Floricele de liliac mai-iun (46)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

Hello mamici
Urez, cu intarziere, la multi ani Ioanelor
de asemenea La multi ani sarbatoritilor de astazi, bebei de 08 ianuarie
am o rugaminte...eu ajut o mamica tanara de la tara
fetita ei are caputul deformat, se simte f bine la mana, si i-ar fi foarte folosioare o pernuta recomandata pt asfel de probleme
daca aveti pe acasa si vreti sa o donati sau sa o vindeti sa imi dati de stire
multumesc


mamica fericita de cuminte Matei Sebastian 10.05.2010 bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1234 spune:

Feltelor...va pup

Dupa ce v-am scris acum 2 zile ca Vic nu prea vrea sa pape...ei bine ...plangandu-ma la voi si inarmandu-ma cu rabdare si curaj am luat-o de la capat si Vic manaca...... . Cred ca m-a auzit ca l-am parat pe forum si nu se lasa mai prejos, de 3 zile papa cam asa: dimineata sucul de la o mandarina cu un mar ras sau o jumate de banana, la pranz piure de morcov , de morcov cu gulie si azi 2 cartofiori. si seara cereale ( cu orez si porum de la milupa , dar pt 4 luni, de unde am cumparat in graba nu aveau pt 6 luni fara gluten...oare are ceva? ) ...he he sunt tare happy.

Azi m-am intalnit cu o vecina cu bebe care face 6 luni in 12 ...si mi-a trantit si ea ca fetita ei : zice mama, tata , papa , merge in rotobil, sta foarte bine in fundulet , etc ....

Vic al meu : nu sta bine in fundulet, v-am mai scris ca pica intr-o parte si apoi se pune pe burta si se taraste, se ridica pe varfuri...merge din 4 labe ( de 2 zile:, sta intr-o parte cu o manuta ridicata si inceaca sa prinda ceva ce e sus( marginea patului de ex) .
- zice maaammmmmaaa la suparare printre lacrimi...in rest numai vocale si il strica pe sotu: ou ouuu oouuu ...
- rade toata ziua, e curios de tot ce se petrece...urmareste pe jos mingiile , se enerveaza daca ii iau vreo jucarie din mana;
- da repede repede din picioruse si daca il tin de subtiori sare zici ca e un jumper:)
- se uita cand il stiga cineva.... Victor...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1234 spune:

Am uitat sa va intreb ceva: voi la a cata sticluta de vigantol sunteti ? Ca eu am impresia ca parca suntem cam in urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana1234

Am uitat sa va intreb ceva: voi la a cata sticluta de vigantol sunteti ? Ca eu am impresia ca parca suntem cam in urma.

Cea mai fericita mami de Victor Andrei ( 15.06.2010)

eu o schimb lunar, asa mi-a recomandat dr
cu explicatia..ca pt 6 lei nu merita sa risti pierderea proprietatilor
ioana, la multi ani :D, lasa mamicile laudaroase, mie nu imi plac si cred ca exagereaza
eu una evit,cand ma intalnesc cu alt bebe, sa "laud" tot ce face Matei, fiecare are timpul lui

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian 10.05.2010 bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Bun gasit!
De cind cu vedeta in casa (avem mai bine de 700 de vizionari ale filmuletului, postat pe youtube si videonews si a fost difuzat si la antena 3) dau mai greu pe la voi. E greu sa fii mama de vedeta... si impresar totodata:)))).
Am facut si noi "inventarul" actiunilor lui Mateo:

- intoarceri de pe spate, pe burta, si invers;

- sta in fundulet bine si ii place mult la masuta educativa, sa dea de butoane - e chiar mindru in timp ce o butoneaza;

- un fel de inot pe uscat, cu dorinta de inaintare;

- deplasare catre "in spate" din pozitia stind pe spate;

- topait pe loc, dar si ca vrabiutza, adica topait catre "in fata";

- pasi, cite putini, si numai atunci cind Mateo vrea;

- "bruu" cu degetetele la gurita, intermitent;

- mama si ma (singurele cu directie, insemnind tot mama), baba, papa, coca;

- intrebat "unde este" tata sau Madalin, mama sau Marlena, cauta cu privirea in incapere si spune "i" "i", ca si cum ar intreba la rindul lui "unde-i";

- vine la mama (sau altcineva) intinzind minutele, cind il cere, si daca are chef;

- ii place dansul si muzica in continuare, face "a" scurt si taios, pe post de chiuit, imitindu-ne;

- papa singurel (sau "ajutat" iaurt si alte chestii "lungi") cu mare placere si plescaie, scoate un "mmm" citeodata, fara a fi avut vreun personaj care sa se maimutareasca linga el, semn ca ii place totusi sa pape;

- vorbeste in "bebineza" vrute si nevrute, face bulbucei si spumitze si ride contagios, dupa cum am demonstrat.

Mai are si 4 dinti si un somn in ... "schimbare" de la rau, catre mai bine - si daca "privesc" in urma, constat ca a trecut des prin astfel de probleme legate de somn... sper de asta data sa fie doar de la dinti.

Nu consider cele de mai sus niste progrese notabile, ci doar stadii ale evolutiei normale - evit sa mai citesc ce ar trebui sa faca la aceasta virsta, mi se pare perfect asa, ma bucur de achizitii si le iau ca pe un "dat":). Nu am temeri ca nu va face tot ce trebuie sa faca, vorba voastra: "pin' s-o insura":).

va pup cu drag fetelor! Ne auzim si-n zilele urmatoare;)!


Mary, lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10
Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!
Fericita, puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Salutare, salutare...

Noi nu avem cu ce ne "lauda", Tudor a facut acum cateva zile o conjunctivita (un inceput). s-a trezit intr-o dimineata cu secretii purulente la ochisori, am mers la pediatru si ne-a spus sa stregem bine ochisorii cu comprese sterile si ser fiziologic si sa pun Netacin 2 pic de 2 ori pe zi. Slava Domnului, a 2-a zi nu mai erau asa abundente secretiile iar acum nu mai avem nimic. Continuam totusi sa punem picaturi si sa stergem cu comprese ochii. Mai ne-am captusit si cu ceva mucusori....drept pt care nu am iesit nici afara.

Ca tot vorbeati despre ce fac copilasii vostri, eu raman la parerea mea ca nu trebuie sa comparam, sa lasam sa se dezvolte in ritmul lor. Asta la teorie, ca si eu intrasem la idei ca Tudor implinea 7 luni si nu statea singur in fundulet si intr-o saptamana a si stat singur, fara sprijin in fund, si s-a si ridicat in picioare singur, catarandu-se de pe covor pe marginea canapelei. Deci...sa-i lasam in pace.

Meniul nostru, in afara de laptic, este cam asa:
10 - 10.30 masa de fructe: piure din diverse combinatii, adica mar cu mandarina, avocado, para, banana, dovleac copt sau fiert, gutuie coapta (maine am sa ii dau prima data mango)
14 - 15 - masa de legume :la fel, diverse combinatii din morcov, albitura, dovlecel, ardei, sfecla rosie, cartof dulce (nu toate deodata) + 2 zile carne de vita, 2 zile piept de pui, 2 zile galbenus de ou.
18 - 18.30 - iaurt cu o cupa de cereale

Intre mese, de cate ori are chef, Tudor primeste si .

Aaa, si piureul de legume il fac pt 2 zile. Mananaca azi prima portie proaspata si restul pun in borcanel si dau la frigi pt masa de maine.

Mami de Matei (11.09.2006) si Tudor (28.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Buna!

Poftiti de serviti -ua. Azi imi fac una.
Am avut o noapte cu 4 treziri..mai cred ca sunt si dintisorii de vina.

LA MULTE LUNITE SI ANISORI, Stelios, Patricia Andreea , Bianca Maria, Eliza Alexia si Raluca!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Madamar, am vazut si eu filmuletul cu Mateo....m-am prapadit de ras....e super, super haios. Bravo...

Despre Vigantol: si eu arunc sticluta dupa o luna, scriu pe sticla cand am desfacut-o si o arunc dupa aprox. o luna. Asa mi-a spus si mie pediatra ca isi pierde din proprietati cam dupa o luna de la desfacerea sticlei.

Aaa , si depsre ce fac si ce nu fac bebeii, eu despre Tudor pot sa spun ca:
- este intr-o continua miscare, da din maini si din picioare de zici ca e un fluturas
- este un chin sa incerci sa ii pui scutecul, sa il imbraci...trebuie sa ii bagi cate o maneca, cate un crac de pantalon, asa din mers...
- se rasuceste de pe burta pe spate si invers
- merge in 4 labute,
- sta in fundulet singur
- se ridica in picioare singur, sprijinindu-se de canapea sau de marginea patutului
- conversatia lui se reduce la "pfuaaaaaa" si trage niste chiote de mama, mama...face "brrrr" si o gramada de balonase la gurita...
- ii place sa il urmareasca pe Matei cand se joaca sau face pt el diverse giumbuslucuri
- ii place sa dansezi cu el in brate
- dar nu da semne sa spuna si el mama, tata...vreo consoana ceva...nimic deocamdata
- are 2 dintuci jos si se pare ca apar si cei de sus pt ca este fff umflata gingia

Cam asta e activitatea lui...nu ma "supara" nimic, ca nu face ce fac alti copii de varsta asemanatoare, singura noastra problema este trezitul lui de sute de ori de peste noapte...

In rest...toate bune.

Mami de Matei (11.09.2006) si Tudor (28.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Madamar, am vazut si eu filmuletul cu Mateo....m-am prapadit de ras....e super, super haios. Bravo...

Despre Vigantol: si eu arunc sticluta dupa o luna, scriu pe sticla cand am desfacut-o si o arunc dupa aprox. o luna. Asa mi-a spus si mie pediatra ca isi pierde din proprietati cam dupa o luna de la desfacerea sticlei.

Aaa , si depsre ce fac si ce nu fac bebeii, eu despre Tudor pot sa spun ca:
- este intr-o continua miscare, da din maini si din picioare de zici ca e un fluturas
- este un chin sa incerci sa ii pui scutecul, sa il imbraci...trebuie sa ii bagi cate o maneca, cate un crac de pantalon, asa din mers...
- se rasuceste de pe burta pe spate si invers
- merge in 4 labute,
- sta in fundulet singur
- se ridica in picioare singur, sprijinindu-se de canapea sau de marginea patutului
- conversatia lui se reduce la "pfuaaaaaa" si trage niste chiote de mama, mama...face "brrrr" si o gramada de balonase la gurita...
- ii place sa il urmareasca pe Matei cand se joaca sau face pt el diverse giumbuslucuri
- ii place sa dansezi cu el in brate
- dar nu da semne sa spuna si el mama, tata...vreo consoana ceva...nimic deocamdata
- are 2 dintuci jos si se pare ca apar si cei de sus pt ca este fff umflata gingia

Cam asta e activitatea lui...nu ma "supara" nimic, ca nu face ce fac alti copii de varsta asemanatoare, singura noastra problema este trezitul lui de sute de ori de peste noapte...

In rest...toate bune.

Mami de Matei (11.09.2006) si Tudor (28.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_ spune:

Poftiti la ca azi facem 7 lunite,care au trecut nici nu stiu cand asa ca

STELIOS,PATRICIA ANDREEA SI BIANCA MARIA

IOANACT

Mergi la inceput