Comunismul - o idee buna?!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga
Cred ca asta-i singurul lucru bun ramas dupa comunismul din Romania: natura, protejarea deltei, zonele din Carpati unde ajung numai oierii, in rest nu-i picior de om.

Si stii care-i marea nenorocire?
Ca dupa ce regimul odios a refacut sutele de mii de hectare rase de liberali si taranisti, apoi de sovietici in contul datoriilor de razboi, regim care a cultivat respectul padurii, revolutia a venit la pachet cu libertatea de a taia la ras. Si se taie in draci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti

Am vazut ca aici se citeaza lucrari serioase, oameni cititi, ce mai....

Dar nu ma pot abtine. Mie discutia asta imi seamana cu scena din filmul "Frumoasa adormita" (filmul Disney, fireste, ca eu doar asta "studiez") in care doua zane se cearta in legatura cu culoarea rochiei Aurorei si o tot tin asa "roz - albastru - roz - albastru - roz - albastru".



Pai tie si dvd-urile cu Memorialul Durerii al lui Hosu Longin ti s-au parut net inferioare dvd-urilor cu filme Disney. Fara sa le fi vizionat, numa' asa, dupa nume.

..."Tangled" vazusi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
Pai tie si dvd-urile cu Memorialul Durerii al lui Hosu Longin ti s-au parut net inferioare dvd-urilor cu filme Disney. Fara sa le fi vizionat, numa' asa, dupa nume.

Tu iei in nume personal tot ceea ce nu-ti convine. Totusi, ce ai cu oamenii care spun ca vad lumea in culori, si inca plina de nuante?

Vrei neaparat ca toata lumea sa vada numai in alb-negru? Si comunistii isi doreau asta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm


Nu inteleg de ce esti asa lezat ca radiografia mea (?!?) nu coincide cu a ta.


Nu sunt lezat de nimic.
Si poti scrie ce vrei.
N-am adus in discutie dama cu pricina ca fiind treba mea, ci ca un exemplu. La fel cum ai adus tu exemple in discutie. Da' se vede treaba ca exemplele mele-s incomode. Sau fara raspuns, ca tot n-am primit raspunsuri.
Dar nu uita: daca-i forum public, e pentru amandoi. Daca n-ai ceva impotriva...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb
Ciudate mi se par si insistentele de a aduce in discutie numai extremele.. oamenii simpli si harnici, traind modest/limitat (in comunism sau nu) versus bogatanul din capitalismul salbatic.. pe care numai sejurul la Burj Al arab il satisface, la cort ii pute tare.

In contrapartida cu insistentele de a aduce in discutie numai extremele: in comunism se murea de foame, copiii erau exterminati sistematic, cei care isi faceau meseria o faceau cu pistolul la tampla, muntii erau impanziti de partizani, cate zece pe fiecare kilometru patrat versus tonele de cafea de pe rafturile economiei de piata, sutele de modele de masini care abia asteapta sa le testezi, cate o ferma ecologica de familie, vacante de vis pentru tot poporul.


Acuma incepi sa scrii porcarii, ca poate se vind la mai multi. Cine si unde a scris de pistolul la timpla, zece partizani pe km patrat (pt asta , ca multi din aia au murit), tonele de cafea, sutele de modele de masini. Bati cimpii ca nu mai ai ce spune?

Capcaunule, ai avut grad inainte de 89?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Isi mai faceau cate unii, Rufus, asa e. In orasele mai mici mai multe, in cele mari mai putine, la sate cred ca se faceau cele mai multe.

Editez ca sa zic ca nici de mandatari nu stiam, stiam insa ca o croitoreasa ce lucra de-acasa platea impozit, la fel si mesterii care reparau una-alta, ceasornicari, palarieri, cizmari, tamplari, tapiteri, era cooperatia, dar cred ca mai lucrau si sub o alta forma, nu?




Ei, vezi, incet-incet iti amintesti...
Cunosc si niste cofetari minunati...cu propriile laboratoare de cofetarie-patiserie.
Apreciez faptl ca recunosti ca mai erau si alte lucruri in afara de "visul unic" al romanului in comunism...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:


Pe mine ma ingrijoreaza un lucru. Faptul ca multi romani regreta regimul comunist pentru ca aveau o anumita protectie sociala in ce priveste locul de munca si locuinta, cat si posibilitatea de a-si petrece concediul anual fara a face mari eforturi financiare. In cei 20 de ani doar atat a ajuns sa isi doreasca romanul? Necesitatea de subzistenta si cea de securitate personala, care se afla la baza piramidei trebuintelor fundamentale?

Si pentru a putea privi obiectiv istoria, sa vedem ce se intampla pe plan economic, social si politic in SUA si Europa in perioada postbelica pana prin anii 1980.

Dupa cel de-al II-lea razboi mondial, americanii aveau un nivel de trai ridicat, nefiind afectati de razboi. Europenii inca aveau ratie si un nivel foarte scazut de trai. Prin Planul Marshall, prin ajutoarele americane date statelor europene (16 au beneficiat), europenii au inceput sa-si revina din criza economica.

Americanii au exportat in Europa masinile cu productivitate marita. Intre 1953-1973 a fost o perioada foarte usoara de trai, fara grija zilei de maine, casele si aparatele electrocasnice, distractiile erau foarte usor de realizat, salariile crescusera, nivelul de trai, la fel.

In 1960-’63 se cautau tot mai mult muncitori, se gasea de lucru foarte usor si somajul aproape ca nu exista.

Europenii deveneau treptat si repede din consumatori si producatori. Pretul petrolului era foarte mic pana in 1973, cand acesta a crescut de 4 ori. Acesta era folosit ca energie la orase, la fabrici si toate utilajele vietii moderne. El era pretul modernismului, petrolul incepea sa se imputineze.

In 1973 incepe asadar, lent, treptat, regresul economic, iar din 1980, criza economica. Trecusera 20 de ani de bunastare.

Dupa studiul “Istoria economiei europene – De la revolutia industriala la Uniunea Europeana”:

“In primele trei decenii postbelice, tendinta marcanta a evolutiei acestui ansamblu de tari a fost multiplicarea schimburilor comerciale, financiare, monetare, a curentelor ideologice si a modurilor de viata, toate dand imaginea unei‚ internationalizari’ crescande a economiilor occidentale.

Intre 1945 si 1975 se pot distinge patru faze esentiale ale evolutiei economiilor occidentale:

Faza reconversiei si reconstructiei dupa cel de-al doilea razboi mondial, ce a durat pana la inceputul anilor 1950 si a fost caracterizata de o crestere ezitanta, accelerata din 1950;

A doua faza a fost caracterizata de o crestere moderata, insa neregulata, desfasurata pe parcursul anilor 1950, marcata de cresterea record din 1955 dar si de doua puternice recesiuni in 1954 si 1958;

A treia faza a fost una de crestere relativ regulata, care se intinde din 1959 si pana in 1973, marcata de recesiunile din 1960-1961, 1967 si 1970; in aceasta faza, accelerarea cvasi-continua a inflatiei a fost un semn a dezechilibrelor sistemului;

A patra faza a fost o foarte puternica recesiune declansata la sfarsitul anului 1973 datorita cresterii pretului petrolului.”

Mai mult puteti citi aici:
http://www.uplbox.com/file/download/33970

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Rufus, pui pariu ca mesterii aia minunati(cofetari, patiseri, pot sa zic si mezelari) erau si inainte de comunism? Ca erau oameni buni cu drag de meseria lor si ca au transmis-o mai departe?


Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm

Acuma incepi sa scrii porcarii, ca poate se vind la mai multi. Bati cimpii ca nu mai ai ce spune?

Capcaunule, ai avut grad inainte de 89?




Ei, da, asta suna perfect democratic.
Ca doar e forum public...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Rufus, pui pariu ca mesterii aia minunati(cofetari, patiseri, pot sa zic si mezelari) erau si inainte de comunism? Ca erau oameni buni cu drag de meseria lor si ca au transmis-o mai departe?





Nu pun, ca probabil ai dreptate.
Am subliniat doar existenta lor. In comunism.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput