata timp cat ai platit impozitul pe profit.

Sunt multe viitoare mamici care isi fac un PFA cu toate in regula si platesc statului impozitul pe profit, astfel se ridica calculul indemnizatiei de crestere a copilului.

Ce calculeaza media veniturilor in ultimele 12 luni, iar factura / contractul tau este un venit impozabil.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu trebuie sa fie un venit impozabil ci un venit profesional impozabil. Este o mare diferenta. Veniturile din prestari de servicii civile ca si contract nu sunt venituri profesionale sau asimilate lor. deci cf legii nu intra in calcul.
Impozitul pe profit si profitul este total altceva este reglementat de Codul fiscal si derivate nu are nici o legatura cu Codul muncii sau ceva legat de activitatea profesionala sau derivata activitatii profesionale.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Sper ca e topicul potrivit.
Se poate primi cuponul de pensie pe alta adresa decat cea din buletin?

Codrin si Diana....cei mai iubiti dintre pamanteni...

Mergi la inceput