Fluturasi de martie-aprilie 2011 (80)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna dimi

simo, , vreau ceva simplu, nu ma mai complic

lalely, pai la prima sarcina mancam ca purcica nu ma interesa nimic mancam exagerat (mult) orice si la orice ora! acum in schimb mi-am invatat organismul cu mese la ore fixe si cu calorii mai putine.dar sa stii ca de cateva zile am inceput sa mananc mai mult, bine tot cu evidenta si vad ca tot atatea kg am....

lauriciu, frumoasa burtica!!!

pisuc . ti-ai luat zi libera???

mada depinde probabil unde ai intrebat de placa de baza.....eu ma indoiesc ca , costa atat. daca vrei il intreb pe al meu sot, el se ocupa si e pasionat de toate astea.

lalely eu cand lucram (la sarcina trecuta) mi-am luat TOT co pe anul respectiv, nu proportionat cu zilele lucrate, iar apoi cand m-am intors s a "refacut" calculul :)

viss, ai mai rezolvat/aflat ceva cu/despre indemnizatie???

fetele, in legatura cu indemnizatia, daca era asa urgenta dezbateau ieri pb cand au avut sedinta. momentan, a fost doar un anunt verbal al MM si nu un proiect de lege, nu???
at vazut nesimtiti, au taiat al 13-lea salar si primele de la vacanta la bugetari dar pt ei nu.........au cheltuit o gramada de banuti pe asta :(((

gata, merg sa imi aduc micul dejun la pat!! ca iarasi m-am aprins


mami x2 , de fetita cu codite si s 27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Simona..exact asta mi-au zis si cei de la HR ca ei nu recomanda sa iti iei tot Co-ul inainte de nastere pt ca atunci cd te intorci nu mai ai dreptul la nici o zi,asa ca prefer sa-mi iau doar aferent timpului lucrat in care se iau in calcul si cele 126 de zile.
Si clar ai dreptul la cateva zile de CO.Eu am pe total dreptul la 26 de zile si daca nasc in aprilie as avea dreptul cam la 8 zile de CO.

Poti sa iti calculezi si tu cate zile ai dreptul.

18+
Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Bb-yasmi..eu ma controlez si nu mananc exagerat deloc.Eu si ianinte sa raman aveam un regim de viata sanatos,fara grasimi,fara prajeli,fara dulciuri...
Si chiar daca ma controlez ma ingras...parca se depune aerul...sincer!Deaja daca mananc o placinta sau o prajitura a doua zi sigur am cu 0.5 KG mai mult...

18+
Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Lalely..da, sa vad cum rezolv, poate il fac tot din medical, poate-mi si recalculez nitel termenele...oricum, nici prin gand nu-mi trece sa revin in ianuarie la sv..pt 2 saptamani. In nici un caz!
Lavi, neata...nu stiu ce sa zic cu indemnizatia, dar sigur vor schimba ceva...nu ramine asa, au discutat tot pachetul social, n-are cum sa omita asta ...macar sa ne lase 1,6 ani! Sa le dea DUmnezeu gandul bun!

Simona, mami de baieti David, Matei si 26 s Vlad Arsenie
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

offf simo, poate mai trag de timp si nastem noi

lalely, da, dar daca apoi in ziua urmatoare ai o "grija" si mai mare la ce mananci a 3-a zi sigur ai aceasi greutate. cel putn asa e la mine.


mami x2 , de fetita cu codite si s 27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna dimineata,
Am citit ce spuneti despre concediul de odihna si as vrea sa va intreb daca sunteti sigure ca intra ca perioada "lucrata" si concediul pre si post natal. Pt ca si pe mine ma intereseaza f mult subiectul si m-am documentat pe net unde am gasit ca se considera suspendat contrcatul de munca (deci nu-i revine perioadei de suspendare nicio zi de CO) pe perioada cat ne aflam in concediu medical ( ca postnatalul este tot Conc medical).
Va astept parerea, pt ca tare mi-as dori sa pot sa-mi iau mai mult de 2 zile CO pt anul 2011...

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

gata micul dejun...e si papat!! acum merge ceva dulce
ciorbica e pe foc si acusi e gata! felul 2 ramane pe dupa masa .
si azi de gand sa merg la amiaza dupa printesa la gradi, sa facem nani impreuna la amiaza...ca asa bine dormim amandoua impreuna

azi am o stare asa de fericire!!!! exact joia viitoare merg sa o astept pe mami la aeroport!!! atunci vom mai putea iesi si noi seara la un film, la o cina, cu prietenii....
si peste cateva zile, incepand cu 1 dec incepe si atmosfera de sarbatori....
de abia astept sa facem bradul!!!!

eheeee nu mai continui....ca sunt asa bucuroasa!!!!!!


mami x2 , de fetita cu codite si s 27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

iasmi, e un MSI, cica astia fac oricum cele mai bune placi de baza . Noi am fost direct la ei la service si asa ne-au spus...oricum e aiurea ca la o place de baza naoua sa dea doar 3 luni garantie. Cred ca e cam teapa si pun una folosita... Il poti intreba pe sotul tau ce parere are? si daca stie de unde se poate lua mai ieftin..noi pe net am gasit doar laptopul cu totul...

viss, sa-ti fie de bine tunsoarea

apropos de scurtatea perioadei de cIC, daca intra in vigoare la 1 ian, va dati seama cate cezariene vor fi la sf anului, doar ca sa prinda cic de 2 ani?

Povestea nasterii

Mada, mami fericita de Cristian Andrei-29.12.2008 si acum 27+ cuCatalina Ioana

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

http://preg.fertilityfriend.com/pregticker/190dd3/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monas

Buna dimineata,
Am citit ce spuneti despre concediul de odihna si as vrea sa va intreb daca sunteti sigure ca intra ca perioada "lucrata" si concediul pre si post natal. Pt ca si pe mine ma intereseaza f mult subiectul si m-am documentat pe net unde am gasit ca se considera suspendat contrcatul de munca (deci nu-i revine perioadei de suspendare nicio zi de CO) pe perioada cat ne aflam in concediu medical ( ca postnatalul este tot Conc medical).
Va astept parerea, pt ca tare mi-as dori sa pot sa-mi iau mai mult de 2 zile CO pt anul 2011...

20+


100% raspunsul este afirmativ!!!!


mami x2 , de fetita cu codite si s 27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

sigur mada, il intreb cu mare placere. te intreb diseara detalii despre laptop, sa vad ce/daca vrea sa stie. normal ca direct de la ei au un pret....
vb dseara dupa ce ajunge al meu sot acasa!!


mami x2 , de fetita cu codite si s 27

Mergi la inceput