Comunismul - o idee buna?!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellej
Faptul ca astazi se gasesc atatia nostalgici e doar o dovada a limitarii lor : nu mai sunt tineri si regreta tineretea, nu o duc prea bine si in loc sa se zbata sa se ridice prefera sa regrete comunismul


Ei bine, asta-i o afirmatie plina de tot felul de chestii, dintre care amintesc doar cinismul.
Ti-as dori-dar nu pot, suntem in post- ca atunci cand nu vei mai fi tanara, viata sa-ti ofere ocazia sa nu o duci bine si sa te zbati ca sa sa te ridici. Cam cu 5, poate chiar 10 ani inainte de pensie.
Sunt sigur ca tu poti reusi. Tu nu ai limite.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Rufus,

-frig in case este din gros si acum - cite te tine sa nu faci cald? cine te tine sa iti faci casa si sa o incalzesti sa ai 40 de grade ca sa transpiri? In comunism te tineau multi/multe.

- pamanturile sunt la indemana proprietarilor, nu le mai ia nimeni- dar tot nimeni nu le lucreaza - si care e problema? fiecare face ce vreau cu pamantul lui.. vrei tu sa produci, cumpara si lucreaza-l ca nu te tine nimeni. Comunismul nu iti permitea sa cumperi cat vrei si sa faci ce vrei cu pamantul.

-salam de soia, de parca acum ar fi din altceva...ba nu, nici de soia, ci chestii mult mai rele... - cine te tine sa iti faci ferma eco daca nu iti convine sa cumperi ce e pe piata... Comunismul nu iti permitea asta.

Toate astea amestecate cu adevaruri amarnice, ca ce ai trait tu in comunism nu se numeste comunism, ci ceea ce au trait cei deposedati, deportati, intemnitati sau omorati direct...nu pentru bancuri politice spuse la scoala, ci pentru binele "clasei muncitoare".

Nici o poveste nu se poate ridica la nivelul tragediilor celor mentionati de tine, cei deportati, omorati etc.. Dar asta nu inseamna sa minimizam experientele personale. Nu inseamna sa ma bucur ca ma trimiteau cretinii aia sa le culeg rosiile sau porumbul de pe camp in loc sa ma duc la scoala.. Nu inseamna sa trec cu vederea cand in vacanta de vara din '88 generatia mea din liceu era trimisa la canal pe santierele patriotice in loc sa stea linistita in vacanta.. Nimic nu imi va sterge din memorie cretinii din armata... Sa iti spun ca am facut armata in batalion disciplinar de cadre ca nu am vrut sa ma duc la recrutare cand m-au chemat? De ce nu aveam libertatea de a alege ce vreau eu sa fac? Sa iti spun ca 3 colegi de dormitor nu s-au intors acasa la parintii lor din armata din cauza unui accident stupid?

Da, sunt nimicuri fata de ceea ce au patit oamenii aia dar am destule chestii personale care sa ma faca sa zic ca acel sistem nu a avut nimic bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui ellej
Faptul ca astazi se gasesc atatia nostalgici e doar o dovada a limitarii lor : nu mai sunt tineri si regreta tineretea, nu o duc prea bine si in loc sa se zbata sa se ridice prefera sa regrete comunismul


Ei bine, asta-i o afirmatie plina de tot felul de chestii, dintre care amintesc doar cinismul.
Ti-as dori-dar nu pot, suntem in post- ca atunci cand nu vei mai fi tanara, viata sa-ti ofere ocazia sa nu o duci bine si sa te zbati ca sa sa te ridici. Cam cu 5, poate chiar 10 ani inainte de pensie.


Nu ai dreptate, Rufus. Cine sunt nostalgicii? Cei care suspina dupa o perioada mai buna din viata lor. Pentru cine a fost bine in regimul comunist? Pentru maajoritatea celor care au obtinut orice fara sa aiba vreun merit. De la o plasa plina de delicatese la o slujba mult peste pregatire, o promotie fara a avea rezultate, o casa fara sa platesti cu adevarat, ori fara sa o iei in ordinea inscrierii pe o lista. Era bine pentru o multime de incompetenti, neinstruiti, semidocti, agramati, nescoliti, needucati. Ce tineau cu dintii de tot ce le picase "din cer", de pomana. Cu cit erai mai bun, mai cinstit, mai corect, mai harnic, cu atita ti se puneau piedici, ti se daea in cap, erai marginalizat, nedreptatit, discriminat, nu ti se recunosteau munca si rezultatele, ba se atribuiau altora.

In lipsa sistemului, cei care primisera pe ne-merit, nu mai fac fata. Nu izbindesc, nu reusesc. Ceilalti, da, pentru ca daca esti bun, esti bun. Punct. Indiferent de virsta. Dovada toti cei competenti carora le-a ajuns sistemul comunist si au plecat din tara. Au plecat, la diferite virste, multi cu miinile in buzunar (depinde de calea aleasa pt parasirea tarii), si care au reusit, profesional, social, etc.

Iar de exemple avem nevoie, nici unul nu e inutil atit timp cit documentarea epocii de aur nu e finalizata. Pic cu pic se face marea.
Te-ai gindit cit de cit prin ce spaime si staari poate trece un copil (pentru ca la 12 ani inca esti copil) cind este amenintat de un adult (nu oarecare, ci unul cu autoritate, precum profesorii si directorul scolii) cu ancheta si chemarea securistului?

Iar partea cu "a fost frig atunci, e frig si acum in unele apartamente"...O fi frig, nu te contrazic. Dar "atunci" nu prea aveai iesire. Acum ai optiuni, schimbi apartamentul, cumperi incalzitor, reclami, faci scandaal, protestezi, singur sau in grup. Ai optiuni care "atunci" nu existau. Nici libertate de miscare, nici libertate de exprimare/protest. Erai doar liber sa stringi din dinti, sa rabzi, si sa injuri- in gind, ca sa stai in siguranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
Uite asa te dai de gol asupra modului in care citesti mesajele interlocutorilor.

Spre dezamagirea ta, citesc cu mare atentie.

Reiterez intrebarea mea: Unde-i raportul lor? Al lor, adica al lui Blanton, Bukovski, Deletant & Co. la care m-ai trimis cu jalba.

Iti raspund tot eu. Nu exista!

Tu vorbesti de cu totul altceva. De raportul lui Iliesiu. Elaborat sub egida Centrului International de Studii asupra Comunismului din cadrul Fundatiei Academia Civica, unde cei despre care tu ai scris ca sunt autori ai raportului figureaza doar ca membri ai consiliului stiintific al Centrului.

Nu ma joc cu cuvintele, nu ai cum sa ma prinzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Rufus, din pacate abia peste vreo 50-100 de ani se va putea judeca obiectiv perioada. Deocamdata resentimentele multora sunt prea mari pentru a se putea purta un dialog. Orice post care deviaza un milimetru de la condamnarea vehementa a intregii perioade si a oricarui aspect al ei este imediat catalogat nostalgie, ineptie, enormitate, lipsa de respect fata de victimele regimului, samd.

Trebuie sa ajungi sa crezi ca ai trait ca un detinut, intr-un lagar. Sa-ti torni cenusa in cap daca nu ai suferit in fiecare secunda din cele peste 850 de milioane de secunde pe care le-ai trait sub comunism. Altfel esti pasibil de pedeapsa morala, trimis in Coreea, cu netul taiat si eventual judecat conform unei imaginare legi din Franta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
Uite asa te dai de gol asupra modului in care citesti mesajele interlocutorilor.

Spre dezamagirea ta, citesc cu mare atentie.

Reiterez intrebarea mea: Unde-i raportul lor? Al lor, adica al lui Blanton, Bukovski, Deletant & Co. la care m-ai trimis cu jalba.

Iti raspund tot eu. Nu exista!

Tu vorbesti de cu totul altceva. De raportul lui Iliesiu. Elaborat sub egida Centrului International de Studii asupra Comunismului din cadrul Fundatiei Academia Civica, unde cei despre care tu ai scris ca sunt autori ai raportului figureaza doar ca membri ai consiliului stiintific al Centrului.

Nu ma joc cu cuvintele, nu ai cum sa ma prinzi.


Tu esti casatorit cu Formalhauti? Ori doar suferiti amindoi de sindromul "trebuie sa le explic celorlalti ce au vrut sa spuna"?

Dezamagita? De ce? Pentru afirmatiile tale? Indiferent cit strigi si minimaalizezi, lucrurile astea s-au intimplat. Crezi ca, intr-un final, istoria o sa se impiedice de comentariile tale? Ori de altele, asemanatoare? Numai la linkul pus de Ruxandra cite au fost. Crezi ca vor fi documentate? Ori doar vor ajunge la cosul de gunoi, electronic sau nu.

Da, dear (cu Southern accent&intent!), de raportul lui Iliesiu vorbeam. Raport care, dupa cum am mai scris, este un rezumat al materialului alcatuit de comisia respectiva. Cauta-l. Ori...cere statului roman sa ti-l puna la dispozitie, dupa obiceiul locului.

Nu crezi ca esti cel putin deplasat sa contesti autori precum Blanton, Bukovski, Deletant, Courtois, Enbergs, Papacostea,Zub (eu nu am sa-i includ pe Courtois, Enbergs, Papacostea si Zub la "&Co", gasesc ca e de foarte prost gust, avind in vedere activitatea, munca si mai ales credibilitatea lor). Ti-am mai sugerat, consideri ca ai dreptate- pune-ti contestatiile in scris. Numele le ai. Articolele si cartile scrise de ei le poti gasi, chiar si in romaneste. Vorba lui Edip, darima ceea ce ei au construit.

Good luck !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Nu am minimalizat nimic. Am criticat hiperbolizarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Rufus, din pacate abia peste vreo 50-100 de ani se va putea judeca obiectiv perioada. Deocamdata resentimentele multora sunt prea mari pentru a se putea purta un dialog. Orice post care deviaza un milimetru de la condamnarea vehementa a intregii perioade si a oricarui aspect al ei este imediat catalogat nostalgie, ineptie, enormitate, lipsa de respect fata de victimele regimului, samd.

Trebuie sa ajungi sa crezi ca ai trait ca un detinut, intr-un lagar. Sa-ti torni cenusa in cap daca nu ai suferit in fiecare secunda din cele peste 850 de milioane de secunde pe care le-ai trait sub comunism. Altfel esti pasibil de pedeapsa morala, trimis in Coreea, cu netul taiat si eventual judecat conform unei imaginare legi din Franta.


Gata, ai abdicat? Treci la drama queen moments si passive-aggressive attitude? Cool, in general este practicat de sexul frumos (soacrele traditionale sunt un exemplu clasic). Chiar devine palpitant!

Legea, nu este imaginara. Repet, a fost data in 1990, a fost si aplicata, este foarte controversata, si opereaza inclusiv asupra negativistilor pronazisti. Da, la 45 de ani de la terminarea razboiului. Dar e vorba de Franta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm

Nu ai dreptate, Rufus. Cine sunt nostalgicii? Cei care suspina dupa o perioada mai buna din viata lor. Pentru cine a fost bine in regimul comunist? Pentru maajoritatea celor care au obtinut orice fara sa aiba vreun merit. De la o plasa plina de delicatese la o slujba mult peste pregatire, o promotie fara a avea rezultate, o casa fara sa platesti cu adevarat, ori fara sa o iei in ordinea inscrierii pe o lista. Era bine pentru o multime de incompetenti, neinstruiti, semidocti, agramati, nescoliti, needucati.




Eu nu prea stiu de unde scoti chestiile astea, zau.
Lucrez in santier acum cu oameni care traiau si munceau pe vremea aceea, sunt scoliti, pregatiti, constiinciosi -o placere sa lucrez cu ei. Toti spun ca le convenea mai mult atunci...despre ce nostalgie ar fi vorba, cand vin cu exemple ca aveau viata mai usoara? Ca-si permiteau diverse chestii, cum ar fi haine si culmea! chiar si cate o vacanta la mare...acum nici nu poate fi vorba.
Chiar nu stiu, nu inteleg: de ce nu pricepeti ca pentru viata de zi cu zi, pentru oameni simplii, este mult mai greu acum?

Uite, Edip ma intreaba cine ma opreste sa am 40 de grade in casa...alt cinism. Pai, intreaba-l pe Petre, fierar betonist, care sta intr-un bloc in Berceni si care strange robinetul din subsol, ca asa au hotarat cei din asociatie: doar noaptea caldura. Ziua...Oare de ce, Edip? Crezi ca au calduri? Sau pe Mihai, fierar si el, din Belciugatele...poate o sa-ti explice de ce nu poate lucra el pamantul, ca n-are bani de arat, semanat, ce-l tine pe el sa lucreze.
Ca despre ferme eco...nu ma mai obosesc sa spun de ce nu fac.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
Legea, nu este imaginara. Repet, a fost data in 1990, a fost si aplicata, este foarte controversata, si opereaza inclusiv asupra negativistilor pronazisti. Da, la 45 de ani de la terminarea razboiului. Dar e vorba de Franta.

In cateva pagini procomunistii i-ai transformat in pronazisti.
Citez ce ai scris cu cateva pagini mai in urma:
Pareri ca cele emise de Formalhauti, care minimalizeaza partile negative si crimele sistemului comunist, o forma de negativism procomunist, in Franta, cad sub incidenta legii.

Hotaraste-te, ori e vorba de negativisti procomunisti ori de negativisti pronazisti! In cazul primilor legea este doar in imaginatia ta. In cazul celor din urma, ca sa fie si mai evidenta festa pe care ti-a jucat-o legea din Franta, afla ca ea a fost propusa de un ... comunist, deputatul Gayssot.

Cum spuneam, nu ma joc cu cuvintele.

Mergi la inceput