M-am hotarat.............adoptie(72)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui MYH
Astazi am fost la Directia pentru protectia copilului si am facut cererea pentru adoptie. Au fost foarte amabili cei de acolo. Mi-au spus ca dureaza maxim 3 luni pana primesc atestatul si maxim 1 an si 3 luni de la primirea atestatului si pana la finalizare.

Iti doresc succes sa se finaizeze in timpul spus de DPC. Stiu insa din experienta si din ce mi-au spus prieteni de-ai mei ca nu iti poate garanta nimeni cind se finalizeaza.
Unii termina in 9 luni, altii in 1.6 ani, altii in 3. Cel mai "spectaculos" caz este al unei vecine care a luat copilul la 4 ani si acum copilul are 14 ani si inca nu s-a finalizat.
Alt caz spus de cei de la DPC este al unui copil care a fost luat la 1 an, naturala nu s-a interesat de el si brusc, cind copilul a implinit 5 ani, l-a vrut inapoi. Ca urmare copilul are acum 7 ani juma si nu s-a finalizat pt ca nu se stie inca unde isi va petrece anii pina la majorat.Va aduceti aminte si cazul celebru, mediatizat din Vilcea? Tot asa, s-a razgindit naturala dupa o perioada.
Deci nimeni nu poate garanta cat va dura. Singurul lucru cert este perioada de 3 luni pina la obtinerea atestatului.
In plus, daca naturala o fi prin strainatate, la munca si nu poate fi contactata luni bune, chiar daca in final va fi al tau, tot stres se cheama si tot se va lungi perioada spusa de DPC.
Bafta si sa dea DD sa reusesti sa finalizezi fara stres si fara evenimente speciale.

Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Irina, poate Parlamentul se grabeste sa aprobe schimbarea legii adoptiei si timpul de asteptare se va scurta, desi a trecut ceva timp de cand Guvernul a aprobat. Guvernantii nostri se lupta pt putere in loc sa se ocupe si de tara asta si de copii ei, care inseamna viitorul. Atunci nu vor mai fi situatii de acest gen. Daca parintii naturali nu se intereseaza timp de 1 an copilul va fi declarat adoptabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Myh, se pare ca situatia nostra e asemanatoare si dorintele legate de copil sunt aceleasi. Eu merg saptamana viitoare la DPC, cel putin asa mi-a promis sotul, pt ca vreau sa mergem impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Irina ce i-am scris eu lui Simo e conform legii , la Cluj se face asa chiar daca termenele nu sunt totdeauna respectate.Sunt si ele oameni pana la urma si sunt supra-aglomerate.Stiu ca la unele DPC-uri parintii habar nu au ce raporte s-au facut post-adoptie si daca dosarul le e arhivat sau nu.Cel mai bine e sa stii despre aceste lucruri pentru ca s-ar putea sa te trezesti peste 5 ani sa iti vina in vizita pentru ca dosarul nu e arhivat. si mai ai nevoie de 2-3 rapoarte.Plus ca eu n-as sta linistita sa nu vad ce s-a scris in acel raport.






Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MYH spune:

Erato, Doamne ajuta sa vi se indeplineasca visul cat mai repede. Dumnezeu sa va dea putere si rabdare sa depasiti orice situatie. Eu sunt foarte multumita ca am facut primul pas (am facut cererea), mi-am luat o mare piatra de pe inima. De acum astept linistita, m-am inarmat cu rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_99 spune:

salutare!!! DD ne-a bucurat cu minunea de Maria, pe 4 aprilie mergem sa se aplice mentziune de definitiv shi irevocabil, apoi luam certicatul de nashtere. sintem in pragul unei impliniri pe care acum 2 ani nici macar nu o visam! doresc tuturor sa traisca sentimentul de implinire pe care il traim noi! kiar daca inceputul de drum este anevoios shi sintem sfishiatzi de indoieli, trebuie sa credem cu tarie ca exista copilul nostru shi ne ashteapta! va pup, maria noastra e nascuta pe 14 aprilie 2009, daca cineva ne trece in lista de la pag 1, multzumim!!!!

gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Gabi, felicitari! Sa-ti traiasca fata si sa-ti aduca numai bucurii.De-abia astept ziua cand voi veni si eu aici sa dau o asemenea veste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

multumesc fetelor care mi-ati raspuns.
am avut azi intrevederea,a decurs binisor,intrebari ,psihologie si cam atat.
Asteptam peste 3 luni ne mai vedem.Nu ne-a cerut poza,nu ne-a cerut nimic deocamdata.
Oricum important este ca noi suntm fericiti si impliniti dar mai ales cand ne vedem printul fericit si bucuros alaturi de noi este TOTUL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui asi
Plus ca eu n-as sta linistita sa nu vad ce s-a scris in acel raport.

La postadd ai dreptul legal sa ceri copii dupa rapoarte. Ca urmare eu asa am facut si am stiut ce a fost scris in fiecare raport.
Legat de ce modificari se fac, sper atunci si ma rog sa fie bine si sa fie 1.3 ani de la atestat pina la finalizare.
Bafta tuturor viitoarelor mamici

Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_99 spune:

liliana - multzumim ptr inscrierea in lista!!

gabi

Mergi la inceput