Mamici si gravi de gemeni- felicitari sugubina(52)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

da, Ariadna, ai dreptate. statistica ne poate da intr-adevar niste directii, dar genetica ne surprinde sau popular "daca te arunci in neam... nu stii ce descoperi"

am cunoscut la o nunta doi gemeni identici, ca doua picaturi de apa... fascinanti. unul era timid si statea la masa sau pe-afara la aer curat, iar celalalt era sufletul petrecerii, a dansat toata noaptea si a spus bancuri

am o intrebare: cate luni trebuie sa stea gemenii in acelasi patut, dupa nastere? am inteles ca este indicat sa nu fie despartiti, sa stea tot aproape unul de celalalt, ca in burtica.

voi ati simtit ca gemenii comunica intre ei in timpul sarcinii? se antrenau unul pe celalalt? se jucau "impreuna"? sau se impingeau pentru spatiu?

o seara frumoasa, Adishor + 27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Nu cred ca este o regula sa fie tinuti in acelasi patut. Eu o sa-i tin fiecare in patutul lui. De comunicat comunica foarte mult...daca misca unul clar misca si celalalt...se imping unul pe altul...dar se iubesc enorm. La mine la eco de cele mai multe ori stateau cap in cap desi si-au schimbat pozitia de foarte multe ori. La mine domnisoara este mai apriga...ea a miscat prima...si ea s-a intors acum cu capul in jos semn ca se pregateste sa iasa. El este mai cuminte...a ramas cu capul in sus...si ultima data isi tinea manutele pe fata semn ca si-a luat niste suturi de sor"sa.

fericita!! 35+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

mai, ai mei in burta comunicau dar in sensul ca se cam deranjau unul pe altul, aveau alt ritm de viata, unul era tot timpul in miscare ca un pestisor, raspunea imediat la stimuli, daca mancam ceva cu pofta imediat incepea sa se agite... celalat dormea mult dar cand il deranja ceva (il deranja foarte tare un aparat de manechiura, cand il foloseam si simtea bazaitul ala si vibratia lui dadea niste picioare cu o forta!) atunci stiam sigur ca el loveste! aveam zile cand nu-l simteam si intram in panica, venea sotul acasa si-i ziceam ca sunt ingrijorata ca toata ziua nu l-am simtit, el incepea sa vorbeasca cu "burtica" si atunci se trezea, el a stat pe dreapta.
exact asa sunt si acum: unul doarme mult si are forta mare in picoare si in maini, iar celalat doarme putin si se agita ca sprayul permanent. Acum nu vad sa se mai deranjeze reciproc, dar pana de curand Emi izbucnea in plans daca Dragos scotea anumite sunete care-l enervau pe el (un gen de chicotit in special il enerva tare, Dragos observase chestia asta si parca facea dinadins).
Acum imi place cum comunica amandoi, pe limba lor se fac sa rada unul pe altul, in special Dragos este cel care are initiativa iar Emi raspunde
si imi mai place ca nu se musca, nu se lovesc unul pe celalalt nici macar cand vor aceeasi jucarie... de multe ori Dragos cu o viteza fulgeratoare ii ia jucaria din mana lui Emi iar acesta se tranteste putin jos ofticat si ii trece, cauta alta jucarie.

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

piticii mei misca numai impreuna, foarte rar ii simt separat. poate se si deranjeaza unul e celalalt :).

de obicei misca mai cu forta atunci cand mie imi este foame si la zgomote foarte puternice.

cand abia intrasem in 7 luni am fost la o nunta, unde nu am putut sta mai mult de o ora...piticii au fost foarte ofticati de muzica :D...sau, cine stie, sunt niste dansatori :D

elena +34

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Referitor la obtinerea sarcinii gemelare, la mine situatia se prezinta astfel: dupa 1 sarcina unica oprita din evolutie, optinuta natural, la 1an si 2 luni, am ramas tot natural cu gemenii. La mine in familie, in special, pe linie materna sunt cazuri de gemeni: bunica este din gemeni, maica-mea dupa mine a avut gemeni si acum eu
Legat de caracterul gemenilor va dau dreptate, sunt f atasati unul de altul si au un fel special al lor de a comunica.
Imi povestea cineva care are gemeni - fata si baiat ca la inceput, toate cadourile luate erau la fel, adik daca fata primea papusi si baiatul vroia papusi, fiind micutzi nu intelegeau ca fiecare tb sa se joace cu alte tipuri de jucarii.
+35

MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

adishor_1975 bine ai venit pintre noi.

Legat de cat dureaza sesiunea de alaptat (combinata la mine e cu sch pampers): destul de mult..Pt ca de ex Mara vrea sa mance muult ca ea e mai mare. Ii dau cu seringa (tot lapte de mami) o culc, dupa urla de scutec, dupa isi manca mainile ca ei ii e fuame. Ce pot sa o las? O mufez iar si stai in semi adormire iara minim juma de ora..Aseara am reusit pe la 6 sa adorm fara matzaiala.Dupa cred 3h de alaptat. Ca cu pampersi e departamentu lu taticu.

Reteta sa ajungi la 37 e repaus la pat..

elenacatalin io am ramas natural. A si tu la fel vad.

ariadna33 ce frumos le zici. Hai ca invat si eu replica asta si le dau peste nas. M-am saturat sa ma compatimeasca lumeaa..

mirela2 daa asa am patit si eu- si mai zic "Da o sa ai ajutor nu?" Pai mda.. nu stu cu ajutoru asta. Asta e prima sapt acasa si vrem sa ne intram noi intr-o normalitate,. Sa chem pe cineva mama sau socrela doar cand om pleca putin peundeva, sau doar la gatit sau curat, nu la sezut cu bb. La bb eu sunt sefa cu laptele dady cu scutecu,deh fiecare dupa posibilitati.

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

andreiutasg ce tare, ai povestea ca mine..Si eu am pierdut prim a sarcina la 7s in sept anu trecut si apoi in martie am ramas natural cu Puficele.

adishor_1975 eu am decis sa iau pt inceput doar un patut, din lipsa spatiu si ca sa nu ii despart. Ieri a fost prima zi acasa. Sunt atata de mici incat incap pe mijloc si separate de un prosopel.

Uitati poze cu ele.http://picasaweb.google.com/105006671541439377646/Puficele#



sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

sugubina fetele sunt adorabile!!!

abia astept sa ii vad i eu pe ai mei :) nu mai am rabdare...

elena +34

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Superbe Puficelele Sugubina!!!

fericita!! 36+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Sugubina sunt superbe fetitele , i le-am aratat sotului ca tare-i mai sunt dragi fetilii . A zis ca-i scrie Mosului sa-i aduca si lui o fetita .

Noi am obtinut sarcina prin Fiv nr. 1 am fost tare norocosi, multumim Domnului ca nu ne-am chinuit mai mult.

La mine ratoii mei s-au comportat diferit inca din burtica, Seby din saptamana 20 a ramas cu capu in jos si nu s-a mai miscat, trebuia sa-l hatan bine ca sa dea semne pe cand Felix isi schimba pozitia de 2-3 ori pe saptamana ma lovea cu picioarele peste tot. Cand au continuat aceeasi linie, Seby e cuminte, doarme, mananca, se joaca singurel, Felix e agitat, nu mananca, regurgiteaza, vrea numai atentie, numai in brate. Pentru ca e asa agitat consuma si multe resurse, la nastere diferneta dintre ei a fost de 280g. (Felix-2780kg., Seby- 3060kg) acum diferenta e de 800g. (Felix- 5040kg. Seby-5840kg.).

Aici lumea nu se atinge de copilu tau, se uita, iti cauta privirea sa-ti dai acordul, se apropie si te intreaba daca se pot uita, de atins nici nu se pune problema.

Ai mei inca dorm in acelasi patut, am sa-i las pana la 4 luni apoi le montez si celalalt patut......tare mi-s dragi sa-i vad dormind in acelasi patut.

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput