Sa ajutam la terapia pentru Ema (4)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

AUTISMUL M-A INVINS
Sunt frustrata, neinteleasa si neputincioasa in fata autismului. Imi aduc aminte cand Ema avea 3 ani si imi canta cu versuri stalcite ,insa intelegeam, cand imi zambea ori ma imita...incet-incet regresia s-a facut simtita si Ema a inceput sa piarda achizitiile verbale, sa aibe tulburari de somn si stereotipii...diagnosticul de autism nu m-a impresionat pt ca nu cunoasteam ce inseamna, apoi am vazut cum pe zi ce trecea fata mea se trabnsforma intr-o persoana neinteleasa si frustrata... 7 ani am incercat sa-i fac viata usoara, a facut ABA, am facut campanii de strangere de fonduri sa pot platii terapia, m-am strans la punga, am incercat sa gasesc un loc in UK, am fost la homeopati, merge la scoala speciala de 3 ani , mi-am refacut familia, mai am un baietel...am zis sa ii... fac un climat cat mai bun pentru o buna recuperare, vreau doar sa se descurce singura...din pacate Ema regreseaza, are din nou tulburari de somn, nu mai ahizitioneaza nimic dimpotriva pierde ...Tipa, se musca, reactioneaza violent...sunt un pachet de nervi. Am luat decizia sa incetez terapia ABA, pentru ca la 10 ani Ema inca face pe ea si abia se spala pe maini, consider ca pentru Ema nu mai este o solutie terapia ABA, sunt bani aruncati pe fereastra si sunt frustrata ca eforturile mele nu se vad... Ma mint in fiecare zi ca totul este ok , ca TREBUIE sa-mi port crucea insa de multe ori ma copleseste si ma doboara si nu mai pot sa reactionez... Ma chinuie ganduri negre si plang cat pentru 1 an... CU CE AM GRESIT? Ce pot sa fac pentru ea, pentru linistea si binele familiei...unde m-am pierdut? a doare inima cand o vad tipand, si nu mai suport sa-l aud nici pe cel mic tipand...Am ajuns sa am o mare doza de autism, sa nu mai am rabdare, sa-mi pierd controlul...Ma gandesc si nu reusesc sa gasesc o solutie PERFECTA.
Bunicii paterni sunt batrani, parintii mei s-au dus , tatal Emei nici nu intreaba de ea, NU MAI POT!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gatea1980 spune:

off domane!!! trebuie safi tare. mi-au dat lacrimile de cele citite!
tarie multa sa poti trece mai departe
pup mihaela gatea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giuliaelena spune:

Mari sa-ti dea D-zeu putere si forta!
O mama are taria de a merge mai departe chiar daca are in fata hopuri de netrecut."La multi ani!" Emei Nu pot spune ca stiu ce simti dar imi dau seama ca problemele mele cotidiene sunt niste bagatele!Sanatate multa tie si copiilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Mari,m-a impresionat tare mult postaarea ta...nu-mi gasesc cuvintele...in unele dintre randuri ma regasesc tare mult si nu evb de regres,insa copiii nostri cresc,nu-i mai putem controla,nu mai putem iesi cu ei pe strada,socializa...e greu,insa nu putem renunta si stiu sigur ca si tu vei gasi forta necesara pt a merge mai departe!
ABA,stii doar nu functioneaza la toti copii sau poate n-ai avut oamenii potriviti sau atat a putut Ema!
Important este sa fii alaturi de ea in continuare,sa-i arati dragostea si sustinerea ta!
Va pup si va imbratisez!

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


Viata...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nu am cuvinte potrivite, Mari :((( imi pare nespus de rau, atata tristete in mesajul tau si disperare si nu stiu cum sa te ajut.
Daca zici ca ABA nu e ok, ce veti face ? Cum vei face cu Ema ?

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
-----------------------------------------------------------
Concurs Iarna 2012 : pagina 57 - Z1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:


Mari imi pare foarte rau iti doresc multaa putere in continuare.

mami de Alex nazdravan www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream
Daca va place un vot va rugam nnd1si nnd2. Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Off, Mari, abia acum citesc si ma doare sufletul de durerea ta. As minti sa iti spun ca stiu ce simti, pot doar de departe sa iti trimit o imbratisare si un umar pe care sa plangi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Astazi o sarbatoresc si pe Ema, ca o cheama si FLORINA
LA MULTI ANI, FLORICICA MEA ! sa ne ajute Dumnezeu sa avem putere si rabdare sa mergem mai departe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

La multi ani, floare frumoasa si deosebita! Sa cresti mare sanatoasa si vesela!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

La Multi Ani floricica scumpa si draga . Sa cresti mare, sa fii fericita si sanatoasa

mami de maimutzica mica www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream


Daca va place un vot va rugam nnd1si nnd2. Multumim

Mergi la inceput