Topic - legislatia muncii, pensii,contracte (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui rhynna

Buna seara.Daca sotul va intra in concediu de paternitate si va sta in acest concediu pana cand copilul implineste un an,daca va dori sa se angajeze in alta parte fata de firma la care lucreaza acum...va mai primi cei 5 milioane pentru reintoarcerea la locul de munca?Care va fi procedura daca nu se poate?Se poate reintoarce la firma actuala 1 saptamana dupa care sa-si dea demisia ...sa se angajeze la cealalta firma si sa beneficieZe totusi de cei 5 milioane?Va multumesc.


In primul rand, nu exista concediu de paternitate (exista un concediu paternal de 5 zile pe care il primeste tatal in primele doua luni de viata ale copilului, care se suplimenteaza cu 10 zile sub conditia absolvirii unui curs de puericultura).

Ca sa primeasca stimulentul de insertie de 500 de lei trebuie sa se intoarca la slujba inainte de implinirea varstei de un an a copilului.
Obtinerea stimulentului nu este conditionata de contractul cu acelasi angajator, dar trebuie sa munceasca neintrerupt pentru a-l primi.
Se intoarce, isi da demisia, parcurge preavizul, se angajeaza in alta parte fara pauza - si va primi stimulentul. Daca nu mai are unde lucra in urma demisiei, nu mai are nici stimulent.

N-am inteles intrebarea "Care va fi procedura daca nu se poate?" ?
Ce sa nu se poata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhynna spune:

Buna ziua.Multumesc pentru raspuns...Imi cer scuze ...ma refeream la concediu crestere copil...adica la indemnizatie crestere copil....deci tb sa nu aiba intrerupere pe cartea de munca de la implinirea unui an a copilului pana la 2 ani...Corect...sau am inteles gresit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui rhynna

Buna ziua.Multumesc pentru raspuns...Imi cer scuze ...ma refeream la concediu crestere copil...adica la indemnizatie crestere copil....deci tb sa nu aiba intrerupere pe cartea de munca de la implinirea unui an a copilului pana la 2 ani...Corect...sau am inteles gresit?


Corect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Are cineva cunostinta de faptul daca ziua de 24 ianuarie este aprobata ca fiind zi libera in codul muncii ???
Stiu ca era in discutie anul trecut dar nu mai stiu daca a fost sau nu aprobata ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

stiti cumva contractul colectiv de munca din 2010 a fost denuntat de cineva?
sau mai este in vigoare conform articolului 4 din el care spune:

"(1) Prezentul contract se încheie pe o perioada de patru ani, cu posibilitatea revizuirii anuale.
(2) Daca nici una dintre parti nu denunta contractul cu 30 de zile înainte de expirarea perioadei pentru care a fost încheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la încheierea unui nou contract, dar nu mai mult de 12 luni."


de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si 33+ PETRA ADRIANA
AMR 6 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu stiu sa fie denuntat - am auzit asa ceva dar nu stiu concret nimic. E posibil sa fie inca in vigoare.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Buna,
Ma bate gandul sa ma trec la program part-time la firma unde lucrez de aproape 6 ani cu contract cu norma intreaga, pentru ca as vrea sa am mai mult timp liber sa ma ocup de familie, dar si pe motiv de lipsa satisfactiei\motivarii profesionale.De aceea studiez si ma documentez, in vederea punerii in balanta a tuturor minisurilor\plusurilor, iar pe baza informatiilor voastre sa iau o decizie care sa nu ne afecteze prea tare dpdv material.
In conditiile trecerii de la contractul full la part-time ce se intampla: trebuie inchis actualul contract prin demisie si facut un altul nou pe perioada determinata si program de lucru redus(in cazul firmei mele doar 5 sau 6 h/zi)? se poate face si cel part-time pe perioada nedeterminata?
Ce se intampla cu bonurile de masa, primele si zilele de concediu? se reduc la jumatate/cota timpului lucrat?In cazul contextului economic actual are rost sa ma trec de la un contract pe perioada nedeterminata cu program normal(actual) la unul cu perioada determinata cu program redus?
In cazul in care as ramane insarcinata as putea beneficia de Cic pe 2 ani sau trebuie sa imi fac un contract aditional cu casa de pensii aferent restului de 2/3 ore pe care nu le lucrez?
Mediajust si Marius..astept cu mare interes raspunsurile voastre.
Va multumesc anticipat
PS: trebuie sa am si pauza de masa inclusa in program? pt ca la programul de 6h gravidutelor le impune 30 min pauza de masa. eu n-as vrea sa stau 6h30 la servici.pe ce baza legala pot cere scoaterea pauzei de masa?

Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui SuperMami_1

Buna,
In conditiile trecerii de la contractul full la part-time ce se intampla:
1. trebuie inchis actualul contract prin demisie si facut un altul nou pe perioada determinata si program de lucru redus(in cazul firmei mele doar 5 sau 6 h/zi)?

2. se poate face si cel part-time pe perioada nedeterminata?

3. Ce se intampla cu bonurile de masa, primele si zilele de concediu? se reduc la jumatate/cota timpului lucrat?

4. In cazul contextului economic actual are rost sa ma trec de la un contract pe perioada nedeterminata cu program normal(actual) la unul cu perioada determinata cu program redus?

5. In cazul in care as ramane insarcinata as putea beneficia de Cic pe 2 ani sau trebuie sa imi fac un contract aditional cu casa de pensii aferent restului de 2/3 ore pe care nu le lucrez?

6.trebuie sa am si pauza de masa inclusa in program?
pt ca la programul de 6h gravidutelor le impune 30 min pauza de masa. eu n-as vrea sa stau 6h30 la servici.

7. pe ce baza legala pot cere scoaterea pauzei de masa?

Albumele noastre


1. Nu - se face act aditional la contractul actual
2. Da
3. Da - se reduc proportional
4. Ar fi cea mai mare greseala din punctul meu de vedere
5. Poti beneficia
6. Depinde de prevederile din contract.
7. Nu exista asa ceva este o prevedere particulara.


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

multumesc mult pentru raspunsurile clare si punctuale,Marius.
4. de ce ar fi asa de mare greseala, ma ales ca zici ca as putea semna actul aditional part-time tot pe perioada nedeterminata?mai ales ca mult dezbatutul nou- cod al munci tocmai asta incurajeaza?
6.pauza de masa de 1 h e inclusa in programul normal de lucru, deci sa deduc ca fractia de pauza e inclusa in fractia de program?
7.sa inteleg ca nu e baza legala nici pt pauza de masa inclusa in program, adica e la latitudinea angajatorului?

10x


Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

4. Noul cod al muncii este clar in dezavantajul angajatului, este un cod liberal as putea spune. Intrucat tu esti in exact postura angajatului, a renunta de buna voie si nesilita de nimeni la conditii de securizare a locului de munca o consider o greseala. M-am referit la perioada determinata&nedeterminata. Un contract pe perioada determinata se incheie ireversibil si definitiv si de la sine in exact clipa in care scrie acolo aceasta fiind vointa partilor. Nu se prelungeste, nu se nimic. Se termina si gata ca le place sau nu exact ca un capat de ata, cand e gata... e gata si basta.
6. si 7 comun - asa cum am precizat aceasta prevedere este precis una particulara ea nu este prezenta in Codul muncii deci e foarte greu sa imi exprim opinia cum anune doriti voi ca si parti semnatare de contract sa se desfasoare sau nu aceasta prevedere dintre voi. Ramane la latitudinea partilor semnatare.
As dori insa sa intelegi un aspect important. TU esti la fel de egala cu angajatorul tau. Intre tine si el exista un contract comun. Amandoi cadeti de acord cu ce scrie acolo daca vreti. Deci nu este impus. Daca tu sau el nu sunteti de acord 100% ori unul din voi nu semneaza deci nu va exista nici un contract ori se va modifica de comun acord pana in clipa in care aveti acord comun de vointa, adica amandoi doriti ca acel contract dintre voi sa contina ceea ce contine. Abia atunci dicutam despre ce anume ati convenit prin contractul semnat.
Vroiam sa te responsabilizez mai mult si in general sa va responsabilizez mai mult - adica sa realizati ca sunteti parte egala de contract, nu va baga nimeni nimic pe gat.


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput