Spania sau España (2)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Daca e autonom isi poate plati singur la SS si la somaj.Daca isi plateste singur un an, cred ca poate avea ajutor de somaj. Iar CIC luati doar unul din voi, nu amandoi, nu?
Asta cu vechimea pe cartea de munca ma depaseste. Chiar nu ma pricep deloc. Dar logic vorbind, ca sa ai vechime pa cartea de munca inseamna sa ai un contract de munca in Ro. Nu? Cum poti sa te duci la munca in Ro cand tu de fapt esti in Spania? Poate doar freelance sa lucrezi, adica tot ca autonom. Ca nu ai cum sa fii in acelasi timp in doua locuri.
Ma rog, voi stiti. Va descurcati voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Da, cic doar unul din noi.
Contract de munca in ro poti sa ai, fie ca lucrezi freelancer, fie ca iti tine o firma cartea de munca, figurezi ca angajat si iti platesti singur taxele.
Din ce am inteles, aici autonomii n-au dreptul la somaj si cam n-au nici un fel de drept in afara de ala de a munci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Am si eu o intrebare la voi. De unde se poate cumpara un booster seat (asiento elevador) si cam cit costa? Ma intereseaza un magazin in Barcelona unde as putea gasi. Merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

La Carefour, Alcampo, la magazinele cu obiecte/mobilier pentru copii sau la Aurgi - un magazin cu produse auto. Eu la cel din urma am vazut acum vreo 2 saptamani, cam la 30 euro. Nu sunt scumpe, sub 50 euro la oricare din ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Muchas gracias! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui noce

E autonom, plateste niste taxe, are o gestoare care ii spune ce si cum, dar nr de SS nu are si cand a fost sa ceara la oficiul de SS nu i-a dat, n-am inteles de ce. Acum nici nu stim daca e bine pt el sa insiste sa-si faca SS aici. In Ro ca asigurat social avem dreptul la cic, somaj, merge vechimea pe cartea de munca, etc. Aici nu stiu daca am avea vreun beneficiu si mi-e teama sa nu le pierdem si p-alea din ro. Ca sa aiba dreptul la somaj ar trebui sa lucreze angajat min un an cred. Avem niste prieteni aici cu vreo 8 ani experienta care nu-si gasesc de lucru de cateva luni si nici somaj nu au.


autonomii nu au dreptul la somaj!! decat daca renunta (se dau "de baja") si depun apoi actele...

dreptul la CIC din Ro il ai si daca ai lucrat aici, soliciti niste formulare europene, le completezi in Ro, faci niste copii dupa acte, ei trimit formularele alea la SegSocial de aici si, daca rezulta ca ai lucrat 12 luni inainte de a naste (exact cum se cere in Ro) si nu beneficiezi aici de alte ajutoare, poti lua CIC din Ro!

vechimea de aici se considera vechime in cartea de munca. dupa 15 ani de munca, parca, primesti pensie si din Spania. sunt o multime de spanioli in varsta care iau pensie si de aici si din Franta sau Elvetia, pe unde au lucrat in tinerete. asta daca, bineinteles, lucrezi cu contract de munca. la negru nu se pune...

nr de SS sigur are sotul tau, sa te uiti bine printre acte sau sa intrebe de gestor. nu costa nimic si e foarte bine sa-l ai pentru orice eventualitate. noi am pastrat si asigurarea din Ro, avem si aici alta inafara de cea de la SS, iar cand mergem in Ro solicitam tarjeta sanitaria europea (valabila un an).

Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui noce

Iar cu programele romanesti, inseamna ca imi fac eu abonament in ro asa la distanta, imi trimite cineva pachet la autobuz receiver romanesc si cartela si eu ma leg la antena proprietarului? Ca initial ne-a zis ca ne ofera gratis posturi romanesti, oare asta insemna ca ne ofera antena si noi sa ne aducem restul?


al nostru e pe numele mamei, in Ro. daca proprietarul are deja antena... adica ce are?! oala?! ca daca are antena pentru TDT nu-ti foloseste la nimic. inainte stiu ca intrau gratis ProTv international, Antena si TVR, nu-s sigura! dar daca are oala, tu iti poti lua decodorul din tara. trebuie insa intrebat proprietarul daca mai e cineva legat la oala. ca daca nu are aparat ca al tau, n-o sa va intelegeti, sunt alte frecvente...

Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Rodyca, mersi.
Deocamdata am obosit sa intreb in toate partile, m-am saturat si de functionari, luam o pauza si reluam cu forte proaspete cand ne-o reveni tonusul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Buna,

scuze ca dau buzna in casuta voastra,
am o intrebare, o rugaminte......
cunoasteti firme serioase in tara care pot facilita un loc de munca pentru o persoana mai mult in constructii/auto/necalificat?
caut ptr o persoana de incredere, si in tara are parte numai de tzepe.

Multumesc si inca odata scuze.

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

ce mai fac eu

Bibi
David
Bogdan
Mihaita
Ionut






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

noce, i-am spus sotului de voi ca sunteti in Fuengirola (noi am fost doar in trecere) si a zis ca daca vreau, ne putem face timp sa dam o fuga candva. care e programul vostru zilnic, crezi ca ne-am putea intalni? la o cescuta de vorba


am implinit un anisor!!

LA MULTI ANI, ISABELA!!!

Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

Mergi la inceput