Topic - legislatia muncii, pensii,contracte (3)

Topic - legislatia muncii, pensii,contracte (3) | Autor: Mediajust

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



Citat:
citat din mesajul lui magghyc

Buna,
Am o rugaminte la voi.
Saptamana viitoare vreau sa imi dau demisia de la job.
Eu am revenit la ei din CIC din 10 august anul acesta, deci as avea dreptul la cateva zile de concediu.
Cum se procedeaza cu aceste zile? Se scad din preaviz sau se platesc?
Multumesc


Daca angajatorul vrea sa-ti dea concediu de odihna in perioada preavizului - atunci le faci. Daca nu - iti vei primi banii pe ele la lichidarea drepturilor banesti.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Va multumesc de lamuriri.
Sper sa fie totul ok. E prima oara cand imi dau demisia, am emotii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui magghyc

Va multumesc de lamuriri.
Sper sa fie totul ok. E prima oara cand imi dau demisia, am emotii


Succes! Prima data e greu, apoi de obisnuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Mai am o rugaminte, sper sa nu abuzez.
Am gasit mai multe modele de demisie pe net , in care se pomenesc de diverse legi etc.
Are cineva un model 2010 - ca sa zic asa?
Nu as vrea sa ma fac de ras si sa ma puna sa imi rescriu demisia..am o sefa careia nu vreau sa ii dau aceasta satisfactie.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui magghyc

Mai am o rugaminte, sper sa nu abuzez.
Am gasit mai multe modele de demisie pe net , in care se pomenesc de diverse legi etc.
Are cineva un model 2010 - ca sa zic asa?
Nu as vrea sa ma fac de ras si sa ma puna sa imi rescriu demisia..am o sefa careia nu vreau sa ii dau aceasta satisfactie.
Multumesc!



Subsemnata..........angajat la........in functia de .........., solicit incetarea contractului meu individual de munca inregistrat sub nr....... , conform art. 79 Codul Muncii, incepand cu data de ...... .
Perioada ......... este considerata preaviz la demisia mea.
Data, semnatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Multumesc.
Printat, semnat si inregistrat. Si anuntat sefii.
Ma simt foarte straniu, azi m-am hilizit la toata lumea...
Si am avut satisfactia ca au incercat sa negocieze cu mine. (niciodata nu o sa inteleg de ce daca ceri 2 lei in plus la salariu, motivat, nu-i primesti, dar daca anunti ca pleci sunt dispusi sa iti dea mai mult?)
In fine, asta e.
Mediajust, din tot sufletul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui magghyc

Multumesc.
Printat, semnat si inregistrat. Si anuntat sefii.
Ma simt foarte straniu, azi m-am hilizit la toata lumea...
Si am avut satisfactia ca au incercat sa negocieze cu mine. (niciodata nu o sa inteleg de ce daca ceri 2 lei in plus la salariu, motivat, nu-i primesti, dar daca anunti ca pleci sunt dispusi sa iti dea mai mult?)
In fine, asta e.
Mediajust, din tot sufletul...


Cu drag!
Eu am mare respect pentru acest tip de atitudine - sa renunti la o slujba in conditiile in care nu se gaseste alta la coltul strazii inseamna ca esti un bun profesionist, capabil sa-si gaseasca solutii si sa-si asume deciziile profesionale.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rony spune:

buna,

sunt in CIC si am aflat ca vor sa restructureze postul meu ;in cadrul departamentului suntem 5 persoane dintre care 3 suntem in CIC- 2 noi colege sunt pe durata determinata; in afara de sefa mea, eu sunt singura care am titulatura de manageras dori sa stiu cum se fac restructurarile? cum se ia o astfel de decizie si cum este corelata cu fisa mea de post?- eu in fisa postului am foarte multe activitati de care compania nu se poat dispensa.
De fapt ma intereseza tot ce se poate face pentru a putea ramane in cadrul companiei-
si daca aveti niste link-uri cu legislatia muncii, va rog sa mi le trimiteti sa ma mai documentez si eu...
multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terishka spune:

Buna dimineata, vreau sa pun o intrebare pentru mama mea, care de cateva luni mai are un pic si sta si noaptea la serviciu.

Lucreaza la dep de contabilitate, erau 2 colege, de prin septembrie una a plecat si a ramas numai ea. Cu greu si cu timp mult stat dupa program poate acoperi activitatea firmei. Sefii nu se prea gandesc sa mai aduca pe cineva in ajutor, o "scalda" ca fie o sa mai aduca, fie ca sa treaca alta colega de la alta firma din holding in ajutor, dar oricum nu se intampla nimic. Cateodata ii spun ca oricum se inchide firma - sunt zvonuri ca o inchid de cca 2 ani, nici asta nu se intampla. Ea nici nu vrea sa dea rasol, nici timp nu are sa le faca pe toate corect.

Poate face ea ceva legal, scris, prin care sa ii anunte ca este prea multa activitate pentru un singur om si ca s-ar putea sa ii scada calitatea muncii datorita volumului prea mare de activitate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui terishka

Buna dimineata, vreau sa pun o intrebare pentru mama mea, care de cateva luni mai are un pic si sta si noaptea la serviciu.

Lucreaza la dep de contabilitate, erau 2 colege, de prin septembrie una a plecat si a ramas numai ea. Cu greu si cu timp mult stat dupa program poate acoperi activitatea firmei. Sefii nu se prea gandesc sa mai aduca pe cineva in ajutor, o "scalda" ca fie o sa mai aduca, fie ca sa treaca alta colega de la alta firma din holding in ajutor, dar oricum nu se intampla nimic. Cateodata ii spun ca oricum se inchide firma - sunt zvonuri ca o inchid de cca 2 ani, nici asta nu se intampla. Ea nici nu vrea sa dea rasol, nici timp nu are sa le faca pe toate corect.

Poate face ea ceva legal, scris, prin care sa ii anunte ca este prea multa activitate pentru un singur om si ca s-ar putea sa ii scada calitatea muncii datorita volumului prea mare de activitate?


Poate cere rediscutarea fisei postului, cu justificari privind raportul timp/activitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pikka spune:

Buna ziua,

Am o intrebare , nu stiu daca s-a mai discutat pe acest topic, daca angajatorul este obligat sau nu sa te primeasca oricand inaintea terminarea celor 2 ani de CIC, poate stiti vreun art de lege etc.

Multumesc anticipat!

P.S. precizez ca mai am 3 luni pana la terminarea celor 2 ani, dar as vrea sa ma intorc mai repede

Mergi la inceput