Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (25)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crispro

Racusor, zi-mi te rog si mie, ca de mult tot vreau sa te intreb. Vreau sa merg si io la biserica, la impartasit cu copilul, dar nu prea stiu ce si cum, si nu as vrea sa ma fac de minune pe acolo... Impartasitul celor mici se face impreuna cu celelalte persoane? Se da cu o lingurita speciala sau tot cu aia mare? Te impartasesti si tu? Sau numai bebelu? Si daca crezi ca ar mai trebui sa stiu ceva, sau daca tre sa fac ceva anume... Plimbarica placuta! Mergem si noi , cu copil si sot, pe bulevard! M-am imbracat si io de oras, imi iau paltonelul nou, care ma arata mai slabuta, si imi iau tocuri... Bine, is niste botine cu toc de 6 cm, dar pentru mine e ditamai tocul... Ii ziceam sotului ca va trebui sa ma tina si pe mine, si pe copil daca e marait, si sa impinga caruciorul... E de acord...

Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Poze


cris, copiii se impartasesc, atat. si in general se da cu aceeasi lingurita la toti copiii, ca e de argint si se presupune ca nu poarta microbi. dar de exemplu cand am fost la sighisoara, acolo fiecare copil se impartasea cu alta lingurita. cred ca depinde de la Biserica la Biserica.

si momentul in care se impartasesc copiii depinde la fel de la Biserica la Biserica. in general se intampla dupa Tatal Nostru si predica. Atunci merg parintii cu bebelusii in brate pentru Sfanta Impartasanie.

Cel mai bine mergeti o data de proba, sa vedeti cum e la Biserica la indemana voua sau intrebati soacra. Andrei a rezistat si o ora in Biserica, dar e destul de greu sa il tin fara sa planga, mai ales ca in Biserica e cald, afara e frig si trebuie sa am grija cum il imbrac, sa il pot descheia sa nu transpire.

si trebuie sa ai o lumanare!

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Merci, Racusor. Cum a fost in parc? A fost cuminte Andrei?

Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Ochidut, mama de ca programel ai, esti tare tare ocupata Frmuoasa foc Larisa, dar si tu la fel :*

Cand am recuperat azi dimineata eram cu sufletul la gura, o fi desfacut sampania Cristinca? dar na ca m-am lamurit.
Adevarul e ca si mie mi-e greu pana ma las, dar na, vazand galeria parca mi-a dat si mie putin curaj. De s-ar culcA si piticul meu mai repede, sa am si eu timp sa-mi pun si eu o lenjerie, sa nu mai fiu cu o bluza proaspat vomata si eu cand pun capul pe o perna sa-mi ramana acolo Numai ca sotul meu e mai pasional si cam sufera din cauza delasarii mele. Off, el nu stie cum sa ma ademeneasca, eu nu stiu cum sa mai caut scuze

Am trecut pragul psihologic la kg 59 azi dimi, asa ca acum sarbatoresc cu o punga de chipsuri

Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010
Luna 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_Theo spune:

Buna seara, fetelor.
Multumim mult de urari. Mai ca nu-mi vine sa cred ce mari suntem, avem 4 luni.

Noi azi am incercat sa evadam putin. Am plimbat copilul pe la bloc si apoi am plecat la restaurant doar eu si sotul. Insa nu ne-am prea bucurat de iesire pentru ca ne-a sunat mama sa ne spuna ca nu se prea intelege cu cel mic pentru ca plange incontinuu. Asa ca a trebuit sa revenim acasa rapid. Se pare ca Theo o voia pe mami si nu pe buni. Magulitor dar pe de alta parte....

Roxana, mamica fericita a pisicutzei Theodor
24.06.2010
http://picasaweb.google.com/daniel.boangiu/BebeTeo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_Theo spune:

Racusor, parca tu intrebai de rochie pentru eveniment. Daca mergi in mall eu zic ca sigur vei gasi (Nissa, Polo Garage de exemplu). Am vazut niste modele frumoase si la Irina Schrotter, dar mai scumpute.

Roxana, mamica fericita a pisicutzei Theodor
24.06.2010
http://picasaweb.google.com/daniel.boangiu/BebeTeo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

fetelor...dar ia spuneti-mi voi mie cum ma imbrac io pe 6 noiembrie la cununia civila a lui cumnatul meu ce va fi la Focsani. o sa fie si masa la restaurant dupa. deci cum ma imbrac? sa caut la Nissa o costumatie?...a si sa nu uit...
de dimineata...62.7 kg mi se intampla sa stagnez, stagnez si dintr-o data surpriza....pana acum s-a si mentiunt surpriza dar vedem maine ca azi iar am dat-o pe prajituri...am redus din mancare insa...
blumblee, oau...sub 60 super!!!...ce mai astept pragul ala ( sper sa fie inainte de Craciun)...ce inaltime ai? Si al meu e tot asa mai pasional dar asteapta cuminte semnalele mele. Deci io tre'sa ma arat disponibila ca altfel omu' nu incearca nimic. Dar nu stiu eu nu privesc ca ceva pentru barbat....ci o manifestare fireasca pentru amandoi. Dintotdeauna am gandit si simtit asa. Si fetelor nu mai asteptati cheful de dinainte de nastere pentru ca NU O SA MAI FIE LA FEL! De acum cam trebuie sa va faceti chef. Pai urmeaza dupa perioada asta, cea cu dintii, cu diversificarea, merge/nu merge, raceste, enterocolite, bone, job, mananca/nu mananca, medici, de mancarea copilului nici nu mai vorbim ...ehe o nebunie totala. Adica n griji pe care in general le gestioneaza mama in proportie de 90% daca nu chiar 100% uneori. Sotul ajuta dar nu se gandeste el in detaliu, nu ii da el medicamentele, nu se ingrijeste el daca are copilul geaca de iarna sau caciula sau haine curate pentru gradinita. Asa ca incercati sa va detensionati si sa va obisnuiti cu ideea ce de acum incolo viata voastra va decurge altfel! Si eu mai visez cu ochii deschisi uneori la cum era in 2...trai nenica. Dar ma trezesc repede si ii multumesc Bunului Dumnezeu pentru tot ce am! Si cam fiecare mamica care e acum la al doilea copil o sa imi dea dreptate.
Adica aveti senzatia ca eu dupa ce adoarme Nectarie, Alexia, mai strang ce e de strans...ce nu mai pot eu de chef si is toata numai zambet. Nu!!! Dar imi fac chef pentru ca ma simt bine cu sotul meu si inainte si dupa. Iar a doua zi...nu stiu parca viata se vede altfel dupa o noapte de dragoste ( nu de sex...ca sex fac animalele).
Hai ca am scris ca raspuns pentru blumblee dar e pentru toate mamicile la primul copil.
ochidut, Larisa e o frumusete!
cris, e foarte bine pentru copilas sa il impartasesti cel putin de doua ori pe luna! Daca poti si in sarbatori cu atat mai bine! Mama nu se impartaseste o data cu copilul. Trebuie sa ai grija apoi sa nu verse. Altfel...valabil tot ce a zis racusoru'. Eu n-am fost azi nu Nectarie ca era usor mucios. A fost doar tati cu Alexia. O sa incercam sa mergem insa marti de Sfantul Dimitrie.

Larisa mamica de Nectarie (22 iulie 2010) si Alexia (13 iulie 2006)

http://picasaweb.google.com/roparo/NectarieLuna3#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

brrr..hai ca scapa cristina de depresiile de duminica, ca dau eu in "crizele de week-end"..
ma rog, n-are rost sa detaliez, dar parca pe toti i-a apucat acte ceva, de la al mic, pana la sot..:(:(

nu mai merge vplay? nici cinemamyzone? vreau si eu sa ma uit la un film si n-am unde..

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

larisa ai tu dreptate..da daca io par exemple am alta problema..ca ma tot supara sotu asta al meu in fiecare zi cu cate ceva...sincer..imi vine sa ma duc de-acasa, si nu ma mai gandesc la alte alea..

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victo

larisa ai tu dreptate..da daca io par exemple am alta problema..ca ma tot supara sotu asta al meu in fiecare zi cu cate ceva...sincer..imi vine sa ma duc de-acasa, si nu ma mai gandesc la alte alea..

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)



mai, suntem si noi mai sucite primele 6 luni si ne suparam mai usor. medicii zic nu eu. dar daca situatia continua si dupa cele 6 luni incercati si voi sa aveti discutii serioase si sa va puneti cumva de acord. nu de alta dar aveti 2 copii de crescut!

Larisa mamica de Nectarie (22 iulie 2010) si Alexia (13 iulie 2006)

http://picasaweb.google.com/roparo/NectarieLuna3#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Larisa, tu oricum stai mai bine ca mine, eu am 1.63, tu parca ai mai mult. Eu cred ca tu arati deja f bine, chiar daca nu recunosti. Eu tanjesc dupa o rochie de la stradivarius, tare mult mi-a placut, stramta sus si forma conica, finuta si nu era sofisticata.

Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010
Luna 3

Mergi la inceput