M-am hotarat.............adoptie(72)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabi_99 spune:

m-o palit nostalgiile inceputului meu pe forumul acesta...shi m-am intors cu doi ani in urma ( mi-am pus semn de carte la primele mele postari...hehehe)...gashca faina, multzumesc pentru sprijinul shi vorbele bune pe care le spunetzi....kiar daca s-o mai muiat oleaca atmosfera pe aici, o vorba pentru aspirante: sa shtitzi ca multe dintre mamicile care s-au implinit citesc shi se gindesc la voi, iar pentru mamicile care reushesc sa ishi faca timp shi ptr raspunsuri aici, va pupam!!!!

gabi, mami de maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MYH spune:

Buna ziua!
Cum ati procedat voi cu botezul copilului? Ati luat copilasul botezat sau l-ati botezat dupa ce l-ati adoptat? Daca este nebotezat, in perioada de la incredintare si pana la finalizarea actelor nu se poate boteza? As vrea sa stiu pentru ca ne dorim sa botezam noi copilul, sa aiba nanutii lui, si am vrea sa fie crestin de cand ni se incredinteaza. Daca actele se termina dupa 2 ani, nu avem voie sa ducem copilasul la biserica pentru ca e nebotezat? De la protectia copilului ni s-a spus ca, in general, copiii sunt botezati dar putem sa mai facem o noua slujba de botez, speciala pentru adoptii . Daca sunt botezati, trebuie sa existe si nasii care l-au botezat. Se mai poate boteza de catre alti nasi? Multumesc pentru raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Buna,

MYH, cand ne-am cunoscut printesa am intrebat asistenta sociala daca este botezata si ni s-a spus ca este, si chiar si la ce biserica. acum, dupa 9 luni de cand e la noi, cand am finalizat toate actele (certificat de nastere pe numele nostru) am mers la biserica respectiva pentru a lua certificatul de botez si cu mare bucurie am aflat ca ni-l poate emite chiar cu numele nostru.
daca este un copil declarat adoptabil (situatia ideala si cea mai sigura) actele nu dureaza 2 ani ci 2 luni maxim pana cand iti este incredintat si il aduci acasa.
de botezat a 2-a oara eu stiu ca nu se poate. exista insa acea slujba pentru copii adoptati la care cred ca poti pune nasii pe care-i doresti deoarece cred ca e f greu daca nu chiar imposibil sa gasesti nasii care au botezat copilasul.

Gabi_99, felicitari si o viata frumoasa alaturi de printesa voastra

Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MYH spune:

Multumesc frumos pentru raspuns. Voi ati pus alti nasi copilului sau au ramas cei care l-au botezat inainte da ati lua copilul? Eu cred ca nasii au o foarte mare importanta in viata copilului si nu as vrea sa fie anonimi. Felicitari pentru finalizarea actelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:


Nu am pus nasii care au botezat-o fiindca nu stim cine sunt, stim doar cum ii cheama dar nu avem cum sa-i gasim. inca nu am facut acea slujba speciala, asteptam sa se mai incalzeasca afara si cred ca nasi vor fi nasii nostri de cununie.

multumim de urari si drum cat mai scurt catre sufletelul vostru.

Liliana csaki si o primavara frumoasa alaturi de familia ta minunata

Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MYH spune:

Multumesc frumos pentru tot! Pana la urma, n-ar trebui sa ma stresez, pentru ca Dumnezeu are grija de tot. Trebuie sa ne lasam in voia Lui, vom vedea pe parcurs ce se va intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

MYH la acea slujba nu se pun nasi. Te duci la biserica cu copilasul si o luminare si se face o slujba care nu tine mai mult de 10 minute, dar este foarte frumoasa. Daca vrei sa o consideri ca o slujba de botez poti sa faci. Noi atit la biserica cat si dupa am invitat citiva prieteni foarte apropiati.
Si intradevar , nu se mai face a doua slujba de botez.
Felicitari pentru fetele care au terminat cu actele. Sa fiti fericiti si sa va bucarti de copilasii vostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Am facut primul pas pe calea adoptiei: am fost la Protectia Copilului. Se pare ca va fi greu pt ca sunt cupluri reatestate si a treia oara. N-am inteles cum e cu fisa medicala. Ce parafe trebuie puse? Unde trebuie sa merg? De la DPC mi-a spus de o fisa auto. Trebuie sa pun toate parafele? Va astept cu un raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MYH spune:

Erato, felicitari pentru marele pas pe care l-ati facut! Dumnezeu sa va ajute sa gasiti copilasul mult dorit cat mai repede.
In legatura cu botezul, mie nu mi se pare normal ca un copil sa nu-si cunoasca nasii, ca acestia sa ramana niste necunoscuti. Eu zic ca daca se permite sa aiba parinti adoptivi, atunci se permite sa aiba si nasi "adoptivi". Doar este un caz special. Nasii au un rol foarte important in evolutia spirituala a unui copil. Parca nu-mi vine sa cred ca toti copiii adoptati (care erau botezati) au ramas fara nasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

erato- Doamne Ajuta! sa aveti un drum cat mai scurt!
cat despre acel act medical.Este un certificat tip A5.Noi l-am facut la medicul de familie si am fost la pshiatrie unde s-a pus parafa medicului.Iti trebuie un timbru fiscal de 1 leu pentru el.
Pe unele fete le-a costat 150 ron,pe noi doar la pshiatrie ne-a costat,in rest nu am platit.
Cat despre cuplurile care s-au reatestat nu stiu ce sa spun.nu te speria,poate au cerinte mai speciale,poate vor bebelus mic mic,un anumit sex,etc etc.....dar pana la urma stii cum e?Cum vrea Cel de Sus.Voi poate veti avea noroc si sa aveti puiul mai repede acasa.
te pup si bafta multa!


Mergi la inceput