M-am hotarat.............adoptie(72)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Multumesc Simo si Myh, asa mai citisem si eu pe forum, dar m-a descurajat de la DPC cand mi-a spus de fisa auto. Cred ca voi merge sa intreb si la medicul de familie. Nu cred ca sunt necesare chiar toate parafele de la toate cabinetele, asa cum sunt specificate pe o fisa auto.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Erato, este nevoie de stampila de la medic generalist si de la psihiatru. Atat, alte stampile nu sunt necesare, iar in privinta timbrului, eu stiu ca e nevoie de timbru de 2 lei nu de 1 leu. Poti intreba cand mergi la medicul de familie (ei elibereaza astfel de certificate pentru asistentele maternale, deci stiu sigur). Cel mai bine te lamureste tot de la Protectia copilului vis-a-vis de ce stampile vor, pentru ca spre exemplu la Ploiesti au specificat clar ca nu vor certificatul eliberat de medicul de familie, ci de alt medic generalist.
Multa bafta !

_
Nu judeca niciodata pe nimeni, nu se stie cand viata te pune in postura celui pe care acum il judeci.
ASPIRANTA FOREVER
http://handmadeamy.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

ideea este ca oricum ar fii trebuie mers la medicul de familie.El te poate ajuta cu acest certificat acum atatea bordee atatea obicee.
Noua ne-a trebuit timbru fiscal de 1 leu.Am copia certificatului.Poate s-a schimbat si au marit taxa ca nu ar fii ceva nou


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Multumesc pt raspuns. Asa am citit si eu pe net, asa scrie si pe pliantul pe care mi l-a dat, in schimb doamna de la DPC mi-a spus de o fisa autosi de aceea eram confuza. Clar prefer un cerificat tip A5 decat o fisa auto cu toate cabinetele
Ne-a sfatuit sa ne gandim sa la un copil mai mare pt ca nu au copii mici si mai avem alte 20 de familii atestate inaintea noastra. Dar eu sper ca sarbatorile de Craciun sa ne gaseasca o familie implinita. Tot astept legea noua, dar doamna de la DPC a spus ca probabil anul viitor va aparea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

draga erato, si eu sunt in plin "proces" cu aceasta adoptie. am facut de curand dosarul si tot asa ne-a cerut noua fisa auto, lucru care ne-a bulversat. Ne-am dus la un instructor auto si apoi la un institut medical particular unde se duc toti cei care vor sa fie soferi si am stat la rand cu ei la fiecare cabinet din aceea cladire-oftalmologie, orl, psihiatrie, etc, etc. Totul s-a rezolvat intr-o zi, in 2-3 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Am vorbit astazi la DPC din nou si intr-adevar, cei de la mine din oras cer fisa auto cu toate cabinetele. Se pare ca fiecare DPC interpreteaza legea in felul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Erato, puteti sa va considerati norocosi. Inainrea noastra sunt 45 de familii si ni s-a spus ca acum se ocupa de familiile din aprilie anul trecut. Asa ca ne-am linistit si ne-am luat gandul ca pana in 10 luni sa se intample ceva.

_
Nu judeca niciodata pe nimeni, nu se stie cand viata te pune in postura celui pe care acum il judeci.
ASPIRANTA FOREVER
http://handmadeamy.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia72 spune:

Citat:
citat din mesajul lui amy2007

Erato, puteti sa va considerati norocosi. Inainrea noastra sunt 45 de familii si ni s-a spus ca acum se ocupa de familiile din aprilie anul trecut. Asa ca ne-am linistit si ne-am luat gandul ca pana in 10 luni sa se intample ceva.

_
Nu judeca niciodata pe nimeni, nu se stie cand viata te pune in postura celui pe care acum il judeci.
ASPIRANTA FOREVER
http://handmadeamy.blogspot.com/



Buna ziua,

Va citesc de ceva vreme si vad nu aveti sperante in a va gasi copilasul asa de repede. Nu trebuie sa disperati ca sunt familii atestate inaintea voastra, dupa o luna de la primirea atestatului puteti sa va "cautati " siguri copilasul pe care il doriti. Incercati si in alte judete,si eu eram sceptica la inceput dar cand au inceput sa primesc scrisori din tara ca nu sunt copii adoptabili si bla,bla,bla ca nu am voie sa imi caut singura copilul, pana la urma am fost sunat-te de o doamna dintr-un judet ca au o fetita adoptabila si am mers sa o vad. Imprejurarile au facut sa nu avem aceea sclipire. Acum avem o fetita de 2ani si 8 luni care ne umple sufletele de dragoste .

Va doresc numai bine si sper sa va gasiti copilasul cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Citat:
citat din mesajul lui amy2007

Erato, puteti sa va considerati norocosi. Inainrea noastra sunt 45 de familii si ni s-a spus ca acum se ocupa de familiile din aprilie anul trecut. Asa ca ne-am linistit si ne-am luat gandul ca pana in 10 luni sa se intample ceva.
Tristmulte familii si mai mult ca sigur, putini copii. Nici la mine in oras nu sunt copii. Dar nu trebuie sa-ti iei gandul, cine stie cum va fi norocul tau. Eu sunt optimista, totusi. Si o sarcina dureaza 9 luni
Si, intr-adevar, ne consideram norocosi ca am luat aceasta decizie. Imi pare rau ca n-am luat-o mai demult, as fi fost scutita de multa suferinta.

_
Nu judeca niciodata pe nimeni, nu se stie cand viata te pune in postura celui pe care acum il judeci.
ASPIRANTA FOREVER
http://handmadeamy.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MYH spune:

Erato, daca n-am fi suferit atat nu am fi ajuns sa luam aceasta decizie. Asa ca nu trebuie sa ne para rau ca nu am luat decizia pana acum, nu a fost momentul. Stii cum se zice: "toate la timpul lor". Asa e, trebuie sa multumim lui Dumnezeu ca ne-a deschis acum calea, ca stim ce avem de facut, ca ne-a dat noi sperante. Multa rabdare sa ne dea Dumnezeu. Macar acum sunt sanse mult mai mari de a avea un copil, indiferent cand. Peste 1 an, 2 ani, nu mai conteaza. Cum am asteptat atat sa vina pe cale naturala, putem sa asteptam si de acum. Dumnezeu da fiecaruia dupa cum crede ca e mai bine. Sa avem incredere ca ne aranjeaza viata cum e mai bine. In momentul acesta noi nu mai putem sa facem nimic, decat sa asteptam cu calm si rabdare.

Mergi la inceput