scoala Spectrum

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Draga Alina, Matei este in momentul acesta la un nivel usor peste cel de Starters, dar nu suficient cat sa mearga la Movers. Are deja in bagajul lui destul de multe cunostinte din etapa a doua dar nu suficient cat sa riscam sa ne inscriem pentru ea. Din discutia avuta cu teacher am inteles ca diferenta dintre Movers si Flyers este mult mai mica decat cea dintre Starters si Movers, deci la anul, evident cu munca serioasa, are sanse sa sara etapa a doua. Intelegi?

Eu ma gandeam sa lucram puternic pe timpul vacantei si sa-l inscriu acum la Movers dar parerea Loredanei este sa optam pentru varianta pe care ti-am spus-o. Si mi se pare foarte OK.

Ma uitam pe lista de cuvinte pentru cele 3 nivele si am constatat ca el stie foarte Multe si de la Movers si chiar si de la Flyers. Nu ar fi ceva exagerat ca la anul sa incercam mai mult. Acum depinde si de el daca va evolua in continiare, in anul pe care il avem in fata, fana la urmatoarea testare, in acelasi ritm.

Asa cum iti spuneam, se pare ca are un talent deosebit pentru limbile straine. Chiar si la turca unde credeam cu tarie ca este 0 barat m-a lasat masca zilele trecute cand a inceput sa-mi turuie o groaza de cuvinte Era foarte mandru ca stie mult mai multe decat stiu eu (ceea ce, fie vorba inte noi, nici nu er greu)

Ceea ce ma preocupa putin este ca la romana si mate nu evolueaza in acelasi ritm. Nu este codasul clasei, Doamne fereste. Per total la level a iesit in primii 40 pe scoala (in conditiile in care la mate si-a trecut un rezulatat cu 4 puncte mai slab pe fisa iar la engleza a avut 100).
Concluzia mea ar fi ca trebuie sa incerc sa-i cultiv talentul acolo unde l-am descoperit... Chiar ma gandeam ce voi alege in clasa a cincea: daca sa-l las mai departe la Lumina dar in clasa normala, nu de mate intensiv, sau sa-i caut o alta scoala unde sa poata merge in continuare tare pe engleza. Ramane de studiat problema. Ocicum mai avem cale lunga pana acolo :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina1972 spune:

Buna,
si la noi se intampla acelasi lucru : suntem undeva intre starters si movers....
si tot la sfatul doamnei de engleza am optat pentru starters...
noua ne-a spus ca ar face face fata si la movers, dar nu ar putea lua un punctaj bun, ar fi ceva mediu....si avand in vedere ca este primul examen de forma asta, mai bine sa se acomodeze si sa-i fie mai usor si sa poata lua un punctaj bun care sa o incurajeze pe viitor...
sper sa fie bine, iar la anul, la fel ca si voi, s-ar parea ca vom sari peste movers...si vom da flyers

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Draga mea, m-ai linistit :))

Imi era teama ca nu cumva ceea ce spun eu sa sune putin a lauda.

Va pup si mult succes!!! Va tinem pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina1972 spune:

PsichoMom, stai linistita... Nu suna a lauda. Parerea mea este ca doamna profesoara stie foarte bine ce face, iar daca la anul ei vor fi pregatiti vor sari peste movers, daca nu, nu....cred ca esti convinsa si tu. Succes si voua!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina1972 spune:

URAAAA!!!! S-a schimbat data de sustinere a examenului Cambridge, pe 11 mai...
Asta inseamna ca venim si noi cu voi si putem merge si la Arhimede. PsichoMom, poate reusim sa ne cunoastem !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Hehe!

Bravo! Matei nu este dornic de Arhimede oricum... :)) Dar Cambridge-ul abia il asteapta!

Mi-ar face mare placere sa ne cunoastem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beckypuf spune:

Buna !! Stie cineva cum o cheama pe psiholoaga de la spectrum? Stiti ceva despre ea? De asemenea, exista vreun director educational? Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Uite, spre rusinea mea nu stiu! Cea de acum este noua. Psiholoaga pe care au avut-o in sem 1 era insarcinata si a intrat de ceva vreme in concediu. Exista si o directoare adjuncta.
Daca ai rabdare pana dupa amiaza o intreb pe doamna noastra si iti spun cum le cheama pe ambele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina1972

URAAAA!!!! S-a schimbat data de sustinere a examenului Cambridge, pe 11 mai...
Asta inseamna ca venim si noi cu voi si putem merge si la Arhimede. PsichoMom, poate reusim sa ne cunoastem !!!


Alina, vezi ca e pe 12 mai, nu pe 11.
Am primit mail :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina1972 spune:

Merci, PsichoMom....am vazut si eu ca e pe 12...ma luase valul de fericire!!!! Chiar nu conteaza 11, 12...principalul e ca poate sa mearga la amandoua (si chiar si la Euclid , care este pe 5 mai)
Abia astept sa ne cunoastem!!!
Beckypuf, pe psiholoaga pe care o stiu eu o cheama Raluca Calugaru, dar este in concediu pre sau post natal (trebuie sa nasca sau a nascut). Am inteles ca a venit o doamna noua, dar nu stiu nimic depre ea. Sorry! Nici de director educational nu am auzit, dar asta nu inseamna ca nu exista... Stiu ca este o doamna invatatoare de la clasa 3 sau 4 care este un fel de director , dar nu stiu cum o cheama (o stiu din vedere)....Dar poti suna la scoala, sau daca ai timp sa mergi direct si sa vorbesti. Daca ai nelamuriri sau vrei sa afli ceva e bine sa vorbesti si sa le spui de la inceput. E bine sa vada ca te intereseaza, mai ales daca vrei o clasa buna.

Mergi la inceput