Scoala, o placere?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Scoala o placere...
dentru asta ar trebui pentru fiecare copil o scoala personalizata pe gustul lui, numai cu materii preferate, numai FB-uri. Si bineinteles, acel copil sa fie singur la parinti. Un frate mai mare strica mult aspectul scolii iubite. A mea micuta nu aude nimic toata ziua decat scoala scarboasa, profi tampiti, etc- deh, in lumea unui baiat de 13 ani totul e nasol si in plus asta mica are si uniforma obligatorie

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu am urat uniforma. Culmea e ca fiul meu e innebunit sa o poarte . E adevarat ca e frumusica (e uniforma scolii: sacou rosu cu guler ecosez, vesta si cravata excosez si pantaloni negri/camasa alba) dar nu reusesc sa-l conving iarna ca ar putea purta si blugi sau helanca in loc de camasa. Lui ii place uniforma si deja e clasa a 2-a .
La inceputul anului nu era foarte fericit ca reincepe scoala, acum mi-a zis ca e bucuros si ca de fapt uitase ca e bine si la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Pentru al meu ( clasa a cincea) inca este o placere .
Pentru cat timp ? Habar nu am, insa 'momentan' de 5 ani de zile se duce cu placere la scoala, invata de placere si nu deoarece "trebuie".
Sper sa il mai tina cativa ani.
Pana acum a avut noroc de o invatatoare de exceptie ce a reusit performanta ca majoritatea copiilor dansei sa invete de dragul cartii si nu a notei si sa obtina si rezultate pe masura efortului depus.
Noua diriginta si noii profesori par a fi genul dedicat meseriei si prima impresie a copilului a fost extrem de favorabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Si eu cred ca invatatoarea e cea care face diferenta,totusi.Chiar daca unele lucruri nu ii sunt pe plac neaparat,le face de dragul ei.Pentru ca stie sa ii motiveze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Eu zic ca scoala de placere este o combinatie fericita intre un anume fel de copil si un anume fel de dascal. Daca unul din acestea lipseste trebuie gasit un echilibru care nu inseamna neaparat placere. Aici intervin parintii, eforturile lor si modul lor de gandire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Iasmin si eu cred ca e doar o amenintare. Daca te ajuta cu ceva scanez o pagina scrisa de fi-mea (oribil, evident).

Lali eu cred ca invatatoarea noastra e ok. Dar trebuie sa respecte programa, nu? Iar copilul trebuie sa stea 4 x 50 min in banca. Plus sa se scoale dimineata devreme. Chiar nu imi vine sa cred ca exista copii care se scoala cu placere de dimineata ca sa mearga undeva unde trebuie sa stea intr-o banca si sa scrie!

Filofteia in liceu, cu putin noroc, vor face experimente si la chimie si la fizica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Sorana,si fiica-mea se scoala cu mare "drag" dimineata,dar asta nu inseamna ca nu ii place la scoala.Si eu iubesc scoala, desi..cine ar iubi-o,la salariile pe care le avem,la conditiile de munca,la respectul celor din jur...Ma refeream la scoala ca la un loc in care copiii petrec foarte mult timp totusi si e tare important sa le placa aici.Scoala ar fi si mai placuta daca ar incepe pe la 10 si nu ar fi teme deloc,decat cand are ea chef,si eventual sa faca si dans pe langa atata mate si romana,dar cu toate astea,dintr-o multitudine de motive,ii place.Si cred ca e important si ca noi parintii sa le aratam partea plina a paharului.Pana la urma,poate nici adultii nu mor dupa serviciul lor, dar totusi isi gasesc aspecte care sa le faca placere acolo si gandesc pozitiv.Fiica-mea zicea in vacanta ca ii e dor sa lucreze cu doamna, impreuna cu colegii.Eu stiu ca scoala poate fi si un chin, dar sper sa nu afle asta si ea , cel putin nu atat de repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Happi chiar sunt de acord (si incerc sa-i explic si fiica-mii) ca poti sa gasesti ceva placut in ceea ce ai de facut. Ca poti sa te simti bine si la scoala.
Si pe langa faptul ca este necesara scoala exista un tel pe care ii ai (de ex. fi-mea vrea acum sa se faca medic veterinar ) si pentru a ajunge sa faci ce vrei si ce iti place trebuie sa treci prin primele clase si chiar unele cunostinte dobandite acum iti vor folosi.
Dar nu pot spune "scoala este o placere". Scoala este drumul care trebuie parcurs pentru a-ti atinge un tel.
Si sincer nici nu cred ca trebuie tratata scoala ca o placere, distractie. Este ceva serios si ii acordam respectul cuvenit.
Dansurile le face de placere. Chitara o face de placere. Asta inseamna ca daca are ora la 16 si ea la 15 are ideea ca n-are chef si mai bine mergem cu rolele atunci nu mergem la ora si mergem cu rolele. Asta inseamna ceva facut de placere si cand ai tu chef. Scoala nu poate fi "de placere". Nu are cum, atata vreme cat esti obligat sa fii acolo indiferent daca ai sau nu chef.
Engleza de ex. nu o face de placere. Adica engleza trebuie invatata, ceea ce se traduce prin "ai, n-ai chef faci ora".



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Ai dreptate,e clar ca scoala nu e o distractie si merita respect, dar ce faci cu placere iti iese mai bine.Chiar daca ii place la scoala, tot ar prefera sa stea acasa la tv, ceea ce mi se pare foarte normal.Ideea e sa invete cu drag, sa nu trag eu de ea, si deocamdata e asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaga spune:

Cred ca depinde foarte mult de parinti. Daca acestia sunt entuziasmati si incurajeaza copiii, acestia vad scoala ca pe un loc unde se pot obtine succese si invata cu placere pentru ca sunt motivati.

Mergi la inceput