mama + sotul madalinei

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdalena67

draga rufus, iti pot pot spune cu mana pe inima ca doar cine nu a trecut prin situatia parintilor Madalinei,nu i poate intelege cu adevarat.Nu cred ca exista pierdere mai mare in lumea asta, decat pierderea propriului copil.Eu iti pot spune ca mi-am pierdut fratele in conditii aproape identice si in cativa ani de zile mi-am ingropat ambii parinti. Durerea unui sot, mai ales ca au fost doar destul de putin timp impreuna ,nu se poate egala niciodata cu durerea unui parinte.
Va ganditi la faptul ca poate isi doresc averea , dar de ce nu va ganditi oare ca ei stau si se zbat, si se gandesc ca la ora actuala toata munca fiicei lor de o viata, a ramas pe mainile unui om care maine poimaine o risipeste,iar acel copilas nu va ramane cu nimic. Si pot gandi lejer asa, ca noi multi altii de altfel, cand aceea tipa defileaza cu masina Madalinei.
Daca lui iar fi pasat cat de putin de acel copil, gasea o solutie cum multi dintre noi o gasesc sa isi tina copilul in casa lui alaturi de el, nu sa il tina aproape 1 an la Botosani.
Iti poti imagina ce durere de nesuportat este sa stii ca ti-ai ingropat copilul si nici bucatica aceea de om care ti-a mai ramas in urma, nu o poti strange la piept?
Nu contest ca Madalina nu s-ar fi sinucis, dar tot comportamentul care la afisat acest om de la moartea acesteia si pana acu, nu prea demonstreaza ca el ar fi un om care si-a iubit vreun pic sotia, sau macar sa o fi respectat, pentru ca atunci cand iti iubesti sotia , familia, trebuie sa ii respecti familia, parintii.

stoian


In primul rand PM nu poate sa toace averea Madalinei, care avere i-a ramas copilului din cate stiu eu, PM facand actele necesarela notar. Copilul ca s apoata mostenti de la mama, are numit un curator de catre primarie ( curator care nu poate fi PM), acest curator poate toca averea doar in interesul copilului si foarte bine justificat!
Parintii Madalinei au facut circ la propriu la inmormantare ( si asta nu are legatura cu obiceiurile zonei), au adus acuze si aduc in continuare acuze care ii denigreaza mama, tatal si pe cei dragi lui! Parintii Madalinei au inceput sa revendice copilul abia cand au vazut ca fara el nu au nicio sansa la avere! Zicea cineva ca vezi doamne nu are cine le aduce un pahar cu apa la batranete, sunt convinsa ca ei vor mai mult decat un pahar cu apa, mai au un baiat, au nepot de la baiat, nu sunt singuri pe lume, insa Madalina ii tinea pe toti, lucru pe care nu il acuza doar PM ci si Serban Georgescu! Ce parinte ia banii munciti de copilul lui pentru a merge in tabara, si cumpara mocheta in casa?! Sa nu uitam totusi, ca a fost dorinta Madalinei ca fiul ei sa fie crescut de soacra la Botosani ( eu stiu ca judecam prin prisma prejudecatilor privind soacrele si pe asta se bazeaza presa si parintii care pe langa faptul ca sunt cum sunt, se mai lasa si manipulati), nu cred ca Madalina era genul de femeie careia sa i se impuna ceva, care sa fie sub papucul soacrei sau al sotului, nici pe departe... Si analizand asa la rece viata ei, avea destule motive sa intre in depresie, dupa ce ti se naste un copil, ti se schimba perspectiva asupra vietii, vezi ca esti setat sa faci aceleasi greseli ale celor care te-au crescut, vezi ca pentru copilul tau ai face orice ( ea chiar s-a sinucis , probabil crezand ca asa e cel mai bine pentru toti) si incepi sa realizezi cum te raportezi fata de proprii parinti! Nu le contest durerea, insa daca Petru este posibil autor moral ( asta ca a bagat-o in depresie in putinul timp petrecut impreuna), atunci si parintii sunt autori morali alaturi de el, pentru comunicarea si modul in care au avut grija si au simtiti ce se intampla cu copilul lor! Declara un vecin ca familia Manole era o familie "disciplinata", se vede asta si acum, cand mama Madalinei urmeaza sfaturile capului familiei fara sa aibe vreun punct de vedere...
In ceea ce priveste ancheta, cati dintre noi ar sti ce trebuie sa faca pentru a iesi totul "ca la carte"? Pentru a elimina orice suspiciune? Sunt convinsa ca PM nici nu a realizat ce l-a lovit in ziua aia, cred ca nici nu-i venea sa creada? La mine in familie, daca eu mi-as lasa telefonul sotului meu, acesta ar citi mesajul a saptea zi dupa scripturi...Asa cum un terapeut ar recunoaste o depresie dintr-o privire, si criminalistii recunosc un caz clasic de sinucidere, eu am mare incredere in acesti oameni, deobicei sunt oameni care fac asta din pasiune si au inclinatie catre asa ceva, au metode de investigatie si si un fler innascut. Asa ca fiecare recunoaste ceea ce stie mai bine sa faca!

Si parintii Madalinei, si sotul ei sunt oameni care conform experientei lor de viata au facut si fac in continuare ceea ce stiu si ceea ce pot, in situatia data! Sun convinsa insa, ca PM isi face procese de constiinta, pe cand ceilalti, acuza.

Magdalena67, eu una , nu sunt de parere ca daca iti iubesti sotia trebuie sa-i respecti parintii indiferent ce fac acestia, nu ai cum, respectul se castiga, nu se impune...cel mult ii tolerezi... Iar daca ar fi cum spui tu, oare parintii Madalinei, fiindca isi iubesc fata, nu ar trebui sa-i respecte familia sau macar sa-si respecte nepotul, sa respecte deciziile acesteia lasate cu limba de moarte ( asta ca tot zic ca sunt ei mai simplii, oamenii simplii care cred in obiceiuri, respecta macar ultima dorinta a decedatului), oamenii de la tara au o intelepciune aparte, un respect, niste reguli si obiceiuri nescrise, care sunt in firea lor...nu circul asta! Nu vii tu ca tata care pretinzi sa fi respectat de ginere, si, mai ales la o anumita varsta, iti dai cu parerea despre viata intima dintre Madalina si sotul ei...mai avea un pic sa spuna ca nepotul nu numai ca nu-l are ca tata pe PM ,dar nici Madalina nu e chiar mama lui...asemenea aberatii ...

Iar jurnalistii care redeschid cazuri, hai sa fim seriosi, ca vedem cu totii care e presa din tara asta, nu sunt in stare sa scrie un reportaj mai de doamne ajuta fara sa se gandeasca la bani...poate in alte tari se intampla asta, dar banuiesc ca sunt oameni care stiu ce fac, poate au lucrat in sistem si s-au reprofilat, sau au facut numai investigatie, nu fac balci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Eu nu inteleg ceva,de unde stiti asa de sigur care au fost dorintele Madalinei?Adica ca ea si`a dorit ca soacra sa`i creasca copilul??
Din ce a declarat MP?Mie nu mi se pare logic absolut deloc ca o mama care abia a nascut sa`si de`a copilul la socri sa il creasca.Poate dupa un an,doi..dar nu la citeva luni de viata.
eu nu cred ca sotul ei nici nu stia ce l`a lovit in ziua aia,ba stia foarte bine ca sotia lui sufera de depresie.Doar el a declarat cu candoare ca`i "mirosea gurita a diluant" sau ca ii arate sotia cum a incercat sa`si bage aer in vene!!
Incredibil cite scuze ii gasiti lui si cit de usor si normal vi se pare ca o proaspata mamica sa isi puna capat zilelor...mdeh,e la moda ,nu?Cam 50% din prosapetele mamici se sinucid pe motiv ca o duc bine,sunt fericite si asa considera ele ca este mai bine pt. toata lumea.(of course ca am si eu la fraza de mai sus)
Apoi ca Madalina avea grave probleme de comportament etc,etc...de unde stiti ?Ati trait cu ea in casa?Si daca le avea,cum au aparut asa brusc dupa ce s`a maritat cu MP?Eu cred ca femeia asta a trecut prin multe,a avut destule ocazii si teren propice sa se sinucida de`a lungul anilor, daca chiar asta vroia.Dar nu cred ca asta era caracterul ei.Doar voi ziceati ca avea un caracter puternic si nu o putea controla soacra sau sotul.Se vede cit de puternica a fost incit si`a pus capat zilelor.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

I am a muslim!Kill me and call it
COLLATERAL DAMAGE
Imprison me and call it
SECURITY MEASURE
Exile my people en masse and call it
NEW MIDDLE EAST
Rob my ressourses ,invade my land.Alter my leadership and call it
DEMOCRACY!
**************************************************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

prima greseala si cred ca si cea mai mare a lui PM este ca nu au anuntat parintii, despre moartea fiicei lor. Cum este posibil ca ei sa afle de la televizor aceasta tragedie?
tot ce a urmat dupa, sunt convinsa ca s-a datorat in primul rand acestui fapt. Iar faptul ca dorinta Madalinei a fost de a i creste copilul soacra , lasa-ma sa cred ca nu poate fi adevarat. Dupa ce faci ani de zile tratamente peste tratamente, nu iti lasi copilul departe de tine sub nici o forma si la o varsta asa de frageda.Cat despre averea copilului sunt atat de multe de spus, sunt atatea nedreptati care se fac, incat chiar nu are rost sa discut. Oricum pe mine personal, care de fapt nu am nici un amestec in tot acest circ, chiar ma durut sa o vad pe aceea tipa conducand masina Madalinei. Nu stiu, mi se pare o bataie de joc.Daca era la PM hiar nu cred ca ar fi deranjat asa tare, dar asa sunt multe de spus.
Este adevarat ca parintii se comporta necivilizat, ca tipa , ca jignesc dar totusi sa tinem cont ca si el a cam facut acelasi lucru, poate la o tonalitate un pic mai joasa, dar nu prea a fost departe de ei.Atitudinea asta de superioritate , de sfidare probabil ca ii indarjeste si mai tare pe acesti oameni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Incredibil cite scuze ii gasiti lui si cit de usor si normal vi se pare ca o proaspata mamica sa isi puna capat zilelor...mdeh,e la moda ,nu?Cam 50% din prosapetele mamici se sinucid pe motiv ca o duc bine,sunt fericite si asa considera ele ca este mai bine pt. toata lumea.(of course ca am si eu la fraza de mai sus)
Apoi ca Madalina avea grave probleme de comportament etc,etc...de unde stiti ?Ati trait cu ea in casa?Si daca le avea,cum au aparut asa brusc dupa ce s`a maritat cu MP?



hannen, problemele Madalinei au fost publice. Cu multi, multi ani inainte de a se marita cu Petre Mircea. Nu are legatura cu faptul ca era proaspata mamica.
Madalina nu era la prima tentativa de suicid. Din pacate.
Deci...nu esti pe o pista buna cu aceste idei.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raly spune:

Rufus, te stiu un tata de trei fete dedicat familiei si cu pareri pertinente, crede-ma ca la subiectul asta m-ai lasat efectiv cu gura cascata cu parerile tale.

Asadar prin prisma sentimentelor de parinte, analizand proble, dosarul, pozele de la locul faptei si considerand tratamentul pe care l-au primit parintii Madalinei din prima zi de la moartea ei (cand PM nu era suspect si a fost intrebat numai ce s-a intamplat in ziua/noaptea aia) tu esti convins ca nu ar trebui sa planeze nici un fel de banuiala asupra lui PM si ca Madalina s-a sinucis datorita depresiei in care intrase?

La inceput si eu fost partizana cu setimentele unui sot lovit de soarta, insa pe parcurs faptele LUI si ceea ce s-a facut public din dosar mi-au ridicat semne mari de intrebare.

Cel mai suspect eu personal gasesc plaga deschisa de la capul ei (2.8cm conform raportului de expertiza medico-legala) si faptul ca paharul de furadan din care a baut a fost gasit PLIN. Sunt multe dar astea doua nu cred ca se incadreaza in imaginea de sinucidere prin inghitire de substante otravitoare care a fost SUGERATA si procurorii au luat-o ca atare fara sa cerceteze in detaliu.

Nu vreau sa intru in detaliu INSA pentru un ochi cat de cat format sunt elemente ce nu potrivesc in puzzle.

Cat despre parinti, disperarea poate lua multe forme, e greu sa vorbim cand nu am fost in situatia asta, dar e ridicol sa credem ca vor averea...ca si-a ajutat parintii cat a fost in viata, da si de ce nu, daca ai posibilitati de ce sa nu o faci...doar ei te-au crescut, cati dintre noi nu o facem, pe mine ma bucura sufleteste sa imi ajut parintii imi da o senzatie de implinire personala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

mai avea un pic sa spuna ca nepotul nu numai ca nu-l are ca tata pe PM ,dar nici Mad nu e chiar mama lui...asemenea aberatii ...

au declarat deja ca nu petru mircea e tatal nepotului lor pentru ca mad a facut inseminare cu sperma fostului sot. si daca ar fi fost adevarat , sa faci publica o asemenea declaratie pentru mine e bataie de joc la adresa madalinei. se pare ca nici moarta nu o pot lasa linistita.

eu sunt uimita de cat respect dau dovada unii fata de oamenii care ii calca in picioare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raly spune:


Au declarat deja ca NU CRED ca PM este tatal copilului si i-au cerut un test de paternitate pe care el l-a refuzat.

El refuza orice are legatura cu date exacte, teste, probe, orice ar fi deomonstra contrariul la ce declara el.



Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

mai avea un pic sa spuna ca nepotul nu numai ca nu-l are ca tata pe PM ,dar nici Madalina nu e chiar mama lui...asemenea aberatii ...


au declarat deja ca nu petru mircea e tatal nepotului lor pentru ca madalina a facut inseminare cu sperma fostului sot. si daca ar fi fost adevarat , sa faci publica o asemenea declaratie pentru mine e bataie de joc la adresa madalinei. se pare ca nici moarta nu o pot lasa linistita.

eu sunt uimita de cat respect dau dovada unii fata de oamenii care ii calca in picioare.


alina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

raly, nu m-au preocupat aspectele juridice in acest caz. Da, putem sa ne dam cu parerea, poti chiar sa emiti teorii suspecte, insa asta nu inseamna nimic. Chiar nimic. Petru Mircea nu este un mare politician, vreun mogul, vreun bogatas, ca sa fie scapat de justitie; pur si simplu este mult mai putin cunoscut decat era Madalina...chiar nu vad de ce l-ar fi scapat, daca era vinovat. Esti de acord?
Apoi, eu n-am vorbit nimic despre disperarea sau supararea parintilor carora le-a murit copilul. Am mai spus-o, e ceva de neimaginat, nu pot nici sa ma gandesc ce sentimente ii incearca. Vorbesc despre comportamentul aberant (dupa mine) pe care l-au avut, de atunci, si care se va rasfrange asupra nepotului lor. Si despre pretentiile lor, de cererea custodiei, de dorinta de a-si vedea nepotul in timp ce tatalui ii striga ca-i criminal.
Acum cand vorbesc sunt acel tata de care amintesti la inceput. Sa-mi pierd sotia si sa vina famila ei, care ma considera vinovat de acest lucru si sa-mi faca viata un iad, sa incerece sa-mi ia copiii, sa-mi conteste paternitatea, sa vorbeasca luni de zile despre mine pe la televizoare, sa ma numeasca criminal in fata copiilor mei. Sa-mi spuna ei ca au dreptul asta, pentru ca au iubit-o mai mult, sa calce peste sentimentele mele pentru sotia si copiii mei...crezi ca este ceva normal?
Cu ce drept cer oamenii aia test de paternitate? Cu ce drept ar cere socrii vostri teste de paternitate, din moment ce sotii vostri si-au recunoscut copiii, iar voi n-ati pus niciodata problema in alt fel? Doar pentru ca li s-ar parea ca sunteti prea bune pentru sotii vostri?
Nu stiu de ce te-am lasat cu gura cascata, dar crede-ma, mi se pare ca visez ca oamenii aia pot fi aprobati in ceea ce fac. Si nu ma refer la dubii si la demersuri juridice, e dreptul lor, ci la tot circul dezgustator. Mie mi se zbarleste pielea numai cand ma gandesc ca, teoretic, este posibil ca tatal natural sau familia lui ar putea sa mi-o ia pe Teodora fara sa clipesc...cum crezi ca as vedea pe cineva care ar vrea sa-mi ia proprii copiii?
Chiar nu te (nu va) inteleg. Pe bune...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Incredibil cite scuze ii gasiti lui si cit de usor si normal vi se pare ca o proaspata mamica sa isi puna capat zilelor...mdeh,e la moda ,nu?Cam 50% din prosapetele mamici se sinucid pe motiv ca o duc bine,sunt fericite si asa considera ele ca este mai bine pt. toata lumea.(of course ca am si eu la fraza de mai sus)
Apoi ca Madalina avea grave probleme de comportament etc,etc...de unde stiti ?Ati trait cu ea in casa?Si daca le avea,cum au aparut asa brusc dupa ce s`a maritat cu MP?



hannen, problemele Madalinei au fost publice. Cu multi, multi ani inainte de a se marita cu Petre Mircea. Nu are legatura cu faptul ca era proaspata mamica.
Madalina nu era la prima tentativa de suicid. Din pacate.
Deci...nu esti pe o pista buna cu aceste idei.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Serios?
ca eu prima data cand am auzit de tentativele ei multiple de suicid a fost cand povestea sotul cu atata candoare despre cum Madalina Manole a incercat sa se sinucida si cu una, si cu alta, dar el tot nu a dus-o la medic pt. ca "nu era bolnava".
Si, repet, dupa ce sotia lui care nu era bolnava s-a sinucis in sfarsit, el isi plimba blonduta si o duce in casa Madalinei.

Rufus, daca sotia ta ar incerca sa se sinucida de cateva ori tu ce ai face?
Ai duce-o la medic?
Ca sa nu mai lungim atat polologhia asta total inutile.
Femeia era bolnava iar sotul ei nu i-a facilitat vreun tratament.
E foarte simplu si fara discutii.
E ca si cum as lasa un bolnav de cancer sa moara in chinuri pt. ca eu nu consider ca el e bolnav.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
E ca si cum as lasa un bolnav de cancer sa moara in chinuri pt. ca eu nu consider ca el e bolnav.

Analogie gresita. Nu este vorba de relatia medic - pacient ci de relatia intre doi soti. Nu este ceva neobisnuit, ba chiar destul de des intalnit, ca cineva din familie sa aiba probleme de sanatate dar sa amane consultatia, investigatiile, tratamentul din varii motive. Cu stirea sau fara stirea membrilor familiei. Membrii familiei ce sa faca? Sa ia pe sus un om matur, constient, si sa-l duca cu forta la un control?
Imagineaza-ti (Doamne fereste!) ca pici intr-o depresie. Te vei lasa dusa de buna voie de prietenul sau sotul tau la psiholog sau psihiatru, fara voia ta? Crezi ca va face publica depresia ta doar, doar se vor autosesiza autoritatile ca sa te ridice pe sus daca el nu a reusit?

Mergi la inceput