Sa ajutam la terapia pentru Ema (4)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

va dorim un PASTE FERICIT alaturi de cei dragi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

nu am mai scris de multa vreme la subiectul Emei...nu prea mmai am ce...sau nu vreau sa intristez lumea cu greutatile mele.
Ema creste, se mareste si cresc si problemele...din cauza tratamentului Ema s-a ingrasat... din cauza pubertatii este nervoasa si nu mai coopereaza, in fiecare zi ma trezesc si-mi fac curaj sa razbat si sa reusesc sa fac cat mai placuta ziua respectiva, sunt tot timpul contracronometru si nu reusesc sa imi duc toate treburile la capat. Dimineata merg cu Ema si Pit la scoala, apoi fac cumparaturi si nu reusesc sa fac mare lucru acasa ca trebuie sa o iau de la scoala, somnic pt mizin si continuarea treburilor casnice,,,din pacate nu reusesc sa ias cu amandoi afara pt ca fiecare trage de mine si m-am izolat, stau mult in casa.
cam atat ca trebuie sa adorm pe Ema, mezinul deja doarme in patului lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinaivan spune:

E foarte, foarte bine ca te-ai gandit sa cauti aici ceva socializare. Ne trebuie tuturor.
Oricat de ocupata ar fi ziua ta, nu uita... un cuvant de incurajare face foarte mult pentru oricine.
Cred ca orice mamica ce intra pe un forum ca acesta cauta sa dea sau sa primeasca o vorba buna.

Te felicit din suflet pentru puterea de care dai dovada!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Ca de obicei in ultime vreme, trag de Ema sa se trezeasca, o duc la baie, o dushuiesc, o schimb si o asez l;a masa, ii dau medicamentele si sorb cafeaua cu lapte...ma apuc si eu sa ma imbrac si evident trebuie sa schimb si sa imbrac baiatul ca sa o ducem pe Ema la scoala ...in aceasta dimineata cand am incaltat-o pe Ema cu tenesii, pt ca avea sport, m-a calcat pe degetul aratator de la mana dreaptasomnoroasa cum era nici nu-si tinea echilibrul pe moment nu am simtit decat o intepatura puternica, am vazut apoi ca s-a umflat si pe urma s-a invinetit, nu mai pot sa folosesc degetul si ma doare jumate de mana, cred ca s=a fisurat o falanga ceva, m-am bandajat si tinand degetul imobilizat ma simt mai bine...
dupa ce ca trebuie sa ma descurc singiura cu amandoi acum mai sunt si beteaga
E trecut de ora 23 si Ema inca bantuie, doarme f putiniar eu sut tare obosita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Draga de tine! Draga de Ema! E atat de nevinovata in nevinovatia ei! Iar tu, MAMA cu puteri nebanuite! Dumnezeu sa va tina si sa va indrume pasii spre firesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Mari,vad ca nu ai mai scris demult...ce mai faci? cum e Ema? Pit?

Ana si Maia Elena(24.09.2010)
Poze
Cum s-a nascut Maia -www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol
Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Mari, sper ca sinteti bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Multumesc pt ca va ganditi la noi, Pit a inceput cresa, eu job-ul si Ema scoala... De 2 luni Ema afla r-un centru pt copii cu dizabilitati in Slobozia, la 5 minute de casa, o iau in fiecare saptamana 2-3 zile. Foarte greu este insa am epuizat resursele financiare, psihice si fizice...Inca nu am iesit din depresie insa sunt un pic mai...linistita. Petru imita tot, se dezvolta frumos...Asta e viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Sunt tare necajita! Pe Ema n-o prea duce la scoala, si daca o duce ii vine randul la doar 2 zile de scoala / saptaman...insa saptamana asta nu a fost deloc. Am vb cu dir scolii poate gaseste o solutie, un sponsor sa ii duca la scoala pe cei 6 copii, acolo sunt mai multi copii cu diverse probleme si au mai mult supraveghere decat activitati. Ieri am luat-o acasa, ca in fiecare we, am fost la plimbare in parc, am rasfatat0o cu prajituri si ne-am jucat frumos, ma bucur ca rasopunde la int5rebarile sociale. Petru a fost la bunica. Daca ii am pe amandoi acasa iese cu razboi, Petru e gelos pe Ema, si invers.
Sper sa gasesc ceva mai potrivit pt Ema....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mari, ce faceti, cum sunteti ?
Cum mai e Ema ?



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput