Mamici si gravi de gemeni- felicitari sugubina(52)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Vai cate viitoare mamici de gemanasi sunt! Sa duceti cat mai aproape de termen sarcina si sa va tineti bebeii in brate sanatosi.
Cat priveste remarcile celor din jur si acum ma dispera. Toata lumea zice: "vai ce greu trebuie sa fie!" iar eu le raspund: "e atat de frumos ca nici nu am visat vreodata ca exista atat fericire!".
Si prima sarcina si a doua am obtinut-o prin stimulare ovariana, iar la a doua au fost trei la inceput apoi la sapte saptamani unul s-a oprit din evolutie si au ramas doi.

Mamica fericita de Alexandra & Georgiana 30.10.2009 si Sergiu 28.04.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

7 inseminari si al 2-lea FIVcand spun nr. de incercari, lumea zice iar " vai saraca..", iar eu ma simt atat de mandra, ca nu m-am dat batuta
voi aveti vise cu bebeii? se zice din popor ca dc visezi copii mici , e de rau, cica. eu azi noapte am visat ca-mi intindea o asistenta 2 ghemotoace invelite in scutece de nici fata nu li se vedea, si eu ezitam sa-i iau, ca ci cum nu erau ai mei. apoi am visat 2 fetite,cam de 6 luni, una se juca cu un cutit..ceea ce nu mi se parea in regula, dar si faptul ca erau 2 fete mi se parea ciudat, ca de, eu pana acum am baiat si fatam-am trezit transpirata rau,ptr mine a fost ca un fel de cosmar..

20 SA+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

da....si toate intrebarile acelea "Da' cum le dai sa manace?" "Nu se trezesc unul pe altul?" "E adevarat ca atunci cand unul doarme,celalat e treaz?" "Ce faci cand plang amandoi?"...sau remarcile auzite dupa ce sunt depasita de unele persoane "Nu sunt gemeni,nu vezi ca nu seamana?"... probabil m-am hotarat sa plimb cu caruciorul copiii din vecini....

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

V-am luat! fiv 5! si 6 inseminari!

aaaa, da, Gabita, si la noi aud remarci de genul: nu sunt gemeni, nu vezi ca nu seamana! si daca ar sti ca din punct de vedere statistic, numai 11% din gemeni sunt identici!

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

fetelor, tot ce va pot spune e ca va admir mult k nu v-ati dat batute si ati reusit ce va doreati mai mult!

eu...am ramas gravida din greseala :D, nu aveam de gand sa facem un copil decat dupa vreo 2 ani asa...dar asa a fost sa fie!

cand am mai aflat k sunt si gemeni eram un pic speriata, dar tare mandra :).

elena+34

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

4 Inseminari si 1 FIV reusit. Dar a meritat tot efortul chit ca mi-am spart burta un an de zile cu injectii pana i-am obtinut.

fericita!! 35+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

La mine al doilea fiv. Mi-a fost foarte greu dupa nastere dar a meritat. Am doua fete de 3 ani si 4 luni total diferite si ca aspect si ca fire, care imi umplu viata de bucurie. Mi-am dorit fete, doua, diferite, sanatoase si Dumnezeu m-a ascultat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Buna seara!
M-am conectat, sa-mi spun si eu parerea

Ma simt tare norocoasa... cred ca este o binecuvantare, mai ales ca incercam de cativa ani si .. nimic, desi toate analizele erau in ordine. pana la urma am reusit, tot cu ajutor, tot medlife.

am citit un articol simpatic scris de o mamica de gemene in revista Baby. pe scurt, povestea ca, atunci cand se vede cu prietenele ei, se compatimesc reciproc: ele spun "saraca, cheltuieli duble, efort dublu, nesomn etc." iar mamica de gemeni remarca si ea: " saracii, au un singur copil, ce trist, va creste singur". si conchidea: "cu gemeni.. doare mai mult dar trece mai repede!"

stiu ca va fi dificil o perioada, un an-doi, dar este cu folos! pe termen lung este asa bine ca sunt de aceeasi varsta, preocupari.
cand am aflat ca vom avea gemeni, noi am fost euforici pur si simplu!

multumesc pentru sfaturi, ma voi odihni cat mai mult, sa ma incarc cu energie pentru porumbitzele mele.

o seara placuta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

inca ceva

va trimit un articol interesant, am vazut ca sunt multe mamici de fetite gemene.

este vorba de un studiu facut de cercetatorii unei universitati australiene, pe mai multe grupe de gemeni:
- gemeni identici, acelasi sex
- gemeni fraternali, acelasi sex
- gemeni fraternali, sex diferit
+ o grupa de parinti de gemeni

Concluzia? fetitzele - gemeni fraternali - au o particularitate!

http://eprints.qut.edu.au/7855/

cu bine, Adishor + 27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

interesant studiul, Adishor! este o statistica si arata ca majoritatea gemenilor dizigoti de sex feminin interactioneaza intr-un anumit fel. Insa eu cunosc 2 surori gemene fraternale (nu identice) care ies din acest tipar majoritar. Aproape se identifica una cu alta, au vrut sa mearga impreuna la aceeasi scoala, liceu, facultate, masterat. Cand sunt amandoua si una din ele ti se adreseaza, se adreseaza cu pluralul, adica "noi credem... noi dorim" ca si cum ar fi una si aceeasi persoana. Nu am vazut rivalitate intre ele nici macar latenta. Cand una s-a casatorit, cealalta aproape ca s-a mutat impreuna cu ea in casa matrimoniala. Nu pot sta una fara cealalta.

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput