mama + sotul madalinei

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Candy

Mie nu mi se pare deloc ca tatal ei face circ, pur si simplu se agata de orice speranta ca sa afle adevarul.



Mie mi se pare altfel, asta e. Circ in toata regula. A inceput inca de la inmormantare, daca iti aduci aminte, atunci cand nu era disperat de vreun mers al anchetei. Adevarul nu se afla defiland pe la posturi de televiziune, adesea de doi lei, si nici din articole in Cancan.
Daca privesti din punctul meu de vedere, afland si altele, in afara ce se scrie in ziare, eu vad niste oameni (repet, mai mult el se remarca) care, in afara de adevarul ala pe care-l reclama, vor custodia copilului, casa, masina, drepturi de autor. Si asta e o disperare, dar de alt gen.

Candy, nu vreau sa ma contrazic cu nimeni, insa daca socrii mei m-ar numi criminal (desi nu exista vreo sentinta) in fata copiilor mei, in vecii vecilor n-ar apuca, atat cat pot eu sa ma opun, sa ajunga astfel de oameni sa le poata vorbi. N-am stiut ca exista o hotarare cu program de vizita, dar recunosc cinstit ca as face tot soiul de sicane sa nu o pun in aplicare, as strange probe ca s-o anulez, as face orice. Inteleg sa aiba ceva cu mine (pe drept sau pe ne-drept), dar sa-mi tarasca copiii in scandaluri media sau sa incerce sa-i ia de langa mine fara sa fiu declarat vinovat, doar ca nu se pupa nu stiu ce prin anchete, este de neiertat. Si nu i-as ierta.
Asta e...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


De acord cu tine Rufus!
Mie mi-a ramas in minte tatal Madalinei care se vaieta ca acu la batranete au ramas fara niciun ajutor ! Pai la asta iti sta tie gandul in timpul inmormantarii, la propria persoana ... Si sincer cred ca nu degeaba ii numea fostul sot al Madalinei "pirania"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Rufus, daca moartea madalinei nu ar fi fost una suspecta si daca autorul moral nu ar fi fost sotul as fi inteles mesajul tau.
Ia gandeste-te cum ar fi fost sa stii ca fiica ta este bolanava, ca sotul ei nu a dus-o la medic si ca din cauza asta ea a a patit ce a patit.
Mai era la fel de roz lumea? sau l-ai fi facut praf si pulbere pe cel care i-a refuzat tratamentul?
Si colac peste pupaza acum sta bot in bot cu o noua tanti.
Da, ai ales sa aperi pe cine trebe

Si ce sa va spun, parinmtii Madalinei la varsta de 70 de ani sau cat au, vor casa si masina si banii si copilul ca sa mearga prin lume, sa cheltuie averea prin baruri si sa-si cumpere haine si bautura alaturi de stripperi si pitipoance.

Eu una i-as lua tot pt. ca a facut ce a facut.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Mey,cum interpretati si voi acel "ajutor"..Poate omul se referea la sprijinul pe care ti`l poate oferi un copil,un pahar cu apa cind cazi bolnav la pat.Neaparat se referea la ajutor financiar,averi ,palate si masini??
Orice am zice noi,fapta ei este greu de inteles si de imaginat.O persoana care aparent avea "totul" sa hotarasca sa se sinucida ..hm.Parintii aia cred ca stiu ei ceva de nu se lasa batuti,si chiar de nu ar fi asa,ce parinte ar tace sa`si stie copilul in mormant si toata munca lui pe mana unui "venetic"?Sau si mai rau,a amantei!?
Cum zice Rufus ca nu i`ar ierta,asa zic si eu ca nu as avea liniste si nu as tace pina nu as afla adevarul.Pina la urma e copilul meu,nu a fost prorietatea sotului sau a cuscrilor care acum se lafaie in toate ramase si au ca bonus si unicul copil al fiicei mele.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

I am a muslim!Kill me and call it
COLLATERAL DAMAGE
Imprison me and call it
SECURITY MEASURE
Exile my people en masse and call it
NEW MIDDLE EAST
Rob my ressourses ,invade my land.Alter my leadership and call it
DEMOCRACY!
**************************************************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Rufus, daca moartea madalinei nu ar fi fost una suspecta si daca autorul moral nu ar fi fost sotul as fi inteles mesajul tau.



Moartea Madalinei nu e suspecta. Sunt niste neconcordante in fapte, declaratii, care se regasesc, culmea, si la parintii ei. Afirmatia ca sotul ar fi autor moral al sinuciderii este o afirmatie pe care nu vreau sa o cataloghez. Cine cunoaste viata dinaintea acestui eveniment a celor doi soti, stie ca este o vorba de claca, preluata de unii ca un mare adevar. Am citit la speculatii, ca mi s-a luat...ni se intampla rar, nu avem ocazia, dar cateodata pur si simplu stim despre ce este vorba.
Madalina avea probleme...in nici un caz nu era asa bolnava, sa-i planga lumea de mila. Da, cu tulburari de comportament, da, cu ceva idei de suicid...parintilor ei nu prea le-a pasat, Madalina a trait cu sotul si prietenii ei de-o viata, care l-ar fi mancat de viu pe Petru daca i-ar fi facut vreun rau idolului lor. Stiati ca exista, de multi ani, un fan-club al Madalinei, cu care Madalina si-a impartasit toate aspectele vietii?
Nu stiu, Xio, ce este asa curios ca parintii Madalinei ar vrea bani...de multi ani Madalina i-a sustinut material, stiai asta? Iar acum...ce sa vezi: s-a inchis robinetul. Striperi si pitipoance...ma faci sa rad, Xio, asta nu este o imagine care te caracterizeaza...

hannen, povestea nu-i asa cum ti-o imaginezi. Singura drama in acea familie, inainte de producerea evenimentului, consta in faptul ca, de multi ani, Madalina a avut probleme de comportament, pe care si le-a reprimat cu indarjire neobisnuita. Si-a pus in fata imaginea, pe care o voia impecabila, si si-a sapat personalitatea pentru asta. Gestul sau de final ar trebui privit din perspectiva vietii de la tinerete, de cand era maritata cu Serban , nu de cand s-a maritat cu Petru Mircea si a facut copilul mult dorit.
Ceea ce ma mira, insa, este usurinta cu care vorbiti de "drepturile" bunicilor, cand copilul este la tata; daca am discuta de bunici violenti, asa cum vedem ca-s parintii Madalinei, iar supravietuitoarea era mama, ei, se schimba problema...chiar acum e un subiect la "in unul, in doi..." cu o mama, prinsa intre dorinta unor bunici cu probleme grave de comportament (foste si actuale) si dorinta de a stabili o normalitate intre copil si bunici. Cititi zbaterile acelei femei care nu se confrunta nici cu procese si nici televiziune, dar tot nu stie cum sa faca mai bine.
Vreau sa stiu daca exista vreo mama aici care, in situatia in care bunicii ar veni cu televiziunea la usa ei, i-ar striga sa iasa afara (plus criminala, nenorocita, etc), si ea ar iesi ca o floricica, zambitoare, cu copilul in brate si ar zice: uite-i, mami, pe bunicii tai! Daca vreti sa intrati in atmosfera, uitati-va la evenimentele de ieri, petrecute in fata casei nepotului pe care il vor cu asa indarjire.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

[/quote]

Mie mi se pare altfel, asta e. Circ in toata regula. A inceput inca de la inmormantare, daca iti aduci aminte, atunci cand nu era disperat de vreun mers al anchetei. Adevarul nu se afla defiland pe la posturi de televiziune, adesea de doi lei, si nici din articole in Cancan.
Daca privesti din punctul meu de vedere, afland si altele, in afara ce se scrie in ziare, eu vad niste oameni (repet, mai mult el se remarca) care, in afara de adevarul ala pe care-l reclama, vor custodia copilului, casa, masina, drepturi de autor. Si asta e o disperare, dar de alt gen.
[/quote]

Legat de inmormantare, aici exista si un alt aspect. Eu, fiind din Ardeal, am ramas pur si simplu socata asistand la cateva inmormantari in zona de sud a tarii - si mai ales la tara... Cu bocitoare, cu par smuls din cap, cu tipete, manifestari greu de inteles pentru noi, ardelenii - poate nu e cazul sa generalizez, dar in multe zone din tara asa e... In Ardeal, sub influenta Bisericii Evanghelice mai ales, inmormantarile sunt foarte sobre, cu oameni impietriti de durere... Si unii si altii sufera probabil la fel, dar manifestarile sunt diferite. In prima faza, suntem tentati sa catalogam asta drept "circ", dar pur si simplu asa e obiceiul acolo. Parintii ei sunt niste oameni simpli, de la tara, care nu au diplomatie sau "fineturi'' intelectuale, tocmai de-aia nu-i banuiesc de strategii de imagine...

Parintii nu se lupta pentru avere, e absurd. Sunt doar oripilati de faptul ca toata agoniseala fiicei lor a ajuns pe mainile lui Petru Mircea, al soacrei care i-a facut zile fripte fiicei lor si care a gasit de cuviinta sa se distreze de mama focului la inmormantare (daca ai vazut imaginile) si al presupusei amante.

Daca ancheta ar fi fost facuta profesionist, nu ar mai fi existat atatea dubii. Cum e posibil ca telefonul Madalinei, de pe care s-ar fi expediat sms-urile legate de procurarea otravii, si, ulterior, al presupusului mesaj de adio, sa fie inca in posesia sotului si nu proba in ancheta? De ce Petru Mircea a mai dat telefoane de pe acest telefon la cateva ore dupa ce a a murit? Ce om normal face asa ceva? N-avea telefon fix in casa, n-avea mobil personal? Parintii ei sunt doi oameni care se lupta cu SISTEMUL. Cu o procuratura care nu-si face datoria, cu o justitie care nu face justitie si taraganeaza ani de zile cauze ce puteau fi solutionate in cateva luni, care te impinge sa-ti faci singur dreptate sau sa mori cu dreptatea-n mana. Institutiile in tara astanu functioneaza, se mai indoieste cineva de asta? In cazul asta, eu cred ca presa poate face presiuni pentru redeschiderea anchetei - si sper din suflet ca o va face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Candy

In prima faza, suntem tentati sa catalogam asta drept "circ", dar pur si simplu asa e obiceiul acolo.



Nu ma refer la circul cu ruptul parului din cap la mormant, ca nu e parul meu si nu ma intereseaza. Circul a inceput cu stabilirea locului inmormantarii si a continuat, imediat, cu acuze.
Dar am niste nelamuriri: de unde stii ca
- parintii nu au pretentii (nu se lupta) la avere?
- soacra Madalinei i-a facut zile fripte acesteia?
- nelamuririle tale (legate de telefon, etc) au valoare juridica, deci pot fi argumente pentru redeschiderea anchetei? Adica daca nu mai urmeaza nici o ancheta, de unde stii ca SISTEMUL e vinovat? (nu ca n-ar fi, in general, un sistem de cacao)

Voiam sa te intreb si de amanta, dar acolo mi-ai raspuns deja, numind-o "presupusa".
Este pentru prima oara cand aud (ca de vazut n-am vazut) ca soacra s-a distrat "de mama focului" la inmormantarea nurorii. De fapt, eu stiu ca soacra nici n-a fost la inmormantare...dar poate ma insel.

Acu' eu inteleg ca suntem la "barfe...", dar este un subiect sensibil si merita ceva respect; ascultati (cititi) ce spunea Madalina despre sotul ei, ce spuneau prietenii si cei ce i-au fost alaturi zi de zi, clipa de clipa; dar e optiunea fiecaruia ce crede.
Nici nu ma bagam in subiect; dar sunt efectiv uimit de pretentia bunicilor de a avea custodia copilului sau de a-l vedea in prezenta alaiului de politisti, operatori tv sau gura casca, tipand si aruncand injuraturi sau alte vorbe grele.
Dezgustator!

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Interesant ca fratele Madalinei nu a mai dat declaratii de o buna bucata de vreme si nici nu a mai aparut nicaieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

draga rufus, iti pot pot spune cu mana pe inima ca doar cine nu a trecut prin situatia parintilor Madalinei,nu i poate intelege cu adevarat.Nu cred ca exista pierdere mai mare in lumea asta, decat pierderea propriului copil.Eu iti pot spune ca mi-am pierdut fratele in conditii aproape identice si in cativa ani de zile mi-am ingropat ambii parinti. Durerea unui sot, mai ales ca au fost doar destul de putin timp impreuna ,nu se poate egala niciodata cu durerea unui parinte.
Va ganditi la faptul ca poate isi doresc averea , dar de ce nu va ganditi oare ca ei stau si se zbat, si se gandesc ca la ora actuala toata munca fiicei lor de o viata, a ramas pe mainile unui om care maine poimaine o risipeste,iar acel copilas nu va ramane cu nimic. Si pot gandi lejer asa, ca noi multi altii de altfel, cand aceea tipa defileaza cu masina Madalinei.
Daca lui iar fi pasat cat de putin de acel copil, gasea o solutie cum multi dintre noi o gasesc sa isi tina copilul in casa lui alaturi de el, nu sa il tina aproape 1 an la Botosani.
Iti poti imagina ce durere de nesuportat este sa stii ca ti-ai ingropat copilul si nici bucatica aceea de om care ti-a mai ramas in urma, nu o poti strange la piept?
Nu contest ca Madalina nu s-ar fi sinucis, dar tot comportamentul care la afisat acest om de la moartea acesteia si pana acu, nu prea demonstreaza ca el ar fi un om care si-a iubit vreun pic sotia, sau macar sa o fi respectat, pentru ca atunci cand iti iubesti sotia , familia, trebuie sa ii respecti familia, parintii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu sunt de acord cu Rufus ... si mie mi se pare ca parintii Madalinei exagereaza. S-ar putea sa fie in "denial", sa nu poata accepta ca fata lor chiar a avut o problema care a dus la suicid ... sunt oameni care trec mai usor peste o mare durere daca gasesc vinovati in jur. Soacra mea de ex si acum, dupa 7 ani de la moartea socrului meu, e convinsa ca l-au omorat doctorii (ba ca i-au dat tratament gresit, ba ca nu trebuia operat, ba ca nu trebuia sa faca raze, citostatice ...etc), cand de fapt omul a murit de cancer la colon.

Orice ar fi, comportamentul lor mi se pare exagerat ... plus ca, parca am citit undeva ca parca nici Madalina nu era intr-o relatie stralucita cu parintii ei, nu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdalena67

draga rufus, iti pot pot spune cu mana pe inima ca doar cine nu a trecut prin situatia parintilor Madalinei,nu i poate intelege cu adevarat.



Ai dreptate. Si cu asta, si cu mai tot ce scrii aici.
Din pacate, mai exista doua persoane care sufera, sotul si copilul. Cred ca nu trebuie sa existe o competitie "care sufera mai mult" sau "care are dreptul sa sufere mai mult".
Nu vom sti, din pacate, niciodata care ar fi fost comportamentul sotului daca parintii Madalinei n-ar fi inceput, cum spuneam, circul, inca dinainte de inmormantare. Poate ar fi fost o familie (aproape) normala...sau poate nu. Caracterul lui Petru Mircea nu poate iesi in evidenta, sa dovedeasca ce vor socrii lui (impostor, profitor, etc) in aceste situatii. Vad ca nu-mi raspunde nimeni la intrebare, dar sunt convins ca nici una din voi nu si-ar da copilul unor bunici cu spume la gura si cu televiziunile in carca. Nu-mi spune ca sunt disperati...asta nu-i justificare. Pana la urma, totul se reduce la un copil de cativa ani, nu la casa, masina si amanta.
Iar comportamentul in fata unui copil trebuie sa fie cu totul altul.

Mai voiam sa precizez ceva, legat de averea Madalinei. Petru Mircea nu-i un sarantoc, un rupt-in-fund, care profita de averea ei. Da, se poate evoca si scenariul pomenit de tine, el sa toace toti banii iar fiul sau sa ramana muritor de foame. Dar cred ca este un cliseu de telenovela, nu este absolut nici un indiciu pentru asa ceva, doar impresii si speculatii. Oricum, ce-ai vrea sa faca, dupa parerea ta, Petru Mircea? Sa dea custodia copilului sau unor oameni batrani si (dupa cum declara) bolnavi? Sa-si ia traista-n bat si sa plece in pribegie? Hai sa fim seriosi!

Dupa mine, cei care trebuie sa initieze o relatie apropiata, sunt parintii. Cred, insa, ca nu se va intampla. Dumnezeu stie ce-o sa mai fie.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput