Darwinism la orele de biologie?

Darwinism la orele de biologie? | Autor: alfa135

Link direct la acest mesaj

Fiul meu tocmai a trecut anul acesta in clasa a 5a si are o profesoara de biologie "cu probleme". Am auzit de la alti parinti care au copii mai mari ca dna profesoara respectiva e mai dificila si ca preda ca litera de lege teoria darwinismului si la copii care o contrazic sau chiar doar intreaba de Dumnezeu si cum a fost creata lumea ii tine minte si le da note mai mici. Cand s-a ridicat problema asta la sedinte, ea le-a raspuns pur si simplu ca ea preda "o stiinta nu legende" si ca "locul pentru a afla despre mitologie e la orele de literatura sau acasa".Am inteles ca au fost parinti care au mers pana la inspectorat, dar li s-a zis ca nu se poata face nimic, daca ea nu preda lucruri din afara programei, si ca oricum mai mult de sanctiuni verbale nu se poate lua.

Nu stiu ce sa fac pentru ca nu vreau sa invete la scoala lucruri pe invers decat ce incercam sa il invatam acasa de mic, mai ales ca profesoara asta o s-o aibe pana intra opta si nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa ii invete cand ajunge la anatomia umana si altele. Pe de alta parte, nici n-as vrea sa facm prea mare taraboi pentru ca pana la urma daca nu reusim tot el o sa trebuiasca sa faca ore cu ea si sa ia note patru ani de acum.

Ce se poate face?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Si eu am o problema asemanatoare. Invatatoarea le-a spus ca pamantul se invarte in jurul soarelui, la lectia cu anotimpurile, si nu stiu ce sa fac. Ma gandesc cu groaza ca atunci cand vom ajunge intr-a 7-a va gasi teoria gravitatiei in manualul de fizica. Ca sa nu mai vorbesc de cele peste 100 de elemente chimice pe care va trebui sa le invete in locul celor patru stiute de-acasa: focul, pamantul, aerul si apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

My name is Troll. Troll (de) Troll.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Citat:
citat din mesajul lui alfa135

Fiul meu tocmai a trecut anul acesta in clasa a 5a si are o profesoara de biologie "cu probleme". Am auzit de la alti parinti care au copii mai mari ca dna profesoara respectiva e mai dificila si ca preda ca litera de lege teoria darwinismului si la copii care o contrazic sau chiar doar intreaba de Dumnezeu si cum a fost creata lumea ii tine minte si le da note mai mici. Cand s-a ridicat problema asta la sedinte, ea le-a raspuns pur si simplu ca ea preda "o stiinta nu legende" si ca "locul pentru a afla despre mitologie e la orele de literatura sau acasa".Am inteles ca au fost parinti care au mers pana la inspectorat, dar li s-a zis ca nu se poata face nimic, daca ea nu preda lucruri din afara programei, si ca oricum mai mult de sanctiuni verbale nu se poate lua.

Nu stiu ce sa fac pentru ca nu vreau sa invete la scoala lucruri pe invers decat ce incercam sa il invatam acasa de mic, mai ales ca profesoara asta o s-o aibe pana intra opta si nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa ii invete cand ajunge la anatomia umana si altele. Pe de alta parte, nici n-as vrea sa facm prea mare taraboi pentru ca pana la urma daca nu reusim tot el o sa trebuiasca sa faca ore cu ea si sa ia note patru ani de acum.

Ce se poate face?


mai pe indelete pentru astia din Ardeal: tu ce ai vrea sa invete la ora de biologie? ca un mos cu plete dalbe ne-a creat in ziua X si ca femeile suntem parte/costita dintr-un barbat?

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffin spune:

tulai !!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Si cu toate acestea, profa de biologie e cea "cu probleme" .

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu ti se pare corect sa invete la aritmetica sa adune si sa scada sa imparta si sa inmulteasca la limba si literatura romana sa invete ce tine de limba si literatura romana, la geografie despre munti vai ape localitati, la istorie despre istorie, la religie despre Dumnezeu iar la biologie despre teoria darwinista a evolutiei?
Personal consider ca este firesc ca toate acestea sa le invete la obiectele de studiu potrivite lor nu?
Daca ai fi scris ca la religie invata despre darwinism sau la biologie despre teoria facerii cred ca iti dadeam dreptate, insa asa sunt cel mult nedumerit.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu va mirati.
La prima sedinta din clasa a 5-a a Ioanei, mai multi parinti au solicitat dirigintei ca, in pauza mare, sa-i tina pe copii in banci, ca sa-si manance sanvisul, dar inainte sa-i duca la baie sa se spele pe maini. Au fost foarte deceptionati cand au fost refuzati.
Asa ca imi dau seama ca exista parinti care au viziunea lor despre scoala si ar vrea sa o aplice si copiilor.

alfa, ce crezi ca ar trebui sa invete copiii la anatomie? De la brau in sus?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:


ma scuzati. alt raspuns nu pot gasi

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

hai, mai, capcaune, de ce i-ai dat o stelutza subiectului, e cel mai tare pe ziua de azi.

(by the way, bine te-ai intors, ca nu te-am mai vazut de mult p-acilea)

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

FEBRUARIE thing-a-day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

intr-adevar cam miroase a troll, dar mai jos undeva este un subiect unde s-a discutat pe bune 'problema' asta, precum si pericolul sarbatorii de Halloween sau vizonarii de catre cei mici a filmelor cu Harry Potter

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput