Iepurasi de Martie-Aprilie 2010 (55)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

Ramy, eu i-am facut azi branzica din lapte pasteurizat, din acela la cutie, de la Tnuva. Am fiert cam 150 ml si cand a dat in fiert am pus o jumatate de fiola de calciu gluconic, apoi am lasat intr-o strecuratoare, pana s-a scurs bine. Mara nu a mancat nici jumate de lingurita, dar perseverez. Intrebare: pot sa tin branzica asta la frigider pana maine? Are ceva?
Iaurt i-am luat tot de la Tnuva, eu nu ma pricep sa fac in casa si, in plus, nici nu mananca cine stie ce, maxim 2 lingurite.

http://picasaweb.google.com/106607513579030153787/Sanzi02#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rebiana27

ALINA sa-i fie de bine vaccinul Justinei. A luat f bine in greutate insa lungimea ei banuiesc ca este 67 nu 76 cm... fii-mea are 6 luni si 67 de cm (masurata de mine, of course).

Mami de doua minuni: Luca si Mara


I can't fake with dignity so i'll not try!!


Multumim!
Asa e, am modificat.
Si eu am masurat-o, asistenta a cantarit-o.




ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_s spune:

In sfarsit, am reusit si noi sa facem vaccinul de 6 luni, cu 2 luni intarziere Ba am avut bronsiolita, ba rosu-n gat, apoi sindrom bronho-obstructiv discret, ba ne-am kkt pe noi, apoi dr in concediu siiiiiiiiii tot asa ... ma gandeam ca imi expira vaccinul in frigi ...

M-am bagat si la vazut poze: Ericutzu' de Oana maine-poimaine merge in picioare la cat de bine sta hopa sus, Ericutzu' de Briza este un dulcic ce pare in poze un copil asa de cumintel si linistit, dar stim noi ca nu-i mereu asa , Sofia care a crescut atat de mult, nu o mai recunosteam, wow, si e o frumoasa , Mara de Sanzi care de acum e fata mare, frate, se incalta singura, scumpa tare si pe Ingrid papusica frumusica ce seamana bine cu Magnus, deci 2 frumosi are mami Cristina restul pozelor le-am admirat zilele trecute

Denisa mi-o si inchipui pe Mayutz cu coada in gura, molfaind la ea tu stii ca azi dimi cand i-am dat lui Zuzu - motanul din dotare - sa manace ma si gandeam ca peste vreo 6 luni Ianisu' o sa roada cu ea la oase sau bobite daca nu-s atenta

Sensibila si eu am umplut congelatorul cu legume, ca s-or gasi si la iarna, da' de ce sa dau 10 ron pe kg de ardei din Bangladesh, camd pot sa iau acum cu 2 ron de la noi. bine, am luat chestii care se pot congela, nu legume care rezista pe perioada iernii - ceapa, morcov, cartofi.

Roxana am inchis repede link-ul cu reptila ca mi s-a ridicat parul pe sira spinarii la gandul ca as avea un astfel de animal pe langa casa, brrr

Gabitzo fata da parere buna ai tu despre Ianis de ai crezut ca imi zice ca face caca nu ca n-ar fi un copil deosebit, da' saracu' habar n-are de ce dansa ma-sa cu olita in mana atunci a facut prima si ultima oara la olita, si cum ... era cu mama si a vazut ca se screme rau si l-a pus pe olita si a facut acolo; de atunci cum il vad ca se screme, se inroseste - eheee, un intreg ritual - aduc olita, da' el deja e kklit. o sa il pun in fiecare dimineata la trezire pe olita, dar cand va sta in fund fara sa oboseasca, acum sta ce sta si se mai lasa putin pe spate sa se odihneasca si daca gaseste ceva de care sa se traga se ridica iar in fund si tot asa. ideea este ca vreau sa il fac sa inteleaga ca are o alternativa la facutul in pampers, si isi va da seama ca daca face la olita nu va mai fii ud/murdar, si o sa il las macar o juma'e ora fara pampers apoi si se va simti clar mai bine cu "cucu-n vant" si asa va asocia olita, pe langa scopul pt care a fost creata, cu ceva ce ii ofera comfort/curatenie. offf, m-am intins cat o pomana tiganeasca si nu stiu daca m-am facut inteleasa

Jeni cred ca dintisorii sunt vinovati de circul facut seara si noaptea, si la noi e la fel si m-a lamurit si Denisa, noaptea cresc dintii ca secresta corpul nu stiu ce pe timpul noptii si favorizeaza cresterea lor ... mama lor, las' ca trece ... eu de o sapamana beau 2 cafele pe zi, ca altfel pic din picioare

Ami fii fff atenta la jocul cu punga,pericol de sufocare daca "trage" punga pe gura si nas si inspira

Oana trebuie sa apara in piete spanacul, asa-zisul spanac de toamna, si eu il pandesc, pt Ianis am pus in primavara cateva pungute (uitasem de ele ), da' mi-e pofta mie de o mancarica de spanac , daca nu gasesc pana saptamana viitoare, iau congelat din supermarket (cred ca si asta e ok pt bebe)

Sanzi vezi ca borcanelele 4+ nu contin deloc sare, cele de 6+ intr-adevar au putina. si eu ma intrebam odata chestia asta, si in plus am vazut la ingrediente si alte chestii care nu se dau, gen ceapa, mazare ... eu apelez la borcanele in concedii si ma gandesc sa iau unul sa-l am in casa daca bobocul mic refuza vreun aliment, sa am ceva la indemana gata preparat

Alexandra stiu ca dupa sarcina apar frecvent disfunctii la nivelul tiroidei, nu-i rau sa faci un control si niste analize (eu vorbesc, ma chinui de cand am nascut sa ajung ca oricum nu stateam bine la capitolul asta)

Gaby fata esti de nota 10, am de 4 zile in beci un dovleac de copt cumparat si am uitat de el da' faza tare e ca am si in gradina, dar habar nu am avut, cand am venit din Carrefour se uita mama la el si vede eticheta cu pretul si cica "de banii astia iti aduceam 10 din gradina" ce sa ii fac daca nu a afisat un panou cu ce are pe acolo, ca nici nu ma gandeam la dovleac de placinta

Alina mie avocado mi se pare ca are gust de sapun, si nu orice sapun, ci din ala Cheia de pe vremea lui Ceasca da' sa vazi ca papa Ianisu', de mi se face greata numai cand ma uit, si asa cum zice si Gaby, pun mai mult din alt fruct ca sa nu mai fie asa gretos

Ramy din malai normal din comert, fac o mamaliguta f moale, ca o ciulama, fiarta cam 20 de min, branzica si iaurt din lapte de vaca, de la o vacutza care mi-e "vecina" si fac asa, pun laptele la fiert, cam 1l, dupa 20 de min de fiert jumatate il pun intr-o cana de sticla (ca o carafa). in cel de pe foc pun cam 3 linguri de iaurt (din comert sau de casa) si incepe sa se "stranga", scurg zerul putin si gata branzica, iar laptele din cana il las pana se raceste, nu de tot, sa fie caldut (daca e fierbinte sa face tot un fel de branzica) si pun tot cam 3 linguri de iaurt, il acopar cu o fafurioara, il las pe masa pana a doua zi si cand il gasesc iaurt. mie mi se pare tare simplu de facut si in plus sunt asa de buuuuune, mmmm

Ami la noi rosu-n gat a trecut cu Favitusin - este natural, mai sunt si alte siropele, le fel de eficiente.





Poze & www.youtube.com/user/andrastephanie#p/u" target="_blank"> Video

Mami de minune mica Ianis Stefan (19.01.2010)

Suntem cei mai fericiti parinti din Univers !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

honeybaby – o sa tund pisicile si atunci nu are ce par sa mai bage in gura de la ele.

A fost cineva deja la BAbyExpo ? Au costumase de iarna ingregi ?

de Steluta Norocoasa Gia Darria nascuta pe 10.03.2010
IAD nr 3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (prima IAD nereusita, a 2-a IAD avort menstrual)
Atat sunt de mare !
www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html " target="_blank">Spuneti NU abuzului sexual fata de minori!

"Copii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." N. Iorga
"Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucuri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_s spune:

valeuuuuu, da' ce carnat de mesaj am scris, sunt nevorbita, na, ca sa fac si am uitat ce era mai important: de ce trebuie sa tin cont cand cumpar incaltaminte lui pishti mic?



Poze & www.youtube.com/user/andrastephanie#p/u" target="_blank"> Video

Mami de minune mica Ianis Stefan (19.01.2010)

Suntem cei mai fericiti parinti din Univers !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

ANDRA - "Ami la noi rosu-n gat a trecut cu Favitusin - este natural, mai sunt si alte siropele, le fel de eficiente."

Uite aici fata care stie!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui sanzi

Ramy, eu i-am facut azi branzica din lapte pasteurizat, din acela la cutie, de la Tnuva. Am fiert cam 150 ml si cand a dat in fiert am pus o jumatate de fiola de calciu gluconic, apoi am lasat intr-o strecuratoare, pana s-a scurs bine. Mara nu a mancat nici jumate de lingurita, dar perseverez. Intrebare: pot sa tin branzica asta la frigider pana maine? Are ceva?
Iaurt i-am luat tot de la Tnuva, eu nu ma pricep sa fac in casa si, in plus, nici nu mananca cine stie ce, maxim 2 lingurite.

Sanziana, mami de puiut Mara Elena (21.02.2010)
http://picasaweb.google.com/106607513579030153787/Sanzi02#


daca lasi mult la scurs e f inecacioasa si poate fi un motiv pt care ti-o refuza, eu o las la scurs 5 secunde pt ca o pastrez la frigi si se mai intareste. pediatra mi-a zis ca se poate pastra 3 zile la rece intr-un borcanel de sticla cu capac
eu nu i-o dau simpla pt ca nici pt mine nu este usor de inghitit, este inecacioasa, mereu o combin cu cate ceva si o amestec bine sa nu se simta grunjoasa in compozitie



Poze & www.youtube.com/user/andrastephanie#p/u" target="_blank"> Video

Mami de minune mica Ianis Stefan (19.01.2010)

Suntem cei mai fericiti parinti din Univers !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Roxana, tot am vrut sa va intreb, daca nu sunt indiscreta: Unde vreti sa va mutati si cum de ati luat hotararea asta?

Vladi, sper ca e bine Floricica.

Andra, multumesc de raspuns...sper sa jung si eu la control, ca pana acum intr-un an am reusit doar sa merg la un tuns si la control la ginecologie. E greu ca nu avem cu cine sa il lasam pe pitic...iar eu singura, fara sot, nu ma descurc cu italiana.

Mami de printisor Alessandro - 15.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Off topic; nu mai pot cu perlele:perle parfumate din balsam de rufe,perle de branza,perle de parfum din spray,proteine din perle.Sunt exasperata de reclamele astea care-s ca pt retardati...de parca daca imi zice cuvantul perla trebuie neaparat sa ma si gandesc la ceva.....excelent!
Gaby ai dreptate...ziua il dragalesc pe ala mic si noaptea pe ala mare si printre picaturi gatesc fac curat spal,calc,ma plimb....nu ma plang pt ca asta mi-am dorit si chiar reusesc cu succes sa le fac pe toate.inutil sa va spun ca am hartiute toata casa cu timpi dozati zici ca ma antrenez pt olimpiada.
Suntem ok,Geo papa(s-a diversificat si el finnaly).I-am gasit reteta de supa care sa-i placa si acum sunt la stadiul de ingrosare.Faza e ca nu stiu cat ar trebui sa manance(cantitatea).ieri a papat 120 ml azi doar 60 si azi e afost mai groasa decta ieri.fructele le papa cu spor mar para pruna,piersica cu cereale,fara...no problem!alea papa cam 120 ml.sapt viitoare bagam ou si restul il stiti.Mie dr pediatra mi-a spus ca pot pune cateva fire de sare .In ceea ce priveste interzicerea sarii este vorba de aceea din alimentele procesate si evident in cantitati mari.e vorba si de gust ...eu nu as manca piureul ala fara gust....nu dati cu rosii e parerea mea ce vreti?!despre spalat deja incerc sa inlocuiesc detergentul special cu ariel capsule ca gelul se dizolva mai rpd in apa .eu folosesc si ace clor pt ca distruge orice bacterie.pana acum nu a avuut nicio problema si sper si de aici incolo.Dr mi-a zis ca pot da si banana eventual sa scort mijlocul ala cu seminte mici si negre .si pe site-ul dat de Gaby scrie despre banana si efectele ei.Cat despre constipatie...eu care sufar de constipatie am nevoie de o banana si problema e rezolvata.Acum fug in urma sa citesc.Daca am timp si nu se scoala tirbushon pun si niscaiva poze.va pup pe toate!

Mamica de George-Theodor
7 Martie 2010
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabyHila spune:

Lalexandra sorry de confuzie:)

Andra in privinta incaltamintei ma desfasor eu imediat:)
- Talpa flexibila (incearca o pereche de geox sa o indoi sa vezi cam cum trebe sa fie);
- talonet inautru - ridicatura aia pe interiorul talpii;
- ridicat putin peste calcai dar nu musai;
- talpa cu zgrumturi ca sa nu alunece;
- ii iei cu talpa intreaga cand incepe sa mearga;
- cu scai ca e simplu; iti legi mintile cu sireturile la bebelusi.

Este un model nou de la Geox scos anul asta care se incalta pe la spate. caut poza si pun imediat,

uff ca nu-i gasesc...
am pus eu un site cat eram in spania zapaticos.es
pe mine ma tenteaza de acolo. daca vreti ne adunam gasca, ii trimit banii lu fratimeo si ne cumpara el:)....

Mergi la inceput