Ne rugam pt VICTORIA - M&M mai-iunie 2008 (175)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Fetelor buna seara, va intreb si eu ceva, sa nu radeti de mine, please! Eva tot imi cere de mancare Daca mi-ar fi cerut doar azi as fi putut crede ca n-a mancat la gradi. Dar mi-a cerut si in weekend, iar azi de exemplu, a papat la 6 seara spanac cu piept de pui si painica, iar dupa o ora iar mi-a cerut, i-am dat un iaurt cu vreo 3-4 biscuiti, acum vreo 10 minute iar mi-a cerut, de data asta Ou cand i-am zis ca oua se mananca dimineata si ca ii dau maine s-a pus pe un plans dintr-ala cu ditamai lacrimile... In fine, i-am dat o feliuta de chec. Sper sa o tina vreo ora pana ne culcam si bea bibe cu laptic... Ce o fi cu ea??? Adica... ea e ok... ma gandesc sa n-o deranjeze / doara burtica, stomacul, si ea sa creada ca-i e foame... Sunt dusa cu capu', nu??? Nu stiu, dar mi se pare foarte ciudat, ea niciodata n-a papat gustari, doar mesele si nimic mai mult, si acum de 3 zile tot cere de papa...
Va pup.

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui YLARI

Fetelor buna seara, va intreb si eu ceva, sa nu radeti de mine, please! Eva tot imi cere de mancare Daca mi-ar fi cerut doar azi as fi putut crede ca n-a mancat la gradi. Dar mi-a cerut si in weekend, iar azi de exemplu, a papat la 6 seara spanac cu piept de pui si painica, iar dupa o ora iar mi-a cerut, i-am dat un iaurt cu vreo 3-4 biscuiti, acum vreo 10 minute iar mi-a cerut, de data asta Ou cand i-am zis ca oua se mananca dimineata si ca ii dau maine s-a pus pe un plans dintr-ala cu ditamai lacrimile... In fine, i-am dat o feliuta de chec. Sper sa o tina vreo ora pana ne culcam si bea bibe cu laptic... Ce o fi cu ea??? Adica... ea e ok... ma gandesc sa n-o deranjeze / doara burtica, stomacul, si ea sa creada ca-i e foame... Sunt dusa cu capu', nu??? Nu stiu, dar mi se pare foarte ciudat, ea niciodata n-a papat gustari, doar mesele si nimic mai mult, si acum de 3 zile tot cere de papa...
Va pup.

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE


e in vreun puseu de creshtere - si mara are perioade papacioase.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Cleo merci Dupa bibele de seara mi-a cerut iar ou M-am facut ca dorm...

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Vai de mine Ylari cum ati facut fetelor copii din astia??? Neaparat sa imi ziceti si mie retzeta pentru bebe2 Deci al meu cred ca e in puseu de DEScrestere... Cu greu i-am indesat pe gat trei linguri de paste bolognese Deci nu vorbim de lucruri sfinte gen legume si nu stiu ce mancaruri - e vorba de pasteeee... Iar nu mai mananca, am ajuns sa ii dau orice, intr-o zi i-am dat pateu numai sa bage ceva in el. Aaaaa, lapte ar manca el, de cand a venit Lorelei pe la noi cere intruna... Si credeti-ma, nu ii dau NIMIC intre mese, atat imi trebuie, ca nu mai mananca nici alea doua linguri. Uf ... In fine, incep sa il las nemancat, ca vad ca nu am cum altfel.

Esme io una nu cred ca esti tzacanita, nici mie nu mi-e dor excesiv de bebemic si parfumat si mai stiu eu ce; personal perioada de bebelushie mi s-a parut greoaie si in nici un caz the best, eram prea obosita, prea rupta de lume. Eu mai vreau un bebe ca sa fac cu el tot ce nu am facut cu Robert Adica vreau sa nu mai fiu asa stresata, vreau sa nu mai dau gres cu mancarea , cu somnul lu' bebe, vreau sa imi iau Ergo carrier sa il port in brate pana cand se face maaaare (io si pe Robert il port, merg kilometri cu el in brate, il tin pe un brat si cu celalat il strang tare, il mangai, sau car gentzile/ bicicleta, daca m-ati vedea, ziceti ca sunt Mos Craciun, cate car dupa mine hihi, il pup in timp ce merg cu el, ador lucrul asta, si mereu ma oftic ca nu am cumparat chestie de carat copiii, sa nu trebuiasca sa il dau jos sa imi odihnesc mana). Vreau multe sa vedem ce iese. Chiar azi vorbeam cu Robert si iar l-am intrebat daca vrea bebenou fratior, baietzel, si iar mi-a zis ca nu, ca el vrea fetitza, nu pot sa imi dau seama daca el intelege sau zice asa, automat. Mi-e teama ca intelege caci i-am explicat pe indelete de multe orice inseamna un bebenou si unde creste el si ce face in burtica, si dupa ce iese din burtica... si cum fratiorii mari au grija de cei mici, cu mami (si cu tati, a adaugat el, "toata lumia aie ghija de bebenou fetitza" ). Stie ca bebelushii plang mult pentru ca ei nu stiu sa vorbeasca, sa mearga sau sa se joace, si ca noi trebuie sa ii invatzam si sa le aratam si sa le dam pupici multi si lapte ca sa nu mai planga Unul din jocurile lui preferate este "de-a bebelushul" cand el, ditamai copiloiul, se cuibareste la pieptul nostru si plangeeee si noi tre sa il alintam.

Cuplurile care isi doresc doar un copil sau chiar nici un copil nu mi se par ciudate sau alt fel, pur si simplu sunt asa cum simt si asta e cel mai important.

Fiind vorba de copii noi, sa o felicitam pe Alina - sarcina usoara si mai ales bebe sanatos

Aelita - cum e cu 4 copii ?

Ah, fetelor, inca o chestie, io nu suport plans de copil miiic (ma refer la pui din aia de 1 luna, pitci rau). Am vazut in autobuz zilele trecute, un bebelache care nu stiu de ce plangea, mititelul, imi venea sa ma duc sa o iau pe maica-sa de par sa il ia odata in brate, io nu pricep cum pot sta mamicile aa, fara sa faca ceva... Tipa statea pe scaun si bebele plangeaaaaaaa in carutz, stiti voi cum e plansul de bebelush mic, mie mi se zburleste parul cand ma gandesc... Uf, pana si Robert m-a intrebat de ce nu il ia tanti in brate, stie ca bebelushii se linistesc in bratele mamei. Si ea statea si se uita pe geam, impasibila In fine... faza e ca mi-au dat lacrimile in buz.

In fine, mai bine va zic de weekendul nostru: a venit Loreleeeei pe la noi Sunt superbi copiii astia :) Sa va zic prin ce faze au trecut: a fost faza cu asteptatul - cand a sunat Lorelei la interfon Robert s-a postat cu doua masini ceva in manutze si a asteptat liftul pe hol pana a venit donshoara. Apoi a urmat faza "io arat jucariile mele dar sa fie clar ca sunt ale mele" (orice jucarie la care Lorelei se uita era imediat insfacata de Robert care nu ezita sa foloseasca argumente mai agresive ca sa se faca inteles - motiv pentru care domnishorul si-a luat si o pedeapsa in propria camera, singurel). Apoi faza ne jucam separat (asta a fost scurta). Si a urmat faza "ne jucam amandoi, ne imitam, vorbim, comunicam". Deci superb :) Au dansat, au facut gimnastica, s-au jucat cu litere, cu oamenii cartofi, au calarit masinile, au facut puzzle, nu va zic cum au intors casa cu fundu in sus. Au scotocit toate cutiile din salon, s-au jucat si cu jucarele de bebici, orice... Noroc ca nu au avut timp sa dea iama si prin camera lui Robert, ca si acolo mai avem tone de jucarii. La final asa de drag imi era sa vad dezordinea plina de culoare din casa Ce sa vrei mai mult de la viata ? Doi copii sanatosi, jucaushi, veseli, plini de imaginatie... Seara, dupa ce piticul a adormit, Bobo a plecat la meci, am ramas singura printre jucariile imprastiate prin camera, am respirat dezordinea si m-am umplut de ... fericire :) M-am asezat printre cuburi si nu imi venea sa le strang, sa pun capat unei zile asa de vesele Minunat.

Am pus poze, tot multe, ca de obicei, daca aveti rabdare ii puteti vedea in actiune:
http://picasaweb.google.be/poze.robert.2010/SambataCuLorelei#

Iar gimnastica:
http://www.youtube.com/user/simonikx#p/a/u/0/QWSfNA90w-s

Si Lorelei harnica si Robert filozof
http://www.youtube.com/user/simonikx#p/a/u/1/eWcyNUxjj7s

Gata, noapte buna, fetelor :)

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Ylari o fi un puseu de crestere... nu te ingrijora! Victoria mananca si de 15-16 ori/zi! Si nu exagerez! Constant mananca... cum termina ceva de mancat, cere altceva si la mine nu exista ca ma fac ca dorm, ca Victoria urla, frate, ma trezeste, plange pana-i dau... daca iti spun ca si sushi i-am facut acasa ca era prea tarziu si magazinul era inchis si nu am pace cu ea pana nu-i dau ce-i trece ei prin cap la mom. respectiv.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Simonix, Esme super pozele, imi place tare mult cum se joaca puii vostri impreuna!

Desiree multi pupici, imi pare rau ca nu merg toate cum ar trebui, stiu si eu ca sistemul de aici e departe de a fi perfect, insa fata de Romania.... e diferenta mare.

Alina_anto felicitari!!! Eram sigura ca tu urmezi pe lista, bravo, si sarcina usoara! Si eu am avut insmonii, si mai am inca din cand in cand. Mai ales de cand mi-au mai zis si de placenta asta....

Ylari si eu cred ca o fi vreun puseu, eu zic sa-i dai cand cere. Si al meu are pofte din astea, de ou, seara de exemplu. Of, ce n-as da sa-mi manance si mie macar jumate cat mananca ai vostri... Noi ne chinuim in continuare. Sunt insa fericita ca mananca legume crude, mancare gatita never ever, nu pune gura. Numai carne sau peste cu legume crude. Ii pun un platou de cruditati (telina, morcov, castraveti, brocoli, ardei) si roade la el o zi intreaga. Fructe insa tot nu pune gura.

Nici mie nu mi-e prea dor de bebe mic, eu vreau bebe direct mare. M-am intalnit cu prietena mea azi cu fetita de un an, aseara s-a trezit din ora-n ora, din cauza de canini durerosi, erau zombie amandoi. Mi s-a zbarlit parul pe mine, ca la lup... mi-am adus aminte cand Patrick a avut perioada in care se trezea la 3 noaptea si voia joaca pana dimineata. Si mie mi-e groaza de oboseala de la inceput. Apoi ma uitam la diferenta, am fost la restaurant, al meu a stat cuminte pe scaun cam vreo ora jumate, s-a uitat la TV, a papat singurel, frumos, ei au facut cu randul, s-a miscat fetita continuu, a varsat apa, a trantit tot jos, etc. Parca am uitat... Dar o sa treaca si momentele astea...MI-e dor insa de alaptat copil mic si pufos, care se uita asa adanc in ochii mei.

Noi am avut azi Recunostinta canadiana si liber, week-end lung, 3 zile de huzureala, tare bine a mai fost.

Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si 21+ Kevin
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Neata!!!

Alina 4+ , mamica fericita de Scortzisoara Sara-Maria (09.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

si mara ar manca oua continuu.Ba mai mult, ne cauta in frigider - ca stie ea ca sunt ouale de la tataia. Am ajuns sa le ascundem prin frigider... nu pot sa ii dau oua de 5 ori pe zi - ii dau maxim 2 pe sapt.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilly79 spune:

ylari da-i sa manance daca cere.F bine ca nu-ti cere biscuiti si altele cum cere Julia.
Scuze ca am inteles eu gresit ce-ai scris ieri.Eu citesc cateodata mai pe diagonala.

simonix mie mi-e dor de bebe mic, dar nu si de perioadele cand plangea si cand nu dormea.Deabia astept sa scap de perioada aia repede-repede.
Ma uit mai tarziu pest pozele tale din weekend.

Julia a descoperit ouale de prepelita.Eu mananc de obicei cate 5, si ea a mancat 4 (a luat si din portia mea).

Lilly 5+ , mami de Julia (30.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Neata

Alina multam de beut tot!

Mai, din 8 iunie 2007 n-am mai fost si eu singura acasa, singura asa intr-o zi normala, nu de weekend. Cupilul e la gradinita, la Mish si Nadia , eu am programare la dr. asa fix in miezu' zilei, asa ca azi sunt acasa. Intre timp m-am bagat la mancarici, organizat niste dulapuri de muult uitate din bucatarie...nu va zic ce mix de pesmet, gris, orez am gasit pe acolo.

Hhihi..ce discutii...mirosuri de bebe mic; nici mie nu mi se pare ciudat sa nu simti ca vrei bb2 sau bb3 sau bb4. Sau bb1. E foarte important sa stii ce vrei si ce poti, e mai rau sa vina si sa nu fie dorit. Aaaa..da' eu-s cea mai ciudata...ca mi-e dor de bebe mic, pe mine m-a topit faza cu alaptatul, aia a fost cea mai frumoasa perioada din viata mea, ce m-a facut sa uit orice plans si orice noapte nedormita, dar cum ziceam nu mi-e dor de orice bebemic, ci de Robert bebemic...sper sa-mi treaca Obet e maieeeee! si trebuie s arecunosc mult mai interesat si placut asa, mare.

Ylari si Robert iubeste ousorul, tot asa si noi max 2/sapt, habar n-am de ce, ca stiu ca-s fff sanatoase pt ei. Nu stiu ce sa-ti spun daca e ok sau nu, speram ca da.

Merg la mancarici! Pup!

Edit 1: Simonix super poze cu mumosii copii..ce beutori de lapte acolo!
edit 2 Doloress pai, esti o fericita, crede-ma! Nu stiu cantitatea acum, dar e muuuult mai bine sa roada legumele crude, decat fierte si rasfierte. Bravo Patrick! Deci... carne, peste +legume crude...daca mai scapa si fructe..poti s aceri mai mult?

Am fujit la dr.

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si galusca 26+

Mergi la inceput