Singure - cuc

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Rufus, mai bine ma injurai
Da, probabil ca toate incep cu mine, cum eu sunt singura cuc fara frati/surori ma macina ideea ca fix exact la fel e si ea. Deocamdata.
Nu e exclus ca taxo sa nu se casatoreasca si sa mai aiba copii.
Eu nu. Asta e sigur.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Si ce-i mamica rau sa fii singura la parinti ? Io una sunt cupil unic si desi in copilarie mai maraiam la mama ca e cam ... plictisitor sa fiu singura, acum nu regret deloc.
Ia gandeste-te, nu am cu cine ma lupta pe mostenire (aia genetica evident, ca de alta nu e vorba in propozitie), nu am cu cine ma certa ca cine are grija de mama , nu am cu cine ma contrazice pe parerile cumnatilor ... nu am cum suferi ca viata ne-a departat, inrait, transformat.
Asa, stiu ca-s singuru plod al lui mama, ca de tata ... Dumnezeu sa-l ierte, nu pot baga mana in foc, am prieteni cu care vad ca reusesc si sa ma inteleg si sa socializez ba chiar si sa ma ajut decat o fac multi frati.
Si cu Dumnezeu inainte. Si asa cred ca va fi si pruncu meu, ca maica-sa si-a cam consumat rezervele si altu la fel de reusit nu crede ca-i iese

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> In sufletul meu

Eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Rufus, mai bine ma injurai


A, nu, asta nu.
Si nici macar nu glumeam. Am si eu fixurile mele.
Dar stii tu mai bine.

Cred ca nu-i nici o crima sa fii singur, fara frati...dar eu cred ca-i mai bine cu. Parerea mea...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Eu nu. Asta e sigur.




De ce esti asa sigura ca "NU" ? Nu stii ce-ti rezerva viitorul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris_2009 spune:

Buna la toata lumea

Am citit ce ati scris pana acum si apropos de cine ar avea grija de copiluti in cazul in care noi, mamele care ne ocupam permanent de ei am pati doamne fereste ceva, stie cineva daca exista posibilitatea in Romania de a-ti exprima optiunea din timpul vietii in ce priveste persoana in grija careia sa ramana copilul?

Si eu intru in categoria celor care ar mai muri o data sa stiu ca s-ar duce la soacra mea ca baietelul lu' mamica n-a fost in stare sa isi pastreze familia si n-ar fi in stare sa faca nimic fara mamica. Plus ca familia mea este permanent implicata in cresterea micutei mele printese, este obisnuita cu ei, in timp ce pe soacra mea a vazut-o de vreo 2-3 ori si sigur nici n-o mai tine minte. Nu ca mi-ar parea rau .

E un subiect care poate parea aberant insa nu se stie niciodata ce se poate intampla. Daca este cineva mai informat as vrea sa aflu si eu. Nu am cautat pana acum sa ma documentez, dar am vazut ca nu sunt singura care se gandeste la asta si ma gandeam ca poate voi stiti mai multe.

O zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

ok, dar daca Giuli va avea un fratior sau o surioara, asta tot nu va rezolva problema lui mamagiuliei. Ca tot nu va avea pe nimeni alaturi de fetita, daca se intampla ceva. Iris, la fel ca tine, si eu sunt ingrozita de faptul ca orice mi se va intampla, copiii vor ajunge la fosta soacra. Sa nu-mi spuna nimeni ca o femeie badarana si necioplita (fosta soacra), care a vazut mai des fundul paharului decat coperta unei carti, ar fi mai capabila sa creasca doi copii, dupa ce nu a fost in stare sa-si creasca pe ai sai cum trebuie, decat mama mea, profesoara pensionara, care imi iubeste copiii, si se ocupa cu drag de ei. Ca sigur copiii ar ajunge la fostul sot, iar de acolo la fostii socri

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

Daria, eu chiar si cand luasem initial hotararea sa divortez, tot visam la intruniri cu familia largita, mai citeam ce scria Conchita cu mesele de Craciun la fosta soacra, etc etc..dar stii cum e, it takes two sau mai multi to tango
mie soacra-mea mi-a spus direct si la obiect in momentul in care am discutat cu ea si i-am spus ca nu sunt mofturi si ca eu plec pe bune--- ca nu mai am ce cauta la ei acasa never ever...Epitetele nu le trec aici ca sunt irelevante :D Cu ce i-am suparat personal, nu stiu si nici nu mai conteaza. Taica-meu nu imi vorbeste de prin iunie, din aceleasi motive, si la ce hate-mail mi-a tot trimis, n-as mai merge nici daca m-ar chema:-( eu am o sora insa ea se intelege f bine cu tatal nostru:D, deci de cand el e asa, la fel si ea..

eu ma gandesc oarecum cu groaza (desi usurata pe de alta parte) la iarna asta, la Sarbatori, eu tineam f mult ca Bia sa aiba mereu in casa feelingul ala special de Craciun, sa cunoasca traditiile, sa simta mirosul de cozonaci, etc.. O parte pot sa fac eu, insa tot vom fi singure intr-un apartament semi-gol in cel mai mare oras din Romania:)

Eu am prietene si prieteni minunati aici in Buc, prietene care au facut pt mine de o mie de ori mai mult decat proprii parinti, insa in momentele speciale, fiecare vrea sa fie acasa cu familia:)Iar jumatatea mea mai buna va fi la cateva zeci de mii de km distanta sa isi viziteze mama dupa 1 an :-( Asa ca...



I like to leave places. I like to leave..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

P.S. eu am fost mereu convinsa ca o sa am un singur copil. Si inainte sa am Bia, si cat era mica.

ei bine, m-am razgandit. Acum stiu sigur ca mai vreau inca doi, de preferat baieti si gemeni, daca nu e prea mult de cerut :D



I like to leave places. I like to leave..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

ok, dar daca Giuli va avea un fratior sau o surioara, asta tot nu va rezolva problema lui mamagiuliei.



O rezolva pe aia cu "singur pe lume" a Giuliei, iar orice problema a copilului e si a mamei, nu?

Recunosc ca nu ma gandeam (singur fiind) la ce discutam acum.
iris, imi pare rau, insa nu cred ca ai avea posibilitatea asta. Dar nici nu sunt sigur ca un judecator ar incredinta copilul automat tatalui, desi a crescut in casa bunicilor materni. Cred ca un judecator ia in calcul cea mai buna varianta pentru copil, nu la aia se refera acordarea custodiei?
Dar, cum nu se stie niciodata, poate cei interesati ar putea, cu ajutorul unor avocati destoinici, sa produca probe scrise cu care, candva, se va putea dovedi clar ca tatal nu s-a implicat in cresterea si educarea copilului. Ca la astfel de procese, actele astea nu prea exista, iar din doi martori audiati un judecator poate fi indecis.
Asa, din prima, ma gandesc la cererea pensiei alimentare (daca nu exista), reclamarea oricarei intarzieri (si o zi) in plata ei, solicitari oficiale de tot felul de la fostul sot, in favoarea copilului, chiar daca nu au finalitate, adica cu atat mai bine daca n-au, o hartie de la un psiholog care spune ca copilul e terorizat de memoria tatalui (evident, in urma unor consultatii)...in fine, orice poate dovedi ca s-a tras de tata pentru orice si tot fara folos.
Adevarul este ca nu stiu exact cum ar trebui sa arate aceste inscrisuri, dar la capitolul probe in proces, ar fi zdrobitoare.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Recunosc ca nu ma gandeam (singur fiind) la ce discutam acum.
iris, imi pare rau, insa nu cred ca ai avea posibilitatea asta. Dar nici nu sunt sigur ca un judecator ar incredinta copilul automat tatalui, desi a crescut in casa bunicilor materni. Cred ca un judecator ia in calcul cea mai buna varianta pentru copil, nu la aia se refera acordarea custodiei?


Chestia asta s-a mai discutat candva pe forum, nu mai stiu exact subiectul si nu-mi amintesc daca Lona sau Mediajust a adus informatiile de specialitate, insa concluzia e ca doar daca tatal refuza sa obtina custodia abia atunci se intreaba alte rude (ex bunici) - unul din motivele pe care le dadea Lona de exemplu era varsta bunicilor, fiind batrani copilul poate ramane si fara ei; sau in cazul mamei recasatorite, daca aceasta decedeaza tot tatal copilului are prioritate si nu sotul mamei.

Mergi la inceput