Am refuzat vaccinul antipoliomielitic

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Nu poti sti sigur daca la acea fetita a fost rapel sau imunizare initiala.
Din cate stiu eu insa reactiile adverse la VPI sunt minime, categoric este o varianta mai buna decat picaturile orale, din acest punct de vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanadara
......dar am refuzat vaccinul pentru varsat de vant si am intrebat ce se intampla daca un copil din anturaj face boala dupa ce este vaccinat cu acest vaccin.Ce se intampla din punctul de vedere al copilului meu.Pediatra mi-a spus ca bineinteles, al meu o va lua.Din moment ce este contagioasa, al meu ce este nevaccinat va lua boala si poate face o forma mai grava decat copilul vaccinat inainte si caruia vaccinul i-a declansat boala.


Nu este obligatoriu
Fetita mea, nevaccinata, s-a pupat si luat in brate si jucat cu prietenul ei, vaccinat, care era in plina eruptie, doua zile la rand, ca s-au vazut in we (noi,evident, nu stiam, credeam ca are si el 2 cosuri, acolo).
Am fost convinsa ca va lua si ea, dar ...ntz:)....nu a luat nimic.

scuze de offtopic:)

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Asa e Alex Andra, nu am specificat eu. Nu e obligatoriu sa ia, dar e posibil. Asa ne-a si spus de fapt.
Acum, eu am intrebat atunci pediatra doar ca idee pentru ca as vrea sa faca boala -varicela- acum cat timp sunt mici (luand-o de la alt copil nu in urma vaccinului) insa daca vorbim de polio, atunci chiar nu poti risca.Clar mi l-as tine departe de posibila infectare si nu m-as baza pe faptul ca poate fi intre cei ce nu iau desi vin in contact.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Aici nu se mai foloseste VPO din 2006 din motivul nr mare de imbolnaviri in urma VPO.
Se foloseste doar VPI: la 2,3,4,18 luni, plus 3 si 6 ani.


Edit: Virozele (mucii) contraindica vaccinul - in cazul nostru cel putin, nu am fost niciodata vaccinati cand am fost raciti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

kokiy - de ce nu incerci sa lasi fetita sa stea acasa 10 zile sa te asiguri ca este sanatoasa (muci/febra) si sa-l faca, daca tot este vorba doar de un rapel? pediatra ce spune?

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deus

kokiy - de ce nu incerci sa lasi fetita sa stea acasa 10 zile sa te asiguri ca este sanatoasa (muci/febra) si sa-l faca, daca tot este vorba doar de un rapel? pediatra ce spune?

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.


Banuiesc ca nu prea poate sa o lase sa lipseasca 10 zile de la scoala, mai ales acum cand e perioada de evaluari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

Teoretic poate face boala. Dar si asta e discutabil, tinand cont ca a fost vaccinata initial si acum e rapel. Deci ceva anticorpi mai pot fi prin organismul ei, care ar putea-o ajuta sa faca o forma usoara.
VPO eu stiam ca nu se mai foloseste la noi. Iar a aparut?
Ai putea sa o vaccinezi dupa vacanta, cand o sa aiba cateva zile de stat acasa, fara contact cu viroze. Deci are un pic de timp sa-si revina si sistemul ei imunitar.


Mamica de David Andrei 10 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Kokiy, si eu m-am sucit ceva vreme pana cand i l-am facut..la mine era din cauza ca el e pe o schema diferita de vaccinare, si nu reuseam sa aflu ce fel de vaccin vor face la scoala (oral sau injectabil).

Din ce am inteles eu in urma discutiilor cu medicul - vaccinul oral e cel cu virus viu atenuat, deci doar la el pot exista eventuale situatii de a face o forma a bolii.

Eu i-am facut vaccinul, dupa ce m-am convins ca e injectabil.
La fi-miu la scoala medicul le-a facut control sa vada daca sunt sanatosi.

Eu personal cred ca vaccinarea ar trebui facuta de fiecare parinte la cabinetul medicului pediatru/de familie si nu la scoala, pe banda rulanta fara sa se uite nimeni ca totul este in regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanadara

Asa e Alex Andra, nu am specificat eu. Nu e obligatoriu sa ia, dar e posibil. Asa ne-a si spus de fapt.
Acum, eu am intrebat atunci pediatra doar ca idee pentru ca as vrea sa faca boala -varicela- acum cat timp sunt mici (luand-o de la alt copil nu in urma vaccinului) insa daca vorbim de polio, atunci chiar nu poti risca.Clar mi l-as tine departe de posibila infectare si nu m-as baza pe faptul ca poate fi intre cei ce nu iau desi vin in contact.




corect,ai dreptate:)

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leleaco spune:

Am inteles din ce am citit mai sus ca stiti cate ceva despre vaccinari.. ei bine ...daca copilul a facut primo vaccinarea e foarte important sa faca rapelurile de vaccinare la timp , daca trece prea mult timp , si urmatoarea doza nu este facuta la timp se pierde tot..
Stiu medici de fam .care nu tin cont de asta si e foarte rau. Mai stiu sigur ca complicatii apar in 3 cazuri :1 cand copilul e alergic la unul din compusi (se intampla extrem de rar si daca a facut prima vaccinare nu se pune problema unei alergii: de aceea se si face prima doza la spital) , 2 Cand starea de sanatate a copilului in momentul vaccinarii nu este buna...uneori sunt bolnavi fara sa faca febra ,de asta e nevoie de o monitorizare atenta a copilului inainte de vaccin.Pe bune ar fi mai putine complicatii daca consultatia prevaccinala ar fi corect facuta. 3 grseala de administrare, extrem de rar copii la 9 ani fac postvaccinal reactii, o subfebrilitate usoara si cam atat.Cei mici in schimb pot face si 3 zile febra (peste 38)La 4 sau 6 luni se face; am intalnit cazuri de copii cu complicatii foarte grave din cauza injectarii incorecte a vaccinului DTP.
In schimb cunosc o persoana care in 1953 a avut poliomelita...a avut zile...traieste si azi ..dupa nenumarate operatii , dupa ani intregi de stat in sanatorii...
Sfatul meu este sa faceti copiilor cele 3 vaccinuri DTP <VPOT <Hep.B.. restul sunt povesti ale unor oportunisti...
De cand e lumea copii au facut pojar, pojarel. varsat de vant, oreon...complicatiile apar atunci cand copii bolnavi nu sunt ingrijiti sau sunt ingrijiti de persoane incompetente...
Si nu mai fiti asa pesimiste mamicilor,lasati DROBUL DE SARE deoparte.
Sunt de acord cu Cricor e o metoda depasita sa vaccinezi copii la scoala fara sa ai nici un fel de date in ce ii priveste , nici macar nu esti sigur de identitatea lor , ce sa mai spun de istoricul lor medical.

Mergi la inceput