Cum ar trebui sa reactionez?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Un cabotin, daca nu ai avut remuscari de constiinta cand ai facut sex cu amanta, de ce ai avea oare acum, cand o vezi pe strada?
Poate sotia ta e o eroina in ochii altora... dar eu nu o inteleg. Ea chiar crede ca o iubesti? Eu sunt de parere ca va prefaceti amandoi. Tu te prefaci ca o iubesti si esti sincer cu ea, ca amanta nu mai e nici in gandurile tale ascunse (de fapt mai tii la ea) ea se preface ca s-a schimbat de cand a fost inselata. Parca ati fi amandoi intr-o inchisoare, de unde ati putea sa iesiti, dar nu vreti, mai bine preferati sa traiti respectand regulamentul inchisorii. Nici macar nu va simtiti bine in spatele mastilor pe care le purtati.



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

@ Gab_K,
Ai deja peste 5000 postari pe acest forum... ceea ce spune multe cu privire la experienta ta de viata...

"Ai vazut" totul foarte clar in ceea ce priveste casnicia mea:
Doi actori prefacuti, ce traiesc intr-o inchisoare acceptata de buna voie/de nevoie.
Am uitat de masti; ce rost or avea ele, nu stiu. Poate imi explici tu.
Iarta-mi te rog tonul usor ironic... sunt si eu om...

Insa ai omis un lucru, in timp ce eu sunt Un_cabotin, sotia mea nu e nici pe de parte genul sa accepte o situatie de genul celei descrise de tine.
Daca n-am fi fericiti (nu tot timpul, Babyblue, Doamne fereste de asa ceva!), sotia mea ar (fi) divorta(t) rapid, fara nicio remuscare.

@ Valicutu,
In aproape trei ani, cred ca relatia cu "amanta" a avut destul timp sa "se consume"... cel putin dpdv al hormonilor/fluturilor din stomac.
I-am pus capat in deplinatatea facultatilor (mele) mintale.
Daca as vedea-o cu copil, sot, catel, purcel, cred ca m-as bucura ptr. viata ei, m-as bucura s-o stiu fericita.
Am gresit si fata de ea!
(Nu dati, va rog, cu piatra in mine, am gresit in primul rand fata de sotia mea, nu fata de amanta!!!)
Deci am gresit si fata de "amanta", i-am facut promisiuni, ca divortez, ca o iau de sotie, ca vom fi fericiti pana la adanci batraneti...
Poate de aici gandul meu de a o vedea implinita.
Cineva ar putea sa traga concluzia ca astfel ma voi "vindeca" de ea odata ptr. totdeauna.

Un_cabotin

PS. Am 'uitat' sa mentionez ca, dupa despartire (la vreo doi ani), "amanta" a incercat sa ia legatura cu mine pe net. N-am raspuns nimic! Tacere totala din partea mea. Deci iata ca se poate, Cabotinule!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui Un_cabotin

,
In aproape trei ani, cred ca relatia cu "amanta" a avut destul timp sa "se consume"... cel putin dpdv al hormonilor/fluturilor din stomac.



Poate ca da, poate ca nu. Nu inteleg de ce, dupa 4 ani de la despartire, iti mai tresare inima la gandul ca ai putea-o vedea pe amanta. Daca intr-adevar totul s-a consumat. Daca m-as intalni intamplator cu una din iubirile mele anterioare, sunt sigura ca nu mi-ar tresari nimic :) Poate doar as incerca o nostalgie fata de mine, cea de atunci. E drept ca fiecare dintre ele s-a consumat fara vreo relatie paralela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutu spune:

3 ani ai fost cu amanta? nu ai specificat la inceput. asta e viata paralela deja. una e sa o inseli asa, tzac pac si gata, alta e sa ai o relatie de asemenea durata cu amanta. banuiesc ca esti recunoscator ca te-a iertat sotia. Iar dupa 4 ani de la despartirea de amanta sa te gandesti.. ce sa faci cand te intalnesti cu ea, ori inca iti mai flutura ceva in stomac, ori esti nostalgic.
nu stiu cum ati reusit voi sa revigorati relatia dupa toate cate spui tu, si mie mi se pare ca un pic, daca nu mai mult, va prefaceti si tu si sotia ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Cabotin si eu am fost ironica. (de fapt am vreo 8000 de mesaje aici, aveam la inceput un alt ID)
Despre sotia ta: nu o inteleg, nu stiu ce o fi in capul femeilor care isi iarta barbatul care le-a inselat... din cate am inteles, ea s-a schimbat de cand v-ati impacat. Asta numeam eu masca ei. In spatele mastii tale se afla gandurile tale care tot fug spre fosta amanta. Incerci s-o tii departe, dar nu poti. Tot la ea ti-e mintea. Te prefaci ca o iubesti pe sotia ta, probabil o si iubesti intr-un fel, dar nu e singura locatara in inima ta.
Daca esti fericit, ce cauta fosta amanta in mintea ta? De ce iti pasa daca esti politicos cu ea sau nu? De ce iti pasa daca merita sau nu? Si de sotie iti pasa? Daca te vede discutand cu amanta? Sau daca afla ca ai discutat cu amanta? Stii cum se va simti daca ii spui? Sau daca nu-i spui si afla din alta parte?

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Se pare ca multa lume pe aici nu crede in a doua sansa, in faptul ca oamenii se pot schimba, ca iubirea poate fi redescoperita, ca unii isi pot regreta cu adevarat greselile.

Cabotin, pentru tine ar trebui sa fie clar pina la sfirsitul zilelor tale: NO CONTACT. Nici un fel de contact cu fosta amanta. Mai ales faptul ca ai fluturasi in stomac cind crezi ca o vezi pe strada ar trebui sa iti fie un mare semnal de alarma. Daca ti se pare ca o zaresti, faci frumos stinga in prejur si calea intoarsa. Faci tot ceea ce tine de tine sa o ocolesti, sa mentii no contact. Daca iti rasare in fata prin surprindere in nici-un caz nu te opresti sa vorbesti cu ea. Cel mai bine nici salut, nici nimic, treci mai departe. Fii barbat, ce naiba! Iti e teama ca ai putea rani o fosta amanta? Ar trebui sa iti fie teama de faptul ca o ranesti pe nevasta. Chiar daca ea nu stie. A te opri sa schimbi 2 cuvinte cu fosta ar fi o mare dovada de lipsa de respect fata de cea care ti-a mai dat o sansa. Cui ii datorezi tu devotament si respect? Din cele doua femei pe care conteaza ca o ranesti, pe sotie sau pe fosta amanta?

Na. Aici ti-e raspunsul.

Cit despre faptul ca sotia nu are 100% incredere in tine, e perfect ok. Bravo ei, ar fi o mare prostie sa treaca la incredere oarba. Ce i-a adus increderea oarba? O amanta pe timp de 3 ani. Nu mai spune de starea casniciei dinaintea adulterului. Sunt scuze. E tipic pentru cei care au inselat sa isi rescrie istoria casniciei. Tipic precum un scenariu scris de altcineva. Tu nu esti inca complet "over it". Babyblue a zis cam aspru dar are dreptate. Si inca ceva: Inca nu ti-ai asumat in totalitate vina adulterului. Starea unei casnicii nu este o scuza sau o cauza pentru un adulter. Vina pentru starea casniciei pre-adulter o porti in proportie de 50%. Vina pentru adulter si pentru chinurile emotionale prin care ti-ai trecut familia iti revine in totalitate.

Te revolti ca asta ti-e crucea, ca te controleaza sotia? Tu ai idee prin ce cosmaruri ai trecut-o pe ea si prin ce cosmaruri inca mai trece? Crezi ca ea e complet vindecata?

Parerea mea e ca daca dai nas in nas cu fosta amanta sa treci mai departe si sa nu reactionezi. Inghite-ti fluturasii, da-le foc, treaba ta. Si in orice caz, de se va intimpla, fie cu schimb de vorbe, fie fara, ar trebui sa dai fuga la sotie si sa ii spui tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Se pare ca multa lume pe aici nu crede in a doua sansa, in faptul ca oamenii se pot schimba, ca iubirea poate fi redescoperita, ca unii isi pot regreta cu adevarat greselile.

Cabotin, pentru tine ar trebui sa fie clar pina la sfirsitul zilelor tale: NO CONTACT. Nici un fel de contact cu fosta amanta. Mai ales faptul ca ai fluturasi in stomac cind crezi ca o vezi pe strada ar trebui sa iti fie un mare semnal de alarma. Daca ti se pare ca o zaresti, faci frumos stinga in prejur si calea intoarsa. Faci tot ceea ce tine de tine sa o ocolesti, sa mentii no contact. Daca iti rasare in fata prin surprindere in nici-un caz nu te opresti sa vorbesti cu ea. Cel mai bine nici salut, nici nimic, treci mai departe. Fii barbat, ce naiba! Iti e teama ca ai putea rani o fosta amanta? Ar trebui sa iti fie teama de faptul ca o ranesti pe nevasta. Chiar daca ea nu stie. A te opri sa schimbi 2 cuvinte cu fosta ar fi o mare dovada de lipsa de respect fata de cea care ti-a mai dat o sansa. Cui ii datorezi tu devotament si respect? Din cele doua femei pe care conteaza ca o ranesti, pe sotie sau pe fosta amanta?

Na. Aici ti-e raspunsul.

Cit despre faptul ca sotia nu are 100% incredere in tine, e perfect ok. Bravo ei, ar fi o mare prostie sa treaca la incredere oarba. Ce i-a adus increderea oarba? O amanta pe timp de 3 ani. Nu mai spune de starea casniciei dinaintea adulterului. Sunt scuze. E tipic pentru cei care au inselat sa isi rescrie istoria casniciei. Tipic precum un scenariu scris de altcineva. Tu nu esti inca complet "over it". Babyblue a zis cam aspru dar are dreptate. Si inca ceva: Inca nu ti-ai asumat in totalitate vina adulterului. Starea unei casnicii nu este o scuza sau o cauza pentru un adulter. Vina pentru starea casniciei pre-adulter o porti in proportie de 50%. Vina pentru adulter si pentru chinurile emotionale prin care ti-ai trecut familia iti revine in totalitate.

Te revolti ca asta ti-e crucea, ca te controleaza sotia? Tu ai idee prin ce cosmaruri ai trecut-o pe ea si prin ce cosmaruri inca mai trece? Crezi ca ea e complet vindecata?

Parerea mea e ca daca dai nas in nas cu fosta amanta sa treci mai departe si sa nu reactionezi. Inghite-ti fluturasii, da-le foc, treaba ta. Si in orice caz, de se va intimpla, fie cu schimb de vorbe, fie fara, ar trebui sa dai fuga la sotie si sa ii spui tot.



Ah, ce m-a enervat tot discursul asta! Din fericire stiu ca nu poate schimba nimic. O casnicie, fericirea, nu se intretin cu lanturile puse la ochi, la gura, la suflet...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Accept, dar o casnicie se intretine. Si iubirea trebuie intretinuta si hranita, altminteri moare. Cabotinului nu i-a pus nimeni lanturi, el vrea sa stea in casnicia asta. Daca vrea, astea sunt conditiile. Din pacate el nu mai se afla in situatia de a pune conditii.

Ce discurs te multumeste? Cel cu "pleaca, divorteaza daca nu o mai iubesti". Pai cabotinul spune ca o iubeste si nu vrea sa plece.

Evident ca in timp sotia lui va capata mai multa incredere in el, dar multa vreme va dormi iepureste. Si eu nu pot sa nu ii dau dreptate, la fel as face si eu. Si la fel ca ea, si eu m-as lupta (fara sa ma umilesc si fara compromisuri) sa imi pastrez barbatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Fii barbat, ce naiba! Iti e teama ca ai putea rani o fosta amanta? Ar trebui sa iti fie teama de faptul ca o ranesti pe nevasta. Chiar daca ea nu stie. A te opri sa schimbi 2 cuvinte cu fosta ar fi o mare dovada de lipsa de respect fata de cea care ti-a mai dat o sansa. Cui ii datorezi tu devotament si respect? Din cele doua femei pe care conteaza ca o ranesti, pe sotie sau pe fosta amanta?




Nu e vorba nici despre amanta nici despre nevasta, e vorba despre el, despre unde ii sta mintea, unde ii este inima. Sub pretextul de a se gandi la sentimentele uneia acest barbat viseaza cu ochii deschisi la o intalnire (fie ea si fugitiva si intamplatoare) cu cealalta. Degeaba ar inchide ochii cand trece pe langa ea pe strada. Si eu as lupta pentru barbatul meu, dar daca in as ajunge in faza in care e acum sotia lui un_cabotin as considera ca lupta e pierduta, indiferent ca omul vine acasa, facem cumparaturile impreuna, crestem copiii, ne zambim si uneori facem si dragoste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

cabotin, eu te inteleg sa stii.
nu te judec.


eu pot accepta ca poti avea sentimente pt 2 persoane simultan. eu nu vorbesc de iubire, pt ca NU cred in notiunea de iubire conventionala, fara de pacat, fara suisuri si coborasuri, pura, imaculata, definitiva.

nu cred in fidelitate. cred in loialitate. cred in ALEGREA personala, constienta si rationala, de a te dedica unei singure relatii sau unei singure persoane, nu neap pt a lifetime.:) sau nu neaparat pt aceeasi persoana.

nu cred in iubire, ca notiune absoluta, cred in sentimente diverse, care pot avea o infinitate de intensitati. de la mila, adoratie,extaz, dorinta trupeasca intensa, sedare, cedare de sine, abandon, tandrete, ura, etc.

dc ar exista acea iubire unica, for ever, nu cred ca am mai fi oameni. universul este dual, bine si rau, abis si eter, demon si inger, sacru si profan, yang si yin. si totul e efemer, in continua schimbare. perpetuum mobile.

dorinta de a POSEDA in noi sau in partener, un sentiment etern, absolut, este forma maxima de nefericire pe care o poti trai. un extaz de moment, apoi o nebunie care ne depaseste ca intelegere.

nu as vrea sa fiu iubita etern. n-as vrea sa iubesc etern, nu mi plac absoluturile. imi plac provocarile. imi place sa gust viata si sa aleg.

tu te ai abandonat trairilor tale si ai facut bine, dar ai ramas un visator si un lacom.
ai facut bine, caci fiecare om are dreptul la a experimenta. la a simti.
sotia ta a ales sa ramana in situatia asta.
tu ai ales sa ai 2 relatii, asa cum ai ales sa ramai alaturi de sotie.
sunt fix alegerile voastre, ale tale!

incearca sa ti definesti exact care este dilema ta. caci dilema nu este de ce ai iubit amanta, cu hormoni si apoi cu defecte, fix ca pe o sotie, dilema nu e ca ai iubit si sotia, dilema nu e moralitatea sau lipsa ei, iubirea sau lipsa ei, viitorul relatiei cu sotia, dilema este cu totul alta!!!






_

Babyblue va pupa pe toti!!
6+
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv.




Mergi la inceput