Spania sau España (2)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

buenas noche chicas!
fetelor, in acest wekend suntem la madrid, al meu sot are luni si marti un seminar si mergem si noi cu el.O sa stam la Melia castilla, si ne intereseaza unde as putea sa fac ceva cumparaturi romanesti,
adica vreun magazin bun si ieftin daca cunoastesti, mergem cu masina si as vrea cateceva bunatati romanesti sa cumparam.
daca stiti exact vreun magazin cu adresa, v-as fii recunoascatoare
astept vesti de la voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

hola, fetele!
haideti la o cafeluta de siesta!

Multumesc de urari si raspunsuri! Imi pare rau ca nu sunt fete de aici prin zona, nu stiu de ce ramasesem cu impresia ca e cineva din torremolinos.

Mihamora, mi-ar placea sa ne vedem!

In Marbella am fost doua zile, e supeba! As merge mai des, dar e complicat cu carutul si autobuzul.

Carlin, de cand am ajuns ma tot gandesc la ce scriai tu ca in sud e vegetatie putina si despre verdele din Galicia. Eu imi imaginam zona ca pe sudul Turciei asa, dar cand am venit am fost surprinsa de vegetatia exotica (mai multa ca in Bucuresti cu siguranta). Acum ne-am propus cu prima ocazie o vacanta in Galicia!

Aici cred ca au venit deja caldurile, ieri dupa amiaza cand am iesit din casa pe la 5 am simtit cum ma moleseste soarele, parea mai cald de 30 de grade, azi dimineata in drum spre biserica iar cald, un termometru arata 31 de gr, cred ca la pranz sunt cel putin 35. Dar asta sa fie problema, vara si toamna trecute le-am petrecut-o la 50-60 de gr in Qatar si abia asteptam iar toropeala.

Olim, weekend frumos la Madrid! Sa gasesti tot ce cauti!

Noi am gasit ieri pufuleti romanesti si visine la un magazin ucrainean, copilul a fost incantat (noi socati ca e 2 euro punga de pufuleti care acasa erau 1 leu).

Ma tot intreb ce mai face Karmenutza, care "luase taurul de coarne" la inceputul verii trecute si s-a stabilit la Barcelona.

Bubu, ce mai faci?

Rodyca, voi aveti biserica romaneasca in zona? Unde mergeti cand vreti?

Cu programele tv romanesti ne-a promis proprietarul ca ne punem antena pt tot bloculetul (sunt 6 ap, din care 2 cu romani) si speram sa o reolvam asa pe moment. As fi luat din ro, dar era complicat de adus cu avionul. Si mie mi-e drag sa ma uit la programe spaniole, dar uneori as mai vrea cate ceva romanesc, gen "romanii au talent", "dansez pt tine" sau o emisiune spirituala. Aici nu e Ono, am auzit ca au netul cel mai bun.

Acum inteleg de ce se scrie atat de putin aici, e foarte frumos afara si ramane putin timp de stat pe net. Parca s-a lungit ziua de cand ne-am mutat, se si insereaza mai tarziu, e si mai cald ca in ro, punem sandalele si batem parcurile si stradutele toata ziua.


Happy-mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Hola!
Hristos a inviat!
Cam slaba "miscarea" pe aici dar daca toata lumea ar scrie cat mine...s-ar inchide subiectul
Noi tot aici suntem. La Barcelona.
De Inviere am fost la biserica romaneasca de aici. Era plina "ochi". Nu am stat mult pentru ca era foarte aglomerat, lumea se foia de colo-colo cu lumanarile aprinse si dupa ce prietenei mele i-a luat foc parul chiar mi s-a facut frica si am preferat sa plecam.
De cand s-a incalzit vremea suntem mai mult pe afara, pe la plaja, prin parcuri...avem biciclete si facem plimbari lungi. Daca mi-ar fi spus cineva ca la varsta mea ma voi plimba pe bicicleta cu aceeasi bucurie de la 12 ani nu as fi crezut. Chiar imi place! Plaja am facut de doua ori pana acum. Asteptam sa treaca valul asta de racoare si mergem mai des.
Noce, programele romanesti le poti vedea pe internet.
E un site (nu stiu daca am voie sa-l pun aici)www.cool-webtv.com Functioneaza numai cu internet explorer. Acolo le vezi pe toate online. Noi ne uitam la spanioli sau deloc. Noi am avut Ono, acum avem Jazztel. Si suntem mai multumiti de acestia din urma, pentru viteza de download. De exemplu, cu ono nu puteam vedea programele romanesti despre care vorbeam mai sus . Acum se vad toate foarte bine si filmele pe care le descarca sotul vin foarte repede.
Noi eram gata-gata sa mergem de Paste in Galicia dar invitatia a venit cam tarziu, joi seara. Si e cam departe. Pierdeam 2 zile pe drum, ca sa stam numai o zi, ca maine sotul trebuie sa mearga la servici.
Va urez Paste fericit in continuare, va pup si ne mai "vedem".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Hristos a inviat!

Citat:
citat din mesajul lui noce

Rodyca, voi aveti biserica romaneasca in zona? Unde mergeti cand vreti?

Cu programele tv romanesti ne-a promis proprietarul ca ne punem antena pt tot bloculetul (sunt 6 ap, din care 2 cu romani) si speram sa o reolvam asa pe moment. As fi luat din ro, dar era complicat de adus cu avionul. Si mie mi-e drag sa ma uit la programe spaniole, dar uneori as mai vrea cate ceva romanesc, gen "romanii au talent", "dansez pt tine" sau o emisiune spirituala. Aici nu e Ono, am auzit ca au netul cel mai bun.


da, avem 2 biserici: una catolica si una ortodoxa. chestia e ca preotul ortodox nu e cel mai "ortodox" si lumea prefera sa mearga la cealalalta biserica, desi slujba acolo se tine intr-o biserica catolica spaniola

este si Ono dar eu nu-l recomand deloc, plus ca niciodata nu sti ce-ti factureaza, nici calitativ nu merita! Telefonica-Movistar am avut si am fost foarte multumiti, ne-am mutat insa la Orange ca am prins o oferta avantajoasa. sunt buni si astia...

daca vroiai sa-ti aduci din tara decodorul (vb de Digi), il puteai aduce ca e doar o cutiuta mica, luai de aici oala (sau si mai bine daca o folosesti la comun cu altcineva, mai ales ca mai sunteti acolo romani).

pe plaja in Torremolinos am fost anul trecut la 3 luni dupa ce am nascut, mie mi-a placut. noi suntem mai plimbareti de felul nostru, poate ne vedem in vara asta. inca nu avem planuri, abia am revenit dintr-o scurta vacanta in Ro...


delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

karmenutza, mi-a placut ce-ai scris, ne-ai transmis starea ta! Te asteptam sa ne povestesti despre Catalina si cum s-a adaptat in noua scoala.
Rodyca, daca as fi stiut ca e doar o cutiuta, acum buonam telecomanda. E ok si webcool, dar sunt mai multe clicuri si nu se prinde euforia, ca ma obisnuisem cu dr oz si oprah. Eu nu ma uit mult la tv, dar imi place la pranz sa vad miresele de pe travel&living si tanar&nelinistit.
Poate ne intalnim vara asta cand veniti prin zona, sa-mi dai un pm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

fetele din zona Murcia, cum ati resimtit cutremurul?

a venit vara cu totul la noi, ne limitam deja plimbarile la cele de seara (dimineata nu mai reusim, ca pana merge cea mare la scoala si se trezeste pitica sa-i dau sa pape, e deja 11), dar cand vad cat e de frig in RO, brrr...

numai bine am intrat si la dieta, ca e de mers la plaja si cum sa-mi iau si "colacul" dupa mine...


Isa mai 2011

delfinasul Hannah Isabela ianuarie-aprilie 2011(19.06.2010)

printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Isa si Vladut

Isa si delfinasii clujeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu1980 spune:

Salutare fetelor!

Nu am mai fost de ceva vreme pe aici, am lucrat o perioada. Acum am renuntat, sunt dedicata doar familiei si planurilor noastre.
De cateva zile am inceput sa invatam spaniola, singuri, acasa, cu ajutorul unor cursuri de pe internet. Sper sa iasa ceva.
Ne uitam cam in fiecare seara la documentare despre Spania si suntem fascinati, din ce in ce mai indragostiti de tara asta.
Din pacate, din cate citim, situatia cu locurile de munca in Spania nu este pre roz :( Dar suntem optimisti.
Vad ca la voi e soare, cald si noi nu mai iesim din ploi, chiar si acum in Bucuresti ii trage o rapaiala ce ne tine in casa.
In rest, ce noutati mai sunt? Fetele care abia s-au mutat in Spania cum s-au adaptat? Le e dor de Romania?
rodyka - mai esti in concediu pentru cresterea copilului? Sau ai inceput munca?

Trebuie sa ies acum, plange micuta mea, se cam plictiseste in casa si trebuie s-o distrez un pic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu1980

rodyka - mai esti in concediu pentru cresterea copilului? Sau ai inceput munca?


nu este concediu pentru ingrijirea copilului, doar maternitate 16 saptamani . in septembrie insa cred ca o sa ma intorc la munca, nu e deloc usor doar cu un salar care intra in casa...

bubu, mama a invatat spaniola uitandu-se la telenovele, am ramas surprinsa cat de bine se descurca de cate ori vine la noi . un canal tv unde sa asculti limba vorbindu-se e cel mai bun pentru a invata

Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Bubu, chiar ma gandeam daca ai plecat. Azi ploua si la noi, asa picura, spaniolii se plang ca e vreme urata, dar sunt vreo 18 gr.
Noi ne-am adaptat bine, iubim spania, ma bucur in fiecare zi cand iesim pe strada si nu mi-e dor de romania. Chiar as prefera sa nu mergem repede nici in vacanta, prefer sa vina ai nostri aici. Ne-am impreietenit cu o familie de romani cu care ne intelegem super. Am observat ca daca locuiesti in alta tara, ai mai mult timp de petrecut cu prietenii decat in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu1980 spune:

Salutare fetelor,

Credeam ca voi avea mai mult timp liber daca nu voi mai lucra, dar nu prea e asa. Buburuza mea ma tine in priza toata ziua, ba afara, ba in casa. Profit si eu cat pot de perioada in care adoarme mai devreme.
rodyka - cum ai facut sa stai atat de mult cu fetita ta acasa daca maternitatea e de 16 saptamani? Si din septembrie vei lucra la aceeasi firma pe acelasi post ca inainte sa nasti? Ma intereseaza mentalitatea angajatorilor spanioli vis-a-vis de acest aspect.
Referitor la invatatul limbii spaniole din telenovele... am incercat si eu anul trecut, dar n-am avut succes si m-am pricopsit si cu o pasiune pentru un serial. N-am avut succes pentru ca fetita era mica si dormea mult, iar eu ma uitam la tv cu sonorul la minim sau foarte incet ca sa n-o deranjez. O sa mai incerc inca o data varianta asta in curand, ca vor veni caldurile si la noi si vom fi nevoiti sa iesim afara doar dimineata si seara.
noce - ma bucur mult pentru voi, bravo voua. As pleca si eu si maine, dar ... mai asteptam. Sper macar la o vacanta in Spania cat mai curand, desi parca nu e tocmai ok sa irosim banii pe vacante. Mai bine pastram pentru mutare. Cat platiti voi chirie acolo unde v-ati mutat? Romanii pe acolo sunt prietenosi, dispusi sa ii ajute pe nou-veniti?
karmenutza - ce mai e nou prin Barcelona? Dupa o zi de munca mai ai chef de iesiri in oras, plimbari? Eu cam asa imi inchipui ca va fi, dupa munca... putina relaxare.

Mergi la inceput