Comunismul - o idee buna?!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
Capcaunule, ai avut grad inainte de 89?

Da. De sublocotenent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui iulianm

Acuma incepi sa scrii porcarii, ca poate se vind la mai multi. Bati cimpii ca nu mai ai ce spune?

Capcaunule, ai avut grad inainte de 89?




Ei, da, asta suna perfect democratic.
Ca doar e forum public...



E o intrebare, nu o interdictie de a scrie- cum a fost sugestia ta vis a vis de comentariile mele. Il intreb tocmai ca de obicei nu scrie asa ceva. Eram...nelinistita si confuza.

So..care e legatura cu democratia, exact?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adrianaa


Pe mine ma ingrijoreaza un lucru. Faptul ca multi romani regreta regimul comunist pentru ca aveau o anumita protectie sociala in ce priveste locul de munca si locuinta, cat si posibilitatea de a-si petrece concediul anual fara a face mari eforturi financiare. In cei 20 de ani doar atat a ajuns sa isi doreasca romanul? Necesitatea de subzistenta si cea de securitate personala, care se afla la baza piramidei trebuintelor fundamentale?




Corecta observatia.
Asta dovedeste cat de prost stam acum la capitolul asta, numit foarte bine de tine "de subzistenta".
Dovada cea mai clara pentru asta este afirmatia, pe care nu ma indoiesc ca o stiti cu totii: "Daca Ceausescu slabea un pic surubul la mancare, traia si astazi". Ma rog, teoretic, ca era cam batran.
Poate marii "teoreticieni" ai comunismului stau o clipa si se mai gandesc despre ce e vorba.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
Acuma incepi sa scrii porcarii, ca poate se vind la mai multi. Cine si unde a scris de pistolul la timpla, zece partizani pe km patrat (pt asta , ca multi din aia au murit), tonele de cafea, sutele de modele de masini.

Unele "porcarii" le-am luat din postul tau:
Eu va recomand "Moscow on Hudson", cu Robin Williams jucind un rus ajuns in US. Ca tot e weekend. Faza aia, cind merge el la supermarket, si ajunge la raionul cu cafea. Vede rindurile si rafturile cu cafea, si lesina. Asta da rezultat la presiunea de a alege!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:


Rufus stiu ca stii ca am dreptate, pe-alea nu le datoram comunistilor sigur. Au supravietuit sub comunism ne-am mai bucurat de roadele lor pana cand s-a ajuns la fundul sacului... Meseriile bine facute si respectul pentru ele s-au pierdut aproape de tot in ultimii ani, cu valul consumist, dar eu sper sa le redescoperim.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Prin anii 90-95, o asistenta avea cam 75dolari salariu, acum e pe la 400 euro. Stiu ca pe vremea aia toti picau pe spate la auzul unor salarii de citeva sute de dolari, peste o mie doua era ceva de neinchipuit.Totusi nu cumva, inafara de democratie, capitalsim, criza, cel mai rau dadu peste cap romanul era consumului, care lovi de fapt pe toata lumea? De asta plinsul dupa ce a fost si amnezia asta generala? Inafara faptului ca el o lua chiar de la zero, lasat in tetra dupa comunisti!De fapt cum ar fi trait un muncitor de-al lui rufus inainte? Daca facem o lista pe cheltuieli, oare chiar asa de bine i-ar fi fost inainte? Ori poate ca era mai fericit, vazind ca in jur nici ceilalti nu-si permiteau (pe fata) mai mult?De citit se citea si inainte mai mult aici, in anii 70-80 nu existau nici aici programe de muzica, desene ori mai stiu eu ce, erau doar citeva de toate, vreo 3 parca. Se nimeri ca taman in ultimii 20-25 de ani sa apara avalnasa asta, hop si netul.Si in general peste toti veni vraja consumului care ademeneste omul sa cumpere sa cumpere. Si pe urma sa se simta sarac ori pt ca a cheltuit toti banii ori pentru ca nu-si permite pe cit vede.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm

So..care e legatura cu democratia, exact?




Cum care? Sa poti sa scrii ce vrei, in limbajul dorit, in vreme ce ceri altora masura? Sa spui ca-ti interzice cineva ceva, desi asta tine de inchipuirea ta (adica un fel de dizidenta)?
Nu-i democratie asta?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
Capcaunule, ai avut grad inainte de 89?

Da. De sublocotenent.

Si adaug, ca sa maresc suspansul: la Securitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Vikinga, depinde de muncitor, de vechime , de pricepere, dar si de cum statea cu dosaru', cu partidu' cu sindicatu'...

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Capcaune, sper ca doar ai facut armata acolo...

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput