Darwinism la orele de biologie?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Si pe forumul nostru se discuta aprins despre cum le face cu ochiul (dracului) Harry Potter micutilor nostri crestini. Ptiu ptiu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui alfa135

Fiul meu tocmai a trecut anul acesta in clasa a 5a si are o profesoara de biologie "cu probleme". Am auzit de la alti parinti care au copii mai mari ca dna profesoara respectiva e mai dificila si ca preda ca litera de lege teoria darwinismului si la copii care o contrazic sau chiar doar intreaba de Dumnezeu si cum a fost creata lumea ii tine minte si le da note mai mici. Cand s-a ridicat problema asta la sedinte, ea le-a raspuns pur si simplu ca ea preda "o stiinta nu legende" si ca "locul pentru a afla despre mitologie e la orele de literatura sau acasa".Am inteles ca au fost parinti care au mers pana la inspectorat, dar li s-a zis ca nu se poata face nimic, daca ea nu preda lucruri din afara programei, si ca oricum mai mult de sanctiuni verbale nu se poate lua.

Nu stiu ce sa fac pentru ca nu vreau sa invete la scoala lucruri pe invers decat ce incercam sa il invatam acasa de mic, mai ales ca profesoara asta o s-o aibe pana intra opta si nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa ii invete cand ajunge la anatomia umana si altele. Pe de alta parte, nici n-as vrea sa facm prea mare taraboi pentru ca pana la urma daca nu reusim tot el o sa trebuiasca sa faca ore cu ea si sa ia note patru ani de acum.

Ce se poate face?


cei cu probleme sunteti voi, cum adica la scoala invata lucruri "pe invers" ? si ce crezi ca o sa-i invete la anatomia umana, altceva decat alcatuirea corpului uman si functionarea acestuia? voi, parintii, ce ati invatat in scoala, la biologie, cand erati in clasa a 5-a ? dar la anatomie, in clasele mai mari ?

daca nu esti troll, cum suspecteaza unii, iar subiectul e pe bune, ai pus gresit problema. acelasi lucru ar putea sa-l spuna si parintii atei, care ar putea avea o problema cu predarea religiei in scoala, nu crezi ?!?

sesizez ce-i drept o mica problema si din partea profesoarei, chiar daca e adepta stiintei si nu a religiei, ar trebui sa respecte alegerea parintilor/copiilor in materie de credinta si sa nu-i pedepseasca pe copii dandu-le note mici pentru ca acestia si-au exprimat nedumeririle si intrebarile legate de facerea lumii, asa cum o stiu ei de acasa, din religie.

asa cum ai prezentat lucrurile, profesoara ar trebui sa fie un pic mai toleranta; datoria ei este sa predea materia la clasa, conform programei si manualelor, si sa nu se mai razbune cu note mici pe copiii care cred ca lumea a fost facuta de D-zeu. atat !

iar fiului tau explica-i frumos ca, asa cum exista alb si negru, rau si bine, intuneric si lumina, asa exista si doua teorii privind aparitia vietii pe pamant; la 11-12 ani cat are copilul tau ar trebui sa fie capabil sa inteleaga macar atat. si sa invete materia predata de profesoara, sa nu-i mai puna intrebari nepotrivite ci sa discute cu voi daca are nelamuriri, sa ia note bune ca sa nu aiba probleme cu media la aceasta materie.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deus

Citat:
citat din mesajul lui alfa135

Fiul meu tocmai a trecut anul acesta in clasa a 5a si are o profesoara de biologie "cu probleme". Am auzit de la alti parinti care au copii mai mari ca dna profesoara respectiva e mai dificila si ca preda ca litera de lege teoria darwinismului si la copii care o contrazic sau chiar doar intreaba de Dumnezeu si cum a fost creata lumea ii tine minte si le da note mai mici. Cand s-a ridicat problema asta la sedinte, ea le-a raspuns pur si simplu ca ea preda "o stiinta nu legende" si ca "locul pentru a afla despre mitologie e la orele de literatura sau acasa".Am inteles ca au fost parinti care au mers pana la inspectorat, dar li s-a zis ca nu se poata face nimic, daca ea nu preda lucruri din afara programei, si ca oricum mai mult de sanctiuni verbale nu se poate lua.

Nu stiu ce sa fac pentru ca nu vreau sa invete la scoala lucruri pe invers decat ce incercam sa il invatam acasa de mic, mai ales ca profesoara asta o s-o aibe pana intra opta si nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa ii invete cand ajunge la anatomia umana si altele. Pe de alta parte, nici n-as vrea sa facm prea mare taraboi pentru ca pana la urma daca nu reusim tot el o sa trebuiasca sa faca ore cu ea si sa ia note patru ani de acum.

Ce se poate face?


mai pe indelete pentru astia din Ardeal: tu ce ai vrea sa invete la ora de biologie? ca un mos cu plete dalbe ne-a creat in ziua X si ca femeile suntem parte/costita dintr-un barbat?

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.


Vai Deus, tocmai tu?

My reason

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Mie nu mi se pare normal nici la religie sa i se vorbeasca prea mult copilului MEU despre o anumita relgie. Aici la ora de religie studiezi TOATE religiile, in mod istoric si evolutiv. Educatia religioasa o fac eu acasa sau la biserica daca doresc.

My reason

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Mie nu mi se pare normal nici la religie sa i se vorbeasca prea mult copilului MEU despre o anumita relgie. Aici la ora de religie studiezi TOATE religiile, in mod istoric si evolutiv. Educatia religioasa o fac eu acasa sau la biserica daca doresc.

My reason


asa-i Luna, eu cu nick-ul meu sa nu fiu pe calea cea dreapta? sa-mi fie rusinica


devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

ha ha, subiectul asta imi aminteste de o patanie recenta.
Am dus copilul la o sindrofie la care veneau copii ce cantau la fel de fel de instrumente.
Organizator era un cunoscut de-al nostru, genul alfa135 cam in orice domeniu :).
Noi nu l-am fi dus, dar copilul a vrut sa se intalneasca pe-acolo cu niste prieteni.
Inainte ca fiecare copil sa performeze , exista o discutie intre organizator si copil, iar una din intrebari era 'ce muzica asculti tu pe-acasa?'
Toti copiii ascultau acasa numai Beethoven .
La sfarsit, incurcat, tipul a venit la noi si a tinut sa ne aduca la cunostinta de ce copilul nostru nu a fost intrebat ce muzica asculta acasa: "m-am gandit ca pustiu' vostru o sa zica Queen sau ceva de genu' si ne strica toata actiunea"

Daca face tipul asta si o actiune cu filme, o sa-i spun lui fiu-mio ca poate sa vorbeasca si neintrebat la o adica :)).

Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

vedeti acum? de cate ori am spus ca scoala ar trebui desfintata? nu m-a luat nimeni in serios.....acuma copii invata pe invers.
of, of, of......


Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David


_M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Si in clasa a VII-a cand o sa le vorbeasca despre penis, vulva, spermatozoizi, ovule, ovare, boli venerice si metode contraceptive ce o sa faceti?



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Greva foamei?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Eu zic sa-l scoti de la scoala imediat si sa il duci la biserica.

De acum inainte, exact asa cum au avertizat si restul pacatoaselor scarbavnice de mamici / tatici, va invata si mai multe grozavii, cum ar fi denumirea corecta a partilor anatomice, tabelul lui Mendeleev, utopii cum ca pamantul e rotund si ca odata mort un organism se descompune in compusi organici.

Are 5 clase, sunt deajuns. Sa vezi ce baietel frumos de altar iese din el. Mandria popii.
P.S. nici la manastire nu se cere diploma de BAC asa ca...go for it.

Mergi la inceput