Ne rugam pt VICTORIA - M&M mai-iunie 2008 (175)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lilly79
ylari pe vremea lui ceashca se statea la coada pt orice se baga la magazin.Paine, unt, oua, etc se cumparau pe cartela.Cu masina aveai voie sa circuli doar 2 duminici pe luna(nr pare si impare).Nu era bai, ca oricum benzina puteai cumpara tot pe cartela.Vara toata lumea mergea la mare sa-si cumpere benzina de-acolo ca era la liber si se statea la cozi imense si-apoi veneai cu masina burdusita cu canistre.Imi amintesc si-acum cand o zi stateam la cozi la benzina in loc sa mergem la plaja, si-apoi mirosul de benzina pe drumul de intoarcere.Concediul de maternitate 4 luni, nu puteai pleca din tara, etc.
Avantaje?: aveai casa ta asigurata, servici asigurat.Toate celelate dezavantaje anuleaza asa zisele avantaje.
Eu zic ca e bine ca am scapat de vremurile alea.
Parerea mea, nu dati cu rosii

Gata, la munca cu mine

Lilly 5+ , mami de Julia (30.05.2008)



Lili, piua, eu nu ziceam ca/daca era mai bine pe vremea lui Ceausescu. Stiu si eu cum era, ca mi-am luat o gramada de ghionturi pe la cozi, ma lua tata cu el noaptea la cozi la benzina, am dormit in masina de nenumarate ori. Eu facusem un comentariu legat de ce zice mama uneori, ca oare ea cum s-a descurcat si cu casa, si cu 2 copii, si cu servici, si vezi Doamne eu ma plang. Cleo mi-a ridicat mingea la fileu cand s-a intrebat oare cum se descurcau cei de pe vremea lui Ceausescu. Si atunci am zis eu, lasa, ce servicii aveau ei pe vremea aia... ca nu le prea pasa de nimic, si da, poate lucrau ei si sambete, si duminici uneori, dar aveau concedii de cateva saptamani, nu stateau cu stress ca ii da afara, etc... despre asta vorbeam. Despre restul, nu simt lipsa, crede-ma, eu 5 ani am facut frigul iernile (iesea abur din gura in sufragerie iarna) mama gatea numai noaptea, ziua nu erau gaze, iar despre ratzii... nu mai vreau sa imi amintesc, nu mancam carne cu saptamanile. Uneori aveam la pachet paine cu bulion! Asa ca nu duc dorul perioadei de atunci, duca-se!

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Alina am vazut reteta la euforia cuisine, imi palce s ama uit la aia care gatesc in diverse tari, parca e ff usor d einvatat.
Reteta era asa: puneai ficateii la prajit, apoi ceapa, apoi niste ciuperci, apoi suc de rosii si bucati, fasii de castravete murat. Si gata... a iesit bun (si nici acar n-am avut ciuperci).
Auzi... cum ti-ai iesit castravetii? Sun cumva dulci???? trimite-mi si mieeeeee
(mai, moarta sunt dupa dulce, pana si muraturile le vreau dulci)



Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si galusca 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Sal'tare,

Felicitari Alina!

Noi am avut iar un uikend superb. O miraboloasa intalnire Lorelei Robert pe teritoriul lui Robert. O tarta cu pere si branza de capra si alta cu fructe si branza dulce (creatie Bobo, suuupeeer).

Copii nostri scumpi, Robert si Lorelei sunt niste dulci, cuminiti, dragi, prietenosi, razaciosi, vorbitori, cooperanti...nu stiu cum sa le mai zic. Au fost fantastici si daca nu am fi stat sa le facem poze nu cred ca ar fi trebuit sa stam deloc cu ochii pe ei. Dragii de ei, ii iubesc asa tare!

Duminica ne-am vazut cu cealalta prietena neforumista si am fost la bazin si am aeleasi epitete si pentru ea. E absolut superb ce frumos se joaca si se inteleg acum copii nostri! Ah si duminica a fost cu brownies cu banane...creatie proprie .

Acu' o noua saptamana...sa fie buna si productiva pentru toti!

sanatate maxima!

Esme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

ALINA,LILI,Felicitari !!!!!!!!!!!!!

cum am pierdut mesajul zilele trecute,nu am mai apucat sa va scriu.

azi sunt cu 4 copii,mi-a adus nepotul de 4 ani.
rezist cam greu cu sunetele




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Aldaesme: poti sa ne scrii si noua reteta de negresa cu banane?

Copiii nostri au crescut si uite asa incet incet ti se face dor de un mogaldet plangacios care miroase a lapte proaspat.(Aici scriu doar pentru mamicile cu 1 copil marisor si cuminte, ca dupa al 2-lea deja te mai gandesti)

Felicitari Alina-anto pentru fratiorul roz.

Lori: da reteta asta o fac de mult numai ca nu pun bulion si ff putin unt dupa ce se mai evapora apa in care au fiert. E o mancarica de toamna-iarna foarte satioasa.
Trebuie sa-mi amintesc si eu macaricile de iarna.


Elena a fost mucioasa in weekend si a stat tot timpul numai agatata de gatul cuiva, asa mi-am dat seama ca a crescut mult, nu are inca 94cm dar e foarte aproape(am fost la Ikea acu ceva timp si inca n-ajungea la linia aia)Ea n-a mai avut nimic-nimic din mai. Cred ca s-a redeschis sezonul.

Cleo: ce tare e bucataria aia, visez si eu ca la anul sa amplasez asa ceva sau macar o casuta de jucarie in curte.

Mai mult nu prea reusesc sa scriu dar voi tot vorbeati de vremea lui Ceausescu si tocmai azi m-am revazut total intamplator cu colega mea de banca din liceu. A fost misto ca eram in situatia de client-furnizor si am recunoscut-o cu greu mai mult dupa accent si numele mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Citat:
citat din mesajul lui aelita

ALINA,LILI,Felicitari !!!!!!!!!!!!!

cum am pierdut mesajul zilele trecute,nu am mai apucat sa va scriu.

azi sunt cu 4 copii,mi-a adus nepotul de 4 ani.
rezist cam greu cu sunetele




Sofia(2ian2007) ,Andres(22mai2008),Miguel(16aug2010)





Lori, Belleane Suna bine reteta. O sas incerc si eu.
Castravetii nu sunt dulci, Lori, sunt in saramura, asa imi plac mie.

Fug la calcat, k n-am facut nik toata ziua... Pe Sara am culcat-o abia acum.

Alina 4+ , mamica fericita de Scortzisoara Sara-Maria (09.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Citat:
citat din mesajul lui BELLEANE

Aldaesme: poti sa ne scrii si noua reteta de negresa cu banane?

Copiii nostri au crescut si uite asa incet incet ti se face dor de un mogaldet plangacios care miroase a lapte proaspat.(Aici scriu doar pentru mamicile cu 1 copil marisor si cuminte, ca dupa al 2-lea deja te mai gandesti)



Stii ce e interesant ca eu (noi) am fost mereu in cap cu un singur copil si inca nici un alt bebelus sau amintirile despre Lorelei bebe mic nu mi-a schimbat "orientarea". discutam ieri cu o prietena, care isi doreste trei, si sper sa ii aiba fiindca e de departe cea mai buna mama pe care o stiu eu, ca probabil am o problema, dar nici nu pot contempla cu ideea de inca un copil. Nu imi doresc un bebe care sa miroasa a lapte proaspat, cred ca sutn dusa cu capu'...

reteta...super simpla...si rapida.

cuptor incalzit la 180C.
Tava unsa cu unt si pudrata cu faina - sincer cu hartie mie mi s-a prins asa ca la a doua reproducere am folosit clasicul unt cu faina.

ingrediente seci:
2 cani (cana are 250ml) zahar;
1 3/4 cani faina;
1 1/2 lingurita bicarbonat;
1 1/2 lingurita praf de copt;
3/4 cana cacao;
zahar vanilat, sau seminte din vanilie;

se amesteca intr-un bol

ingrediente umede :)
1 cana piure de banane (trei banane medii bine coapte pasate);
1 cana apa calda (nu fierbinte);
2 oua mari sau 3 mijlocii;
1/2 cana lapte;
1/2 cana ulei (eu am pus de floarea soarelui...da poti si de porumb sau alte smecherii, ideea e sa fie grasimea lichida la rece nu solida...deci nu unt, margarina);
se amesteca, se toarna peste ingredientele uscate, se amesteca pana se inglobeaza bine de tot si faina si cacaoa. Se pun in tava si se dau la cuptor pentru.

Dupa o juma de ceas poti incerca cu scobitoarea. La mine prima data a durat 35 minute a doua 40.

Glazura:

200 ml frisca lichida, 200 gr ciocolata. Se incalzeste pana aproape la fierbere frisca, se toarna peste ciocolata. dupa vreo treio minute se amesteca pana se dizolva complect ciocolata si se obtine o glazura frumoasa
se arunca peste praji cat e calda
se da praji la rece
si apoi se mananca in cantitati industriale cu sau fara cafea


Se face in tava destul de mare. A mea are 28x22 cm.

Da...eu eram si mai sunt impotriva prafului de copt...amu' din cand in cand imi calc pe suflet ce sa fac. In reteta originala este si sare, nu pun. Eu am mai facut-o o data si am pus zmeura in ea...super buna si asa.

pup,

Esme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Astept weekendul cu nerabdare . Sunt terminata dupa chestii cu ciocolata si ma mir de ce Ana e la fel. Piticul inca nu e iubitor de chestii cu ciocolata. E la nivelul jeleurilor.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Nici lui Lorelei nu-i place ciocolata/cacaoa. Zice entuziasmata CIOCOLATAAAA si cand o pune pe limba zice "bleaaah ciocolata".

esme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Esme, nu esti singura; eu mi-am dorit intotdeauna o familie mare (sau cel putin, asa credeam) si dupa ce s-a nascut Victoria crede-ma ca ma simt atat de implinita si de multumita (fetele cu 2-3-... va rog sa nu interpretati gresit), ca nici prin gand nu-mi trece sa mai fac unul. Si nu, nici mie nu mi-e dor de bebe mic, de mirosuri, de etc...

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput