Am refuzat vaccinul antipoliomielitic

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Kokiy, vezi ca ce se face acum este VPI, nicidecum VPO!!! Adica injectabil, in loc de picaturile orale. Reactiile adverse cele mari (paralizii etc) sunt ca urmare a formei orale, nu cea injectabila!!! (vezi ca nu erai bine informata )

Eu spun sa ceri parerea medicului de familie si poate te lamureste el ce-si-cum cu formele astea de vaccin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andabeji spune:

daca ai refuzat ..sa inteleg ca deja a trecut momentul cand trebuia sa faci rapel?
eu zic asa..cred ca sunt 3 familii in tara care NU si-au vaccinat copii, deci..prezumtia ca daca tot mai multi copii nu se vacc, bolile apar iar iese din discutie..asa ca tu, kokiy, iti permiti sa nu ti-l vaccinezi
nu esti paranoica, dar medicii de azi te cheama la vaccin si nici eu nu stiu ce e ala..nu stiu ce contin etc si daca pui o intrebare se uita la tine? cum iti permiti
SFATUL meu este sa mergi la un cabinet de vaccinologie, sau la un medic vaccinolog gesesti sigur in spitale si intreab-o acolo ce te nelinisteste
oricum, asta patesti daca nu faci ca restul turmei, ca sa ma exprim asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kokiy

Am totusi cateva dubii...am ramas singurul parinte paranoic dintr-o clasa de 22 elevi,majoritatea copiilor au facut vaccinul injectabil la scoala,doar cativa l-au facut la medicul de familie(2 copii stiu ca au facut VPO)
Acum sa-mi expun paranoia:conform "studiilor" in Romania boala e eradicata din 2002.A se vedea ghilimelele,da?Vaccinarile se fac VPI si VPO,iar controversele vis a vis de cele 2 sunt foarte multe.Pe mine al doilea ma ingrozeste prin simplul fapt ca se folosesc virusii vi.Cunosc personal cateva persoane care au distrofii musculare si paralizii din cauza vaccinarii cu acest antipolio. Acum eu sunt 80% convinsa sa nu accept acest vaccin,dar dubiile mele apar din cauza vaccinarii celorlalti copii din clasa,mai ales cei cu VPO.Stiu ca de cele mai multe ori cei vaccinati pot face o usoara forma a boli,iar problema mea aici apare.Cat de expus este copilul meu la un copil bolnav cu o forma usoara ???

******************************
"Cel ce lupta cu monstri ar trebui sa aiba grija sa nu devina unul"


Nu, nu esti sungurul parinte in aceasta situatie. Nici eu nu imi mai vaccinez copii. Am primit hartie de la scoala pe care a trebuit sa scriu daca sunt de acord sau nu cu vaccinarea copilului fara intrebari suplimentare. Am bifat nu si am semnat.Dar nu numai la scoala nu per,mit vaccinarea ci nici la medicul lor.
Nu vreau sa intru in aspecte legate de motivele care au dus la aceasta decizie (boala unuia dintre copii provovcata in opinia mea de un vaccin obligatoriu care pe vremea copilului mare la noi era optional iar in Marea Britabie interzis) dar eu simt ca am luat decizia corecta.
Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni, voiam doar sa evidentiez faptul ca mai sunt copii nevaccinati.


Baietzii mei

Mergi la inceput