Ghiocei de Martie-Aprilie***256***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Ma duc sa jelesc...

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

La multi ani Florinela !

Monnvas, din ce am vorbit cu Ilinca aseara, cred ca ea e in programul POSDRU, ala cu 9 luni afara din tara...cel putin la noi asa este, 9 luni stagiu extern.

Io am bifat azi o premiera, sedinta cu parintii. Fetelor, m-am luat cu miinile de cap, pe cuvint, parintii din ziua de azi sint cu capul, sa mor io daca nu. Va rog sa nu va suparati pe mine ca nu intru in prea multe detalii aici pe forum, dar e prea savuros ca sa ma grabesc aici, o sa scriu pe blog, altfel daca incerc sa o scurtez se pierde esenta. Oricum, inca nu-mi vine-a crede...

Si acu am nevoie de o parere...a fost pe la mine azi bunica-mea aia "dusa", aia cu fazele de cacat. E prima oara cind vine de cind a facut Ilinca un an, ca atunci ne-am certat rau si am fost suparate ceva vreme.
Faza azi: ma ia la-nvirtit casa-mi spuna ceva, da daca ma supar blabla. Pe scurt, s-a "intimplat" sa "aiba treaba" in zona gradinitei fetei, s-a dus acolo, a vorbit cu asistenta (o fatuca de 20 si ceva de ani tare dulcica, ea era "pe zona" pe la parter cind a ajuns ea acolo)...ma rog, nush ce s-a interesat ea chipurile de gradinita, in cele din urma a "marturisit" ca e strabunica unei fetite mici si plingacioase, asistenta s-a prins ca e vorba de Pisilinca mea...si ma rog, bunica-mea a intrebat daca plinge mult, ea i-a zis ca na, mai plinge (nu stiu cind a fost, cred ca saptamina trecuta cind a fost jale mare), dar fetele o iau in brate, o alinta, se iau cu joaca etc si uita...si bunica-mea i-o trinteste ca daca ma-sa (adica io) o invatat-o in brate, ele de ce perpetueaza asa un obicei prost?? Ma rog, femeia i-a explicat ca nu lasa copiii sa plinga, ca apoi pling toti, ca nu se simte nimeni bine sa vada cum se chinuie un copil si ca nu e normal sa lasi un copil sa plinga fara sa incerci sa il alini sau macar sa simta ca iti pasa de suferinta lui. Continuarea n-o mai stiu, pe Ilinca nu au coborit-o din sala de clasa (nu stiu daca nu li s-a cerut sau au refuzat).
Mie mi s-a facut negru in fata ochilor, dar nu am putut sa mai spun nimic. Nu stiu ce am avut, cred ca mi s-a tras de la combinatia nervi prea multi si mila fata de baba care abia se mai tiriie si dracu stie cit o mai suporta pamintul. Dupa ce a plecat insa (destul de curind dupa relatarea asta) m-au apucat si mai rau dracii. Luni cind o sa ma duc la gradi o sa vorbesc cu asistenta si educatoarele sa imi cer scuze si sa precizez ca 1)baba e dusa, pe bune ca le zic ca e nebuna si daca mai vine sa o dea afara fara menajamente 2)nu are nimeni acces la fiica-mea in afara de mine si de taica-su; daca vreodata va fi sa o ia maica-mea sun sa le anunt si vreau sa fiu sunata cind ajunge ea acolo sa o ia, sa ma conving ca e ea.
teoretic nu cred ca ar face vreo surpriza de genul furat copilul sau ceva, ea nu e "recunoscut patologica", nush cum sa spun, dar face niste faze de-astea de ti-e rusine sa mai dai ochii cu lumea...
Si nici fetele de la gradi nu mi-au zis nimic, ma gindesc ca or fi crezut ca am trimis-o eu in inspectie sau ceva.
Maica-mea zice sa sun la bunica-mea sa o fac cu ou si cu otet. Eu nu stiu ce sa fac, mi se pare ca daca aveam ceva de zis trebuia sa zic atunci pe loc...acu ma simt naspa sa sun sa o injur...bine, are si un stil aparte de a aduce bani cadou ilincai, si parca mi-e rusine sa o injur dupa ce abia mi-a decartat 350 lei...of! Voi ce parere aveti?



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Am formulat aiurea: mama sigur nu o fura pe fiica-mea, de bunica ziceam ca e cu capul, ciudata, asociala si deosebit de talentata in a jigni oamenii



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Salutare!!!

Am ajuns si noi acasa, am fost la intalnirea din IOR, am schimbat 2-3 vorbe cu mamicile, caci mai multe nu am reusit si am fugit inapoi acasa sa-mi fac bagajele pentru Sovata

Multumesc fetelor de impresii bune Si mie mi se pare ca s-a lungit David si nu mai este deloc grasun.

Uali sunt superbe aranjamentele tale Mai mare mi-a fost surpriza sa le vad, caci astazi am fost si eu sa ma inscriu la un curs de aranjamente florale, caci vreau sa-l ajut pe Cristi la decoratiuni.

Ilinca multa sanatate mamei tale si te felicit din nou pentru reusita Sunt trista ca ajungi abia sambata, dar decat deloc, este super

Anamariame eu inca sper ca ajungeti si voi la intalnire

Anaan nu mai fi suparata, important este ca o sa ajungeti Daca ati ajunge vineri seara ar fi super.

Noi incercam sa plecam de dimineata, dar nu prea cred eu ca o sa reusim caci David sigur se culca tarziu astazi.

Mi-e lene sa fac bagaje.

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Pisigri cam ciudata situatia, dar nu cred ca are rost sa te mai certi cu bunica ta, caci chiar tu recunosti ca este cam dusa, asa ca nu prea ai ce sa-i faci. Este o idee buna sa vorbesti cu educatoarele de acolo sa nu lase pe nimeni sa o vada pe Ilinca ( daca o lasau era aiurea rau, caci nu mi se pare normal) si sa le explici despre bunicuta buclucasa.

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

LA MULTI ANI Florinela!!!

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

FLORINELA
multi multi pupici pentru tine ca-i meriti din plin- esti o mamica minunata si extraordinar de rabdatoare, si iti doresc sa scapati cat mai repede de regimuri si sa te bucuri din plin de fiecare clipa langa baietii tai (mare si mic)

Diana- mami super fericit de mutzunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
MINUNEA MEA in septembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Gata, am finalizat bagajele , Alexandra doarme , asa ca ma pot relaxa si eu putin pana mi se termina haninele de spalat si ma striga vasele !!


FLORINELA


Anaan, imi pare rau ca si la voi a intervenit ceva dar sper sa ajungeti totusi maine seara !!

Anamariame, la voi cum e situatia, veniti de maine ? sper ca da

InaPreda voi cum faceti ? l-ai convins pe Jambo sa veniti de maine seara ?

Pisigri, nici eu nu i-as mai zice nimic bunicii mai ales ca stii ca nu se rezolva nimic, e dusa si gata ! vorbeste la gradinita, explica-le ca e capu' si gata !

Olishka, am uitat sa zic ce mi-au placut pozele , David e tot mai frumos, are pe cine semana



www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

pisigri.... stii expresia aia cu "e tardiv de tarziu???"; nu te mai obosi acum cu certuri la telefon; las-o in plata ei, e senila si asta e; dar intr-adevar trebuie sa vorbesti la gradi sa stie fetele care e situatia si sa-si vada in continuare de alintat pisilinca mica, ca e bine asa; si sa stie sa nu cumva sa scoata fata la baba daca mai apare, si sa-i dea un mare "ignore" ; ei, daca mai are tupeu sa-si arate nasul pe acolo.... atunci da, iti versi tot amarul din tine si aia e, tai legatura.... ca e mai bine; eu sper sa nu o apuce nebuniile si sa mai apara la gradi

mai fetelor azi au venit socrii; si exact cum v-am povestit data trecuta ca a facut mutzu.... azi am avut un "deja-vu"; a ranjit la socra'miu cand l-a vazut si a inceput sa topaie... pana a dat cu ochii de soacra si s-a pus pe urlete; dar nu ma intelegeti gresit, urla isteric, devine extrem extrem de agitat, nu suporta cand se uita la el, incerca sa scape de privirea ei... e ceva de vise rele; a trebuit pana la urma sa iesim din camera ca incepuse copilul s ase dea cu capul de covor numai sa n-o mai vada; si a durat chestia asta juma' de ora cat au stat, voia sa vina sa se joace in sufragerie si cand o vedea se isteriza; si pe bune ca-mi pare rau, ca e saraca destul de bolnava cu nervii, ia tratamente nonstop, e ca un robotel acum, socra-miu zice ca ...."pluteste "; si mutzu reactioneaza asa de cand e in starea asta cu nervii, pana atunci o accepta; ei acum, de vreo 2 luni de cand a facut o criza urata nervoasa si nu si-a mai revenit bine.... n-o mai suporta..... habar n-am ce sa cred.... ce simte copilul ca e in neregula cu ea..... (oricum nu ramane singura cu copilul nici macar o secunda, avem interdictie sa o lasam....)

Diana- mami super fericit de mutzunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
MINUNEA MEA in septembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

S-a finalizat si lista participantelor la intalneala asa incat daca aveti treaba cu : Novus, Ilinca, Anaan, InaPreda, Denisamada, Olga, Gaza, Pisik, Ela, Ramona, Anca , Anamariame, Iuca , Adrisimo, Mihaelacq si , haideti la Sovata


Prognoza arata binisor, cam 15 grade asa ca putem inviora ghioceii inainte de culcare

Referitor la bagaje, eu i-am pus Alexandrei 2 gecute, una mai groasa si una mai subtire, dresuri, pantaloni raiati si blugi, bluzite cu maneca lunga mai grosute, body-uri si nelipsitele palarioare

De mancare nu am luat nimic in fara de bitzi adica biscuiti si iaurturi, o sa-i dau si ei de la restaurant papa; de baut, i-am luat apa plata



www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput