Cum ati depasit divortul si perioada dupa?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

socializarea si a avea un partener sunt chestii diferite.
Si daca mama are un partener, e tot mama singura, fiindca acel om nu are nici o obligatie fata de copil/copii. Ceea ce face, o face din placere, dar poate sa spuna bine mersi azi nu ma joc cu el, e copilul tau...

Si Espiritu, nu sunt de acord cu ce ai zis: tie ti se pare egoism ca o single mum sa stea linistita singura, in conceptul tau o mama "buna" inseamna femeia care dupa divort se arunca intr-o relatie doar ca bietul copil sa vada ce inseamna viata de cuplu... Dar tu chiar crezi ca ploua cu barbati liberi care sa alerge dupa femeile cu copii, proaspat divortate? Stii ce greu e sa gasesti pe cineva care sa te accepte cu copii, cu trecutul tau, cu statutul tau, cu varsta ta? Si pe langa toate, sa existe si atractie si iubire reciproca?
Ia incearca ceva: fa-ti un cont asa din curiozitate pe un site matrimonial, zi ca esti femeie divortata de 40 de ani, cu un copil, pune niste date medii de inaltime, greutate, etc. Ia vezi ce-ti sare.



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat

ce zic eu si ce interpretati voi....mai are vreun sens sa polemizez cand voi imi puneti in gura cuvinte care nu le-am zis?
va rog eu din suflet,cititi cu atentie ce spun iar daca ceva e neclar va rog sa ma intrebati.


I'm not crazy my reality is just different than yours !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui espiritu

atunci care e rostul subiectelor in care va simtiti singure,stinghere,stigmatizate,fara socializare etc etc?
dati o raita pe acele subiecte si recititi.
ideea e ca dupa o vreme incepe sa iti placa ideea de "fara obligatii".nu e vorba ca atingi virtuti nebanuite ca single parent e vorba fix de comoditate.
e mai simplu cand fiecare pleaca la el acasa.


daca te referi la subiectul meu "singure cuc" , atunci ori nu l-ai citit, ori n-ai inteles.
daca nici una nici alta, atunci scuze.

si daaa, e comod sa fii singura. pt mine cel putin asa e.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Citat:
citat din mesajul lui espiritu

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Eu nu cred ca un parinte vitreg e neaparat f. benefic pt. un copil. E benefic dc. e bun, ca daca nu e bun (de genul mamicilor vitrege pe care le vedem pe aci si care una n-a avut cuvinte prea bune despre copiii vitregi) mi se pare mai rau. Eu dc. m-as desparti tocmai pt copil m-as feri sa ma remarit, pt ca mi se pare f. riscant. Mai bine vine ta'su natural pe la copil cat se poate de regulat, mi se pare cea mai buna solutie dupa familia completa fericita (ca aia nefericita nu e buna).

a veni regulat nu e totuna cu a fi prezent in viata copilului zi de zi.
incercati sa priviti si interesul copilului nu doar al vostru.

PS
scuzati ora dar acum m-am intors de la milonga :)

I'm not crazy my reality is just different than yours !


tu ai scris asta, nu? deci tu ne acuzi ca am calcat peste interesele copiilor nostri doar sa ne simtim noi mai bine, vezi fraza cu bold.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Initial am crezut ca am gresit topicul, pentru ca la cel cu de ce nu ne refacem viata asa usor nu s-a bagat nimeni.

Eu inca mai cred ca voi intalni pe cineva cu care sa pot avea o relatie ok.... nu mai vreau sa ma casatoresc, cred ca nu e de mine...desi sunt adepta relatiilor stabile.

Nu cred ca a avea copii este un handicap pentru un potetnial partener, eu cred ca dupa o anumita varsta fiecare are un trecut mai mult sau mai putin senin, eu imi consider copiii cea mai mare realizare, daca cineva intelege si accepta asta bine, daca nu.... eventual e un pasager si atat prin viata mea. Eu nu caut un tata pentru fete, au unul (asa dobitoc si neimplicat cum este), dar cred ca o prezenta masculina constanta in viata lor nu le-ar dauna deloc.

Eu stiu ce imi doresc pentru noi, ideea este ca ele sa fie multumite, alegerile mele le vor avea mereu pe ele in prim plan.

DAR inca mai cred in familie, mai cred ca este cel mai sanatos mediu de a creste copiii in traditionala familie fericita... ceea ce evident nu am avut cei de pe aici, decat eventual o perioada.

Pe mine nu ma doare deloc exul, mi se rupe de el, ma bucur ca am scapat (cat despre prejudecati, am ajuns sa fiu judecata ca am inflorit, ca nu sufar, nu vreau sa ma impac) ..... dar ma doare ca fetele sunt private de familia fericita cu vacante, sarbatori, bune si rele..... aici o inteleg pe Daria.... aici e singuratatea pe care nu o pot intotdeauna "trata" prietenii, oricat de apropiati ar fi.

Gabi, tu si Daria si Adina stiti aventurile mele pe net eu nu am intalnit nici macar unul care sa aiba vreo problema ca am copii, fie era clar din start ca nu le pasa pt ca vor foar sex, fie ar fi acceptat, dar astea sunt relatii false, relatiile adevarate se construiesc unul langa altul, incet dar sigur.... restul sunt iluzii.

Happy, tu esti foarte echilibrata, dar ai trecut prin atatea incat acest echilibru al tau te-a costat enorm emotional.... sper sa ajung si eu asa calma ca tine si Adina.

Revin, sa culc fetele ca vor la September fest

Ca sa raspund scurt la intrebarea topicului: singurul meu mare of in toata perioada aceasta este cel financiar, e urat poate ce scriu, dar asta este adevarul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

Citat:
citat din mesajul lui espiritu

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Eu nu cred ca un parinte vitreg e neaparat f. benefic pt. un copil. E benefic dc. e bun, ca daca nu e bun (de genul mamicilor vitrege pe care le vedem pe aci si care una n-a avut cuvinte prea bune despre copiii vitregi) mi se pare mai rau. Eu dc. m-as desparti tocmai pt copil m-as feri sa ma remarit, pt ca mi se pare f. riscant. Mai bine vine ta'su natural pe la copil cat se poate de regulat, mi se pare cea mai buna solutie dupa familia completa fericita (ca aia nefericita nu e buna).

a veni regulat nu e totuna cu a fi prezent in viata copilului zi de zi.
incercati sa priviti si interesul copilului nu doar al vostru.

PS
scuzati ora dar acum m-am intors de la milonga :)

I'm not crazy my reality is just different than yours !


tu ai scris asta, nu? deci tu ne acuzi ca am calcat peste interesele copiilor nostri doar sa ne simtim noi mai bine, vezi fraza cu bold.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat

cred ca vorbim limbi diferite.incercat nu cred ca e tot una cu acuzat.in fond fiecare e liber sa aleaga.
eu am vorbit din pct de vedere copil si cum cred EU ca e mai bine.
nu e trebuie sa fi de acord cu mine.faci exact ce crezi tu de cuviinta.

I'm not crazy my reality is just different than yours !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Fetelooor, haideti sa punem frana! Adica ne sare un barbat la gat, ca ne ne batem joc de copii, daca avem tupeu sa ne simtim bine in pielea noastra, si noi imediat incepem sa dam tot felul de explicatii??? Unde am ajuns??? Am mai zis-o, dar o zic din nou: Albinele-s mai destepte ca noi!!!!

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Gabi szivem .... eu cred ca tu nu ai inteles esenta, te-ai simtit cumva "atacata"..... nu cred ca Espiritu a vrut sa jigneasca, citeste-l mai bine si ai sa vezi dincolo de aparente.....

Pana la urma fiecare face ce crede ca e mai bine, problema sa-i zicem asa la parintii singuri este ca nu sunt si nu vor fi niciodata liberi.... adica mereu vor pune copiii inainte lor, nu cred ca vreunul/vreuna dintre noi se pune pe primul loc, si nu cred ca espiritu a sugerat asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Espiritu, baga tu de-o nunta ca noi venim sa chefuim!

Fetelor, pregatiti-va rochiile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Stai ca si lui Morgano ii arde de maritis...pai trebuie s-o maritam si pe ea, da'sa nu care cumva sa trisati sa faceti nunta intre voi ca noi vrem sa ne distram de doua ori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Ei maritis..... fara acte dar dau de baut si arunc buchetele

Mergi la inceput