Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(54)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza35

Citat:
citat din mesajul lui sugubina

Puficele iau bine in greutate, avem un monstru de 3.6 si cea mica are acu 2.5. In curand tre mers la Municipal sa facem vaccinu BCG lu Ilinca ca a depasit si ea 2300:)



BCG-ul are legatura cu greutatea? Eu nu stiam, dar in maternitatea le-a fost facut la amandoi...iar Eva la nastere 1910 grame - la externare 1940 g iar Dragos 2140 g

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii





Are legatura dar nu shtiu sa zic exact de ce. Fetele mele aveau la externare aproape 2 kile si neonatologul ne-a zis sa venim pt vaccin cand vor avea fetele 2.5 kg. Am facut vaccinul dupa 2 saptamani.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui adishor_1975


Ladies, eu am pus deja 22 kg si sunt in saptamana 32
Am fost la eco trim 3. Porumbitzele aveau 1822 g si 1660 g. Medicul spunea ca este ok si ca cezariana va fi in saptamana 37! voi cand ati nascut?

Multumesc, wend placut,
Adishor + 32


Eu am nascut prin cezariana la 36 s + 6 z dar ash mai fi stat daca era dupa mine. La controlul din seara anterioara nashterii ginecoloaga a hotarat ca trebuie sa scoatem cat mai repede bb-linele deoarece nu mai crescusera deloc de la controlul anterior (cu 1 saptamana in urma)... dar eu aveam si probleme cu tensiunea mare plus ca faceam injectzii zilnice cu heparina. Fetele mele la nashtere au avut 2.1 kg si 47 cm fiecare. In total am luat 24 kg, la externare (dupa 6 zile) mai aveam 7, cu care am defilat pana am terminat cu alaptatul (5 luni) si m-am apucat de cura de slabire, am slabit vreo 5 kile, dar de la o vreme m-am culcat pe o ureche si am pus la loc... nu shtiu cate ca mi-e nahpa sa ma urc pe cantar.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui fluturas2010

salutare...

incepand cu 18-12 ora 12 si 10 sunt fericita maica a unei fetite de numai 1400 gr si a unui ingeras de 1800 gr..care ne-a parasit inca innainte de nastere, inca nu stim cauza...

miercuri am fost la medic si in urma unui control aveam firul de cerclaj tensionat si m-a oprit sa stau sub supraveghere..pt orice eventualitate mi=a facut o injectie cu 3 doze de cleston pt maturarea plamanilor...

nimic nu parea in neregula cu bebelusii, li se ascultau inimioarele de 2-3 ori pe zi..cand, pe data de 17 seara nu se mai gasea inimioara baietelului, m-a dus la eco..si bceva era clar....

m-a dus in sala de nasteri la 11, mi=a rupt membranele si la 12 si 10 am nascut natural, fara anestezie deoarece nu a fost timp...fetita o galagioasa..dar baietelul....

am plans de atunci, nsunt sensibila...dar tb sa fiu puternica pt fetita, pt minunea nostra de care suntem mandrii...sotul e mandru si fericit de fetele lui, incearca sa imi tina moralul, la fel mami si intr=adevar tb sa luptam pt maria, sa lupte ea si pt fratiorul ei..



fluturas mami feicita de MARIA CLARA si ingeras EMANUEL MIHAI



Felicitari si mult curaj pentru ce ti-e dat sa simtzi! Umple-te de iubire pt fetitza ca sa potzi suporta durerea! Ea are nevoie de tine total! Multa sanatate va doresc!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adhnana

buna tuturor,

Am nascut si eu prematur la 33 sapt + 3 zile pe 6 decembrie 2 baieti sanatosi:
Andrei - Tudor, 47 cm, 1900g, apgar 10
Dragos - Stefan, 48 cm 2100g, apgar 10

Dupa o intreaga poveste nu tocmai frumoasa care a plecat de la hemoragie puternica si transfuzii de sange pentru mine, am ajuns acasa pe 14 decembrie in formula completa.
Cei de la Giulesti au fost de mare exceptie, iar pentru prof Marinescu tot respectul.


Adhnana lui Alexandru-Bogdan (8.10.2007), Andrei-Tudor si Dragos-Stefan (6.12.2010)



Felicitari! Sanatate si noroc copilashilor!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rayuela

Am si eu o intrebare,cind incep sa miste in burta gemenii?Cum iti dai seama ca misca amindoi???Ma gindesc ca simti acolo miscarea,imi aduc aminte de la fetitza,dar oare poti sa iti dai seama daca amindoi sint activi si jucausi?



Eu o simtzeam mai mult pe Alena care mishca mai mereu seara, iar pe Natalia doar rar (o data la 3-4 zile) si shtiam unde sunt fiecare de la eco (imi spunea doctoritza cum stau tolanite, unde sunt piciorushele). Cand ma nelinishteam de prea putzina mishcare (niciodata nu a fost prea mare forfota) mancam ciocolata si dupa 10 minute se trezeau. La inceput si dupa nashtere erau la fel: Nataly o linishtita si Alena o agitata. Acum la mai mult de 1 an abia le prind prin casa...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

m promis ca revin cu link-ul caruciorului pt gemeni




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata fetelor

fluturas
adhnana

fetele care ati facut clexane (heparina) ce fel de anestezie ati facut?

+35 cu motaneii Razvan si Robert si mami de Vlad (12.12.1999)

AMR 9z, cu voia lui DD poate rezistam mai mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

mirela2 mie mi-au facut anestezie totala, dar pt ca hotarasera sa nasc luni si la ora 11.00 imi facusera clexanul.

intre timp mi s-au bulit analizele si a trebuit sa ma opereze de urgenta pt ca eram la un pas de eclampsie :(. asa ca m-au operat vineri si nu au putut sa imi faca rahie.

elenaRadusi Tudor 26.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

eu nu vreau totala
vreau sa mi vad plozii imediat, sa stiu eu ca au toate dotarile
sa fiu sigura ca sunt full options

+35 cu motaneii Razvan si Robert si mami de Vlad (12.12.1999)

AMR 9z, cu voia lui DD poate rezistam mai mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rayuela

Fluturas.Nu am cuvinte,nu am.....
Sa-ti traiasca fetita,bucurati-va de ea ,sa fie sanatoasa si iubita!

Adhnana,sa-ti traiasca flacaii,sacreasca mari si frumosi!

Am si eu o intrebare,cind incep sa miste in burta gemenii?Cum iti dai seama ca misca amindoi???Ma gindesc ca simti acolo miscarea,imi aduc aminte de la fetitza,dar oare poti sa iti dai seama daca amindoi sint activi si jucausi?


eu i-am simtit la 18s, fff usor. ii simteam pe amandoi, unul in stanga si unul in dreapta, unul era mai activ, celalat mai lenes... o sa-ti dai seama la momentul potrivit.

Mergi la inceput