mama + sotul madalinei

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Dar ai si ati(voi toti care intrebabi de parinti) luat in considerare ca poate Madalina era controlata si super-controlata de barbat`su?Ca poate nu`i dadea voie sa`si vada parintii,sa`i viziteze ,sa`i aduca cind vrea ea in casa?Ca eu cu senzatia asta am ramas,ea era intr`o relatie abuziva,au pus toti "labele" pe ea(toti ai sotului) si maturau cu ea pe jos iar ea nu mai stia cum sa scape de sub controlul lor si cum sa`i multumeasca pe toti.Declaratiile de iubire ,de implinire si fericire pe care le tot afisa peste tot...poate ca doar asta erau,un afis,o masca.Probabil(si inteleg) ca i-a fost greu (prea mandra) sa-si recunoasca esecul in casnicie,relatia abuziva in care se afla.
Numai faptul ca soacra-sa ii crestea nou-nascutul la Botosani(si ea facea naveta ca sa-l vada) zice destul.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

hannen, incearca sa vizualizezi in oglinda tot ceea ce ai spus.

de aceea si-a trimis copilul departe.
parerea mea, ca intotdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

hannen, incearca sa vizualizezi in oglinda tot ceea ce ai spus.

de aceea si-a trimis copilul departe.
parerea mea, ca intotdeauna.

alina


Exact, iar mama ei ar trebui sa-si faca mari procese d econstiinta!

Raly, nu e treaba ta de ce nu am plecat din tara, asa cum nu e treaba mea de ce ai plecat tu. Ca eu nu stau la mine in fotoliu si imi pute tot ce este pe ocean, pe motiv ca eu am plecat din tara si stiu mai bine...daca vrei si iei in calcul si alte pareri, bine, daca nu, e problema ta. Te-am intrebat ceva si nu ai raspuns, ai tinut sa subliniezi , in caz ca nu vazusem, ca tu ai un statut aparte...si asta spune multe!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Ah, Rufus Deci daca tu nu ai citit in parerile psihologilor despre parasuicid inseamna ca este o inventie sau minciuna?



Nu, probabil ca nu este inventie. N-am de ce sa nu te cred ca exista parasuicid.
Inseamna doar ca eu cred ca niste psihologi au mai multa credibilitate fata de tine, care pui un diagnostic din ceea ce citesti prin ziare. Atata tot.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Declaratiile de iubire ,de implinire si fericire pe care le tot afisa peste tot...poate ca doar asta erau,un afis,o masca.



Poate, hannen, poate...dar poate nu.
Iti dai seama ce inseamna sa judeci un om dupa "poate" ?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Eu cred ca Madalina era bolnava de mult timp, cu stari mai bune si mai proaste, cu o degradare lenta si treptata, accelerata insa dupa nastere. Nici inainte, nici dupa, cei din jur n-au constientizat gravitatea situatiei. Sotul de pilda a adus-o acasa de la maternitate, asteptandu-se ca ea sa se descurce singura cu baietelul, in aceeasi zi ea a clacat ea si-a sunat mama. Apoi au facut cu randul bunicele. Pot doar sa presupun ca diferentele de opinii intre ele si felul in care vedeau ingrijirea copilului o faceau pe Madalina sa se simta incapabila atat sa-si ingrijeasca bebelusul cat si sa gestioneze diferendele dintre bunici. Ea mama n-a mai apucat sa apucat fie... ea trebuia sa-si recapete silueta si sa revina rapid si in forta pe scena. Cred ca aici era o presiune mai mare din partea parintilor ei, care nu voiau ca ea sa fie femeie de casa in umbra lui Petru. In loc sa coopereze toti pentru a o ajuta sa se bucure de copilul si de familia ei, o impingeau sa lucreze si ea nu era pregatita, se indoia de posibilul succes, poate ca ar fi vrut sa stea acasa dar nu-si recunostea aceasta nevoie, poate-i trebuia inca un ragaz. Parintii ei au zis permanent ca ei ar fi putut creste copilul, nu i-am auzit spunand ca Madalina ar fi putut s-o faca ... Petru era grabit sa-si promoveze si sa-si vanda albumul, Madalina, nu era clar in pozitia de-a o face, a avut o tentativa de suicid/parasuicid(?) chiar inaintea unui spectacol de promovare... Parintii ei ziceau ca ei nu-i plac piesele, o fi fost asta sau poate nu se mai simtea in stare de nimic. In jurul ei fiecare avea propria agenda si ea nu se mai regasea in niciuna. Cum ei nu intelegeau si se razboiau mai departe, a ales ceea ce i s-a parut singura cale de scapare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Chiar nu inteleg ce sa vizualizez in oglinda.La o adica isi crestea singura copilul,nu-l dadea nici mamei,nici soacrei.
Ceea ce zice Olympia chiar are un sens,chiar se poate ca sa fi fost prinsa la mijloc in "batalia" dintre dorintele si orgoliile celor doua parti.Pe scurt,fiecare a avut o agenda insa agenda lor nu a inclus si binele persoanei MM.Ei au vrut`o ori doar vedeta unii si doar mama altii,ori toti doar vedeta...chiar nu mi-e clar .Singurul lucru care este clar ,este ca nu le-a pasat cu adevarat.Nu i-au vazut disperarea ,nevoia de atentie,de grija,de liniste,de tratament adecvat.Nu au vazut omul sesibil din ea!

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

eu cred ca mad s-a imbolnavit din copilarie. e greu sa multumesti niste parinti vesnici nemultumiti. de ceea ce faci, ce alegi , ce iubesti. de castigat a castigat mereu mai mult decat au facut parintii ei vreodata. dar ei tot nemultumiti au fost de tot ceea ce a ales ea. un sot prea batran, un divort, o alta casatorie .
bineinteles ca nu te sinucizi dintr-o depresie postanala, de care stiu si unele femei de 70 de ani, ma gandesc ca te sinucizi din alte motive, mult mai adanci. in cazul ei isi putea rezolva problemele daca nu ii era frica de gura lumii.
parerea mea, stiti voi, ca intotdeauna .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

hannen nu ai inteles ceea ce am spus. a vizualiza in oglinda, adica sa te gandesti ca mad a fost abuzata de parinti.

si ca gestul ei facut exact de ziua ei de nastere , ( o fi coincidenta , sau nu) poate avea o legatura cu relatia ei cu parintii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

poate,dar de ce tocmai acum cind se presupunea ca e fericita.Traia doar la kilometri distanta de parinti alaturi de sufletul ei pereche.Tocmai ce nascuse!Te razbuni pe parinti pt. ceea ce ti-au facut in copilarie la 42-43 de ani cind dupa ani lungi de suferinta ai reusit sa ai puiul tau??
Acum avea familia ei,universul ei in care daca era fericita putin mai conta ceea ce a suferit in copilarie.Cu tratament ,dragoste,afectiune si grija ar fi trecut peste toate.Ce control si ce putere mai aveau acum parintii asupra ei?

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput