mama + sotul madalinei

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

nimeni din pacate nu o mai poate aduce pe Madalina inapoi sa se bucure de ce si-a dorit mai mult, dar macar copilul s anu traisca cu gandul ca mama lui a ales sa il paraseasca dupa ce s-a incapatanat sa-l aduca pe lume.Ar fi pacat ca el sa o urasca ca l-a abandonat intr-un sat din Moldova in loc sa se bucure de ce e a lui in Bucuresti.Dar taicasu care tot declara ca il iubeste nu-l poate lasa sa-l incurce sa-si traiasca viata langa amanta pentru care a facut tot ce a facut si acum ii creste fata ei nu baiatul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Eu sper din tot sufletul sa iasa adevarul la lumina, lucrurile nu pot ramane asa. Cred ca parintii ei au tot dreptul sa incerce sa afle adevarul si sa aiba contact cu nepotul lor, chiar daca n-o mai pot aduce inapoi pe fata lor. Pana la urma, ei sunt cei loviti de soarta, nu sotul, care si-a refacut viata in doi timpi si trei miscari. Se vede cu ochiul liber ca tatal ei e coplesit de durerem, in timp ce el se falfaie cu amanta.

Mi-e suficient sa-l vad pe PM ca sa ma enervez, nu numai ca mi-e antipatic, dar cred sincer ca el e cel care are probleme psihice. Nu stiu de ce, din felul cum vorbeste si cum se manifesta, am senzatia ca-i lipseste o doaga.

Chiar DACA a fost sinucidere, ancheta s-a facut superficial: neconcordante in declaratiile martorilor, martori audiati superficial, probe trecute cu vedere (ex. telefonul ce continea presupusul mesaj de adio al Madalinei care a ramas in posesia lui Petru Mircea). Macar din respect pentru o vedeta atat de iubita ar fi trebuit sa se preocupe cu mai mult profesionalism de acest caz. Ma bucur ca macar presa mai incearca sa faca ceva valuri si sa ajute la elucidarea cazului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Noutati: http://www.cancan.ro/showbiz/showbiz-intern/petru-mircea-am-sa-ma-gandesc-la-o-impacare-cu-parintii-madalinei-164394.html

Nu tin cu PM dar nu pot sa nu fac o o mica rectificare: copilul nu se afla intr-un sat uitat de lume din Moldova, parintii lui PM locuiesc in Botosani, tatal lui este directorul filarmonicii de acolo. Nu cred ca este de condamnat pentru ca, dupa tragedie, a lasat copilul cu bunicii in loc sa-l tina in Bucuresti cu o bona (probabil ca mama lui nu a putut sa se mute de la Botosani la Bucuresti). Mai aproape erau parintii Madalinei, este adevarat, dar relatiile cu ei au fost incordate de la inceput si nici nu s-a mai pus problema...
Nu stim daca are sau nu amanta acum (el spune ca nu), dar este normal ca, la un moment dat, sa isi refaca viata, nici un barbat cu un copil, mai ales mic, nu ramane singur, sau poate foarte putini raman, desi nu prea cred.

Si eu as vrea sa se afle adevarul despre moartea MM, oricare ar fi el. Vom vedea ce va fi, cumva trebuie sa se termine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Eu cred ca este o distanta mare intre dreptul oricui de a afla un adevar si circul pe care-l fac parintii Madalinei (de fapt tatal).
Acuzatii ridicole, nedemonstrate, fie despre moartea in sine, fie despre viata celor doi inainte de moartea artistei...de toata jena. Sa fiu clar: oamenii astia nu doar pun la indoiala ancheta, probele, etc, ei acuza direct, fara dubii, ca si cum se uitau pe geam in vreme ce Madalina era ucisa.
Ma uit si vad pe-aici multe mame care ezita sa pastreze legatura cu familia fostului sot pentru faptul ca sunt hulite de acestia in fata copiilor; prin acelasi lucru am trecut si eu, la o scara mai mica, e drept, dar ma gandesc cum as fi de acord eu sa-mi incredintez fata unor socrii care ma numesc, peste tot, ucigasul mamei ei.
Nu, in acest fel, parintii Madalinei nu au nici un drept si, probabil, nici nu vor avea ocazia sa-si vada nepotul, iar cand acesta va fi mare, se va uita cu dispret la circul pe care, in numele dreptatii si durerii, bunicii la-u facut in fata unor ziaristi interesati, de fapt, de cresterea tirajului.

"Falfaitul cu amanta" este un tablou specific, orice barbat care trebuie blamat are asa ceva in spinare, de la oameni politici la cea mai marunta persoana publica; nu stim niciodata adevarul, fiecare "tabara" crede ce vrea. Este un cliseu emotional, fara valoare din moment ce nu se poate demonstra, dar bun de mentionat, in special daca se asociaza unui eveniment tragic.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus


Nu, in acest fel, parintii Madalinei nu au nici un drept si, probabil, nici nu vor avea ocazia sa-si vada nepotul, iar cand acesta va fi mare, se va uita cu dispret la circul pe care, in numele dreptatii si durerii, bunicii la-u facut in fata unor ziaristi interesati, de fapt, de cresterea tirajului.


Cum sa nu aiba niciun drept? Au nu doar dreptul moral, ci si legal, au o hotarare judecatoreasca prin care li se acorda dreptul de vizitare a nepotului lor. Cum sa fii in relatii bune cu un ginere care te lasa sa afli de la televizor ca ti-a murit copilul? Care ti-a ascuns problemele cu care se confrunta? Care si-a adus amanta in casa fiicei tale moarte si i-a dat pe mana masina fiicei tale? Care nu-ti permite sa-ti evzi nepotul? Care face declaratii mincinoase si contradictorii? Si da, cred ca Petru Mircea are de dat niste raspunsuri in acest caz- si a recunoscut-o chiar el de mai multe ori. O femeie fericita si implinita, care a luptat atata sa faca un copil, nu se sinucide asa, din senin. Cum sa-i invinovatim pe parintii ei ca vor niste raspunsuri?

Mie nu mi se pare deloc ca tatal ei face circ, pur si simplu se agata de orice speranta ca sa afle adevarul. Stim cu totii cum se fac anchetele in tara asta, cum se clasifica dosarele, si nu e vorba doar de cazul Madalina Manole, ci si de cazul Tinu si de multe altele. Cuvantul de ordine e superficialitatea - hai sa ascundem rahatul sub pres si sa inchidem dosarul. Unde sa-ti cauti dreptatea?

Asa ca omul si-a pus ultima speranta in presa, ce mai poate pierde, dupa ce a pierdut TOTUL? A spus clar ca nu-l intereseaza cum e perceputa persoana lui, nu-l intereseaza averea si isi dorste doar sa se afle adevarul si sa-si vada nepotul. Eu nu cred ca trebuie condamnat pentru asta. E drept, sunt ziaristi care sunt niste hiene interesate doar de subiecte suculente care duc la cresterea tirajului/cresterea audientei, dar, pe de alta parte, sunt si jurnalisti care isi fac o cruciada personala din cazurile in care se implica, si am cunoscut destui jurnalisti capabili si implicati. Ancheta jurnalistica facuta profesionist poate sa duca la redeschiderea unor cazuri, nu numai in Romania, ci peste tot in lume. E drept ca lucreaza cu alte mijloace decat ancheta judiciara, dar in cazul asta consider ca presa poate contribui la aflarea adevarului. Cu justitia deja m-am cam lamurit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Candy, nimeni dintre noi nu stie exact ce a fost acolo, ce relatii au avut unii cu altii, cum se simtea Madalina in ultima vreme, daca suferea de depresie si pur si simplu s-a sinucis sau daca a fost sau impinsa la sinucidere in timp sau omorata la propriu. Spui de sinucidere "din senin". Da, este socant ca o mama de copil mic sa se sinucida, dar ce sa mai vorbim de o mama care a sarit de pe bloc cu copilul in brate,cum am auzit la stiri?! Cand apare depresia, nu mai conteaza nimic din ce ai sau ai avut iar fericirea poate fi o aparenta.
Tatal Madalinei ii considera pe fostul ginere si pe mama lui criminali (si nu doar din p. d. v. moral!), in ultimile luni numai asta l-am auzit ca spune. Ca tata trece printr-o incercare teribila, imi pare foarte rau pentru el. Ar trebui redeschisa ancheta odata ca sa se stabileasca exact ce s-a intamplat, daca a fost sau nu crima, asa nu vad unde se poate ajunge...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Cristina, eu mi-am spus doar parerea, n-am dat verdicte. Pe principiul "nimeni nu stie ce-a fost acolo", n-am mai putea discuta nimic, pe nicio tema, fie ea mondena sau politica. Eu comentez doar ceea ce am vazut, declaratiile lor televizate si declaratiile oficiale aparute in presa.

Femeia care s-a aruncat de la etaj cu copilul nu avea bani ca sa-l creasca, ea, aparent, avea totul: familie, situatie materiala, cariera, popularitate, pozitie sociala - de aici socul. Depresia, daca nu e hormonala (post-partum), are un trigger emotional, nu se instaleaza asa pur si simplu, mai ales cand nu ai trecut prin evenimente traumatizante gen decesul cuiva drag, o situatie limita, boala etc. Pana la urma, cine i-a pus diagnosticul de depresie? Petru Mircea? Ca in actele medicale nu exista nicaieri acest diagnostic, din cate am inteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Candy, daca intr-adevar s-a sinucis, numai din cauza depresiei putea fi, alta explicatie nu gasesc, nu-i vorba de ce-a zis PM, si eu m-am gandit la asta. Ce-am mai retinut a fost ca nu vroia sa mearga la medic pentru a-si trata depresia, "sa nu se afle" pentru ca, din pacate, pentru unii, a fi depresiv, a merge la psiholog, poate si la psihiatru = a fi nebun si nu ar fi vrut sa-si strice imaginea. Daca a fost asta...
Jos palaria pentru Catherine Zeta-Jones care s-a internat recent intr-o clinica psihiatrica pentu a-si trata probleme asemanatoare si nu i s-a parut anormal sau rusinos sa recunoasca in fata lumii.
Imi pare foarte rau pentru Madalina, cred ca mai avea o sansa daca se trata cum trebuie si la cine trebuie. Cat despre acele persoane dubioase care au venit s-o trateze acasa, hmmm...

Daca a fost omorata, toate acestea pica, bineinteles...

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Candy

Mie nu mi se pare deloc ca tatal ei face circ, pur si simplu se agata de orice speranta ca sa afle adevarul.



Mie mi se pare altfel, asta e. Circ in toata regula. A inceput inca de la inmormantare, daca iti aduci aminte, atunci cand nu era disperat de vreun mers al anchetei. Adevarul nu se afla defiland pe la posturi de televiziune, adesea de doi lei, si nici din articole in Cancan.
Daca privesti din punctul meu de vedere, afland si altele, in afara ce se scrie in ziare, eu vad niste oameni (repet, mai mult el se remarca) care, in afara de adevarul ala pe care-l reclama, vor custodia copilului, casa, masina, drepturi de autor. Si asta e o disperare, dar de alt gen.

Candy, nu vreau sa ma contrazic cu nimeni, insa daca socrii mei m-ar numi criminal (desi nu exista vreo sentinta) in fata copiilor mei, in vecii vecilor n-ar apuca, atat cat pot eu sa ma opun, sa ajunga astfel de oameni sa le poata vorbi. N-am stiut ca exista o hotarare cu program de vizita, dar recunosc cinstit ca as face tot soiul de sicane sa nu o pun in aplicare, as strange probe ca s-o anulez, as face orice. Inteleg sa aiba ceva cu mine (pe drept sau pe ne-drept), dar sa-mi tarasca copiii in scandaluri media sau sa incerce sa-i ia de langa mine fara sa fiu declarat vinovat, doar ca nu se pupa nu stiu ce prin anchete, este de neiertat. Si nu i-as ierta.
Asta e...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput