Spania sau España (2)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

buna fetele, eu va citesc, dar mai mult din umbra. am reusit sa facem si noi rezevarile pt vacanta in valencia, stam de pe 12 pana pe 20 iulie. abia astept! sunt sigura ca ma voi indragosti de spania, de valencia si data viitoare sper ca vom lua numai bilet dus, fara intors . acum doar vizitam...si mai ramane sa strangem bani pt miscarea definitiva.

bubu, de pe ce site ai gasit cursul on line?

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu1980

rodyka - cum ai facut sa stai atat de mult cu fetita ta acasa daca maternitatea e de 16 saptamani? Si din septembrie vei lucra la aceeasi firma pe acelasi post ca inainte sa nasti? Ma intereseaza mentalitatea angajatorilor spanioli vis-a-vis de acest aspect.


pai nici nu m-am bazat pe asta... 4 luni e mult prea putin!! eu as fi vrut sa stau pana pe la 2 ani, dar situatia e cum e... mi-as cauta ceva pentru jumatate de zi dar e destul de greu. mai ales ca unde am lucrat eu lucreaza sotul si acum, abia m-au lasat acasa (si aia ca mi-a dat dr hartie!!) si cred ca m-as putea intoarce fara probleme. dar programul e infernal. esti plecat de acasa de la 6 si te intorci la pauza de amiaza de 2 ore, apoi iar pana la 8 seara! abia as mai apuca sa-mi vad fetele... si daca prind o perioada ca asta (e a treia noapte nedormita pe motiv de iesit dintisori ), m-am scos a doua zi la lucru... plus ca sunt greu de gasit locuri la gradinita (ar fi trebuit inscrisa din luna martie care a trecut )...

intrebai de chirii: aici gasesti apartamente bune la 400 euro. noi platim 330 la 3 dormitoare si salon, dar avem contractul de 10 ani, in fiecare an urca 10 euro la inchiriere .

zona de vacanta de neuitat: COSTA DEL SOL (zona Malaga), absolut superba!!


Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu1980 spune:

ariel_7000 - Nu am luat cursuri de pe un site anume, am tot zgarmat pe net si am luat tot ce am gasit de spaniola, chiar azi am gasit cate ceva pe site la Eurocor.

Am citit ca a scazut somajul in Spania cam cu 2%, lucru imbucurator pentru cei care vor sa emigreze acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Bubu, eu citisem ca somajul e 20% in Spania, dar sunt doar cifre. Cert e ca de cand am venit aici nu am vazut anunturi de joburi, in afara de cele de webchat si herbalife. Nu vezi hartii in geam ca se cauta vanzatoare, ospatar, etc, nici macar aici pe malul marii in plin sezon turistic.
Acum cu bacteria nemtilor au disparut si turistii.
Dar fiecare cu rostul lui pe pamant, nu vreau sa te descurajez. Noi iubim Spania si ne dorim sa ramanem cat mai mult aici, chiar de e tara saraca. Daca vroiam salarii bune plecam spre nord.
In oraselul nostru chiriile pleaca de la 300 de euro un estudio, 350 un dormitor.
Ma intrebai de romanii de aici, e greu sa generalizezi. Noi am venit cu gandul sa ne descurcam singuri si se poate. Prieteni ne-am facut abia la o luna de la sosire.

Cu cic-ul eu cred ca o varianta decenta e sa-ti tii cartea de munca la o firma din ro si sa-ti iei apoi 2 ani indemnizatie din romania. Se gasesc variante daca vrei sa stai cu copilul acasa.

Noi am fost azi sa ne scoatem cardurile de sanatate. Erau anunturi in toate limbile, inclusiv in romana cu incurajari si avantaje, dar n-am rezolvat nimic. Cica sa aducem adeverinta din Romania ca nu avem asigurari sociale acolo. De parca aici nu platim taxe. Si daca suntem asigurati in Romania, ce facem, la prima raceala luam bilet de avion si fugim acasa? Anyway, noi oricum nu prea dam pe la doctor si cand ajungem mai rau ne enervam ca incep cu antibioticele si noi ii refuzam finut, asa ca putem sa mai amanam treaba asta.

Iar cu cablul cu canale romanesti am intrat in ceata totala. A venit un nene acum o luna jumate, ne-a tras cablul langa tv, ne-a zis ca ne trebuie un receiver (nu ne-a spus de care) si o tarjeta din Romania. De care, de unde? Trebuia sa se intoarca el cu receiverul, dar nu s-a intors.

Partea buna e ca la doua luni de la sosire ne-am luat viza de rezidenta, adica niste foi A4 verzi pe care scrie "cetateni comunitari".

Si-uite asa aventura! Bine ca e soare afara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Noce, daca voi (sau sotul) lucreaza aici, in Spania, are numar de seguridad social. Daca mergi la medic cu nr de seg soc, cu impadronamentul, NIE si pasaport nu-ti mai cere nimic din Romania. Important este ca lor le trebuie nr de seguridad social. Si sotului meu i-a cerut la inceput o hartie de la consulat, precum ca nu are asog soc/medic de familie in Ro. Dar i-am explicat frumos ca el lucreaza, are aici tot ce trebuie si gata, nu ne-a mai cerut nimic. Doar acel numar. Tarjeta a venit peste vreo luna.
Eu cred ca tarjeta din Romania, pentru tv este cea de la rds sau dolce,care se introduce in receiver. Si receiverul, tot din Romania, evident, de la rds sau dolce. Sau ce abonament ai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu1980

Am citit ca a scazut somajul in Spania cam cu 2%, lucru imbucurator pentru cei care vor sa emigreze acolo.


a scazut pe hartie! adica cei care nu mai figureaza ca someri nu inseamna ca muncesc. inseamna ca nu mai au NICI ajutor de somaj...

Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui noce

Noi am fost azi sa ne scoatem cardurile de sanatate. Erau anunturi in toate limbile, inclusiv in romana cu incurajari si avantaje, dar n-am rezolvat nimic. Cica sa aducem adeverinta din Romania ca nu avem asigurari sociale acolo. De parca aici nu platim taxe. Si daca suntem asigurati in Romania, ce facem, la prima raceala luam bilet de avion si fugim acasa? Anyway, noi oricum nu prea dam pe la doctor si cand ajungem mai rau ne enervam ca incep cu antibioticele si noi ii refuzam finut, asa ca putem sa mai amanam treaba asta.
[...]
Partea buna e ca la doua luni de la sosire ne-am luat viza de rezidenta, adica niste foi A4 verzi pe care scrie "cetateni comunitari".

Si-uite asa aventura! Bine ca e soare afara!


foarte bine a explicat karmenutza. cu nr de seguridad social, certificatul de empadronamiento de la primarie, pasaport sau CI (copii dupa fiecare) te duci la un centro de salud care iti e mai aproape de casa si soliciti un dr de familie (medico de cabecera). e de completat un formular, o copie ti-o da tie. copia aia e valabila pana iti soseste acasa tarjeta (vara dureaza mai mult, ca-s multe concedii... la fetita mea mica a durat 7 luni!!!). daca doar sotul lucreaza, poate merge la seguridad social si solicita sa treaca toti membrii familiei pe nr lui de SS. adica veti primi fiecare propria tarjeta.

PS: am scris asa jumate romana jumate spaniola ca sa-ti fie mai usor cand mergi sa te interesezi, sa stii ce sa ceri exact

Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Multumesc pentru lamuriri, fetelor! Ce-i drept sotul nu si-a luat nr de SS pt el, vroia sa scoata doar pt noi. O sa-l trimit pe el primul, sper sa reuseasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

De regula cine lucreaza are nr. de SS. Pentru ca iti trebuie la contractul de munca, in primul rand. Iar daca esti autonom, la fel iti trebuie, ca sa depui cotizatia lunara. Daca munceste la "negru", nu-i trebuie dar pt medic da. Nr se solicita pur si simplu. Te duci cu NIE si pasaport sai CI si completezi o cerere si ti-l da pe loc. Si daca nu ai servici il poti cere, ca sa fie.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

E autonom, plateste niste taxe, are o gestoare care ii spune ce si cum, dar nr de SS nu are si cand a fost sa ceara la oficiul de SS nu i-a dat, n-am inteles de ce. Acum nici nu stim daca e bine pt el sa insiste sa-si faca SS aici. In Ro ca asigurat social avem dreptul la cic, somaj, merge vechimea pe cartea de munca, etc. Aici nu stiu daca am avea vreun beneficiu si mi-e teama sa nu le pierdem si p-alea din ro. Ca sa aiba dreptul la somaj ar trebui sa lucreze angajat min un an cred. Avem niste prieteni aici cu vreo 8 ani experienta care nu-si gasesc de lucru de cateva luni si nici somaj nu au.

Iar cu programele romanesti, inseamna ca imi fac eu abonament in ro asa la distanta, imi trimite cineva pachet la autobuz receiver romanesc si cartela si eu ma leg la antena proprietarului? Ca initial ne-a zis ca ne ofera gratis posturi romanesti, oare asta insemna ca ne ofera antena si noi sa ne aducem restul?

Mergi la inceput