Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (133)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Tomaca foarte interesant ce spui tu acolo, unde le gasesti exact?
Eu cand dau search dupa Mara imi apare ca vine de la "amar".

Cu alaptatul la noi e aproape la fel ca si inainte, mancare maxim 200 ml /zi. Dimineata nu mai mananca cum manca inainte deci o mica schimbare este.




Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 6 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Simply multumim de capitol, eu intre timp am adormit la loc.
Capitolul vechi nu trebuie sa-l inchizi tu.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 6 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Ma duc sa fac branzica pt Mara si sa pasez ce am "gatit" mai devreme.

Simply o sa fac si eu ca tine, pun in cuburi de gheata apoi in pungute pt stocat laptele in congelator dar.....cat timp este ok sa le consume?


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 6 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Lucia sincere felicitari ptr Teo papacios si vorbaretz! Yannis inca nu asociaza sunete cu papa, mama, tata.... abia astept sa faca pasul asta! La mai multe asocieri micutului Theo!

Miremia eu am luat lapte gras de la Napolact, m-am uitat la cel ecologic si m-a speriat termenul de valabilitate care era undeva dupa Anul Nou....stiam ca la bebei e bine sa le dai chestii cat mai putin prelucrate ori termenu ala de valabilitate mi s-a parut suspect. Si la iaurturi la fel ma uit, ii iau ceva cu termen mai mic care mie-mi sugereaza mai putin prelucrat...acum poate ma insel si acel lapte are valabilitate mare datorita modului in care e selectionat etc...nu stiu..

Lalatica cu mancarea....eu ma adaptez la Yannis, bine am si avut noroc de copil mancacios dar si la noi se intampla cu figuri... ptr mine e important sa manance. Daca nu vrea la linguritza ii pasez bine bine si ii dau la biberon, daca nu curge bine tai tetinele cu cutitul si asa se da inclusiv iaurt! nu vrea una ii dau alta, fructele nu stii cum le nimeresti unele mai dulci alele mai acrisoare, supa la fel o leguma (radacinoasa) uneori poate fi amara, ei nu stiu cum dar sesizeaza detecteaza cea mai mica diferenta! de cate ori nu am aruncat pireuri de fructe si am facut altul, aruncat supa si fiert alta etc... Incerc ori mai pun niste LP in piureul de fructe, ori niste cereale etc...

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Alexutza cerd ca orice lapte mai gras este bun. Mie mi-a iesit o branzica geniala azi (nu era dulce ca cea din LP) de am mancat amandoua in combinatie cu reteta de la simplicity.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 6 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris_mario

cu scuzele de rigoare urez si eu LMA tuturor mariilor si celor care ieri si-au sarbatorit ziua de nume si nu numai.....si sa va fac cinste ptr ieri k a fost si ziua lui mario si ptr azi k baiatul cel amre implineste 10 ani....deci e sarbatoare mare
va invit la









Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
o printesa grabita...

varsta Alexandrei



la multi ani! sa-ti traiasca sarbatoritii!
multumim de tratatie!

mami de Radu si Alex



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Maia de Sagetutza
Arya de Annaiss (Miruna apare derivat de Maria la nume ortodoxe)

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan


LML
pup sarbatoritele!

mami de Radu si Alex



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia2000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Citat:
citat din mesajul lui lorex

Fetelor, am intrebari..

1. voi de unde luati unt nesarat? ca eu nu gasesc..
2. cum pisati pastilele de calciu lactic?
3. pt Miremia...la noi in gima nu este iaurt la cotul bio...

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_


1. Am citit si eu acum 2 zile ca la cioco de casa se foloseste unt nesarat, am folosit un milli din frigider...habar n-am daca avea sare, sunt o mare ignoranta
2. Bine ca ama aflat ca se piseaza pt ca ma apucam imediat de branzica si cred ca o dadeam in bara.
3. In carrefour sunt apropae sigura ca exista (e undeva in zona lactatelor) pt ca sora mea de acolo se aprovizioneaza. Eu le iau din real dar am vazut ca exista de cumparat si pe net, habar n-am de diferenta de pret.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 6 kg

Salutari fetele
Eu nu am pisat niciodata pastilele de calciu si mi-a iesit branzica de fiecare data.
Pediatra nu mi-a zis sa le pisez si eu nu am stiut asa ca prima data am facut cu ele intregi.
Am citit eu apoi ca se piseaza dar daca a iesit si cu ele nepisate de ce sa ma complic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Despre alaptat...

Desi Kiti are in curand 9 luni, inca papa LM. Noaptea mai mult, ziua mai putin. Seara la culcare (desi ii dau cereale de noapte, cam 180-200 ml). Peste noapte, de 2 ori , la cerere, ma trezeste el. Dimineatza pe la 6-7. Apoi pe zi, dupa fructe face nani, deci inca putin. Si inca putin dupa-amiaza.
Dar papa bine si mancarica.
-Cereale(200ml),
-fructe+branza+biscuiti(160-180ml)
-piure+carne/peste/ficat/ou(150ml)+[fructe+biscuiti desert(50ml)],
-iaurt+/-biscuiti(140ml),
-cereale seara(180ml).

Inca nu ma musca, dar nu are decat dintii de jos.

Sanii mi se incarca si peste zi. Cand sunt prea plini, mai golesc unul, si unul i-l dau sa pape. Ce adun, pun in piure sau la blender la fructe.



Mihaela, mami de Florin Cristian (sagetator din 2009) (povestea nasterii)


AMR 5 pan'la nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

micki_mica bafta la pregatiri si o nunta ca in povesti! De frumusica nici nu ma indoiesc ca o sa fi cea mai frumoasa miresica! doar stiu ce-am vazut!

LEGUME eu am observat ca Yannis mananca f bine tot ce are cartof, morcov rosii, restul pot lipsi, cu dovlecelul desi multi zic ca e dulce nu se omoara daca e majoritate dovlecel, dar cartofii , morcovii si rosiile ii plac invariabil . Eu ii pun rosie decojita si spalata de samburi.

Miremia Felicitari ptr delfinita-rechin! Uite asa papa si legumele cu carnita! Toate au o solutie pan la urma Cu incaltarile...si noua ne ingheatza talpitele....vreau incaltari sic si ieftine ptr ca astea chiar nu le poarta mai mult de o luna 2 ca-i creste laba piciorului! Haine...noi inca mai purtam din cele de 0-3 luni o buna particica din ele (cam 40%)

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput