Spania sau España (2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu1980 spune:

Hola,

Bine ai venit in club noce.
Noi am vrea sa plecam in Barcelona, am vizitat orasul de 2 ori si ne-am indragostit de el. Dar nu spunem nu nici unui loc din Spania, preferam insa un oras mai mare (din cauza obisnuintei). Ma uitam zilele trecute pe google maps la Bilbao si mi s-a parut foarte frumos.
Nu am luat o decizie in ceea ce priveste plecarea, intrucat la mijloc este fetita noastra si nu ne permitem sa plecam la risc, fara a avea un job macar unul dintre noi. Varianta ca el sa plece inainte nu prea ne convine, este greu. Iar varianta sa plecam o luna de test este doar un gand, nu am stabilit nimic concret. Oricum daca am hotari sa plecam asa, cel mai probabil am pleca prin iunie si vom inchiria un apartament (din acestea destinate turistilor), este un pic mai ieftin ca la hotel si este spatiu mai mult, necesar unei familii.
In plus, vrem sa invatam sa ne descurcam in limba spaniola, momentan nu prea stim mare lucru. Timpul nu ne permite sa incepem niste cursuri sau macar sa invatam noi acasa.
De chirii nu stiu prea multe, am mai citit pe forumuri ca e cel mai bine sa fii acolo cand inchiriezi un apartament, multe din anunturile de pe internet sunt "tepe".

Apsara, citim si noi multa presa din Spania si intr-adevar partea cu somajul ne sperie. Din acest motiv suntem precauti si asteptam, o luam mai usor, cum se spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Apsara, multumesc!
E bine daca poti lua chirie aratand o hartie de la banca, sper sa nu ne ceara si dovada de job.
Noi nu ne asteptam sa gasim taramul fagaduintei in Spania, cred ca nu se mai asteapta nimeni la asa ceva acum in Europa. Vrem doar sa incercam sa traim intr-o tara frumoasa si civilizata.

A incercat cineva sa deschida o mica afacere in Spania, e complicat?

Fetele care ati plecat de curand, va mai asteptam pe aici!

Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

Noce, e foarte usor sa deschizi orice fel de firma, societate, etc. Cel mai bine e sa apelezi la serviciile unei "gestoria".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Bubu,

zi-mi mai multe despre apartamentele astea, cum le gasesti? Eu sunt ingrijorata ca nu stim unde sa tragem prima oara cand ajungem acolo, pana sa cautam chirie, sa depunem acte pt rezidenta, etc. Noi am vrea sa plecam toti 3 cu masina, cu copilul de 1 an jumate, nu stiu daca e o idee buna, dar ar incapea mai multe bagaje si am putea folosi masina acolo.

Si noi am fost tot de 2 ori in Spania, de fiecare data in Barcelona si am vazut si Valencia si statiunile acelea de la mare din zona, nu mai tin minte numele, doar Lloret del Mar. Mi-au placut toate bineinteles, dar mi-ar placea sa ne asezam intr-un orasel mai mic, desi cred ca e mai greu de gasit job, daca va fi sa caute.

De Barcelona mi-e teama ca se vorbeste catalana, sotul abia invata spaniola, nu stiu daca se va descurca. Pe de alta parte poate sunt sanse mai mari de angajare fiind orasd mare si bogat.

Apsara, multumesc. Unde gasim o gestoria? Sunt anunturi in ziar? Este o firma de infintat firme?


Sper sa nu monopolizm noi discutia cu plecatul, mi-ar placea sa mai citesc ce fac mamicile din Spania si eventual sa mai scriu si eu de acolo Ieri cautam pe net despre gradinite, guaderias, no? conditii de intrare, daca pot sa vina cu pachetel de acasa, etc.

besitos!
si o saptamana mai calda ca a noastra!

A, Bubu, stiu ca in Madrid se fac cursuri gratuite de spaniola seara de la 7 parca.

Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

"Gestorias" gasesti peste tot. Daca nu-ti poate recomanda nimeni una in localitatea ta, gasesti in "páginas amarillas" :).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izuka spune:

Buna, fetelor!va citesc de ceva vreme...sunteti tare draguteam si eu cateva intrebari legate de spania. eu si sotul meu ne-am hotarat sa plecam in spania, mai exact la madrid. puteti sa-mi spuneti care ar fi pretul chiriilor? de exemplu, ma intereseaza o garsoniera fara pretentii,eventual la periferie, poate fi si nemobilata...cat credeti ca ar costa?asa, aproximativ, cat sa-mi fac o idee... eu fac bijuterii pictate si as vrea sa fac tot asta si acolo. credeti ca am sanse?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu1980 spune:

Buna fetelor,

Noce, uite aici cateva site-uri cu apartamente de inchiriat turistilor :

http://www.apartmentsramblas.com/SearchResultList.aspx#
http://www.gobcn.com/availabilitynew.php
http://www.apartmentsbcn.net/cgi-local/capside/cmslite/front/vcatfam.dsp/3/15

Si noi ne dorim sa plecam tot cu masina, chiar ne gandim ca ne-ar fi utila, mai ales in explorarea Spaniei. Sotul meu se descurca mult mai bine cu catalana decat cu spaniola. Si-a dat interesul sa inteleaga de fiecare data cand am fost acolo, iar acum citeste ziare catalane si se uita la posturile TV locale. Mie nu mi-a pasat de limba lor, eu am ales sa comunic in engleza cand era cazul, insa era dificil (se stie ca spaniolii nu-si dau interesul in ceea ce priveste limbile straine).
M-am uitat si eu de gradinite, crese. Ma uit de tot felul de lucruri legate de viata de zi cu zi, magazine, parcuri, atractii pentru bebe, dar si pentru noi. Imi doresc mult sa plecam in Barcelona pentru ca oferta acestui oras este foarte generoasa. Imi este ciuda ca in Bucuresti nu prea am unde sa ies cu fetita mea : Oraselul Copiilor este asa ponosit, aceleasi masinute in care ma dadeam si eu cand eram mica, Gradina Zoologica este plictisitoare, gratiile de la custile animalelor sunt asa dese, incat abia se vad animalele, nu mai zic de poze.
Legat de cursul de spaniola in Madrid... sa ma vad acolo si il voi urma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

Bine ati venit noce si izuka!

Eu daca as vrea sa ma mut intr-o tara straina, as considera limba o prioritate, e un avantaj cert sa stii sa comunici chiar daca la un nivel de baza, cu cat mai bine cu atat iti cresti sansele de job, de integrare, de a te simti bine in multe aspecte.

Nu m-as baza pe engleza in Spania, te poti descurca in zonele turistice, dar in viata de zi cu zi nu, engleza poate fi un atuu in gsirea unui job, un plus in curriculum, asta da, dar nu baza in comunicare. Daca puteti, incepeti sa invatati spaniola,o sa va fie mai usor, si chiar daca in final nu ajungeti in Spania, nu e nici o pierdere, spaniola e a doua limba vorbita in lume, oricum e un castig.

In legatura cu chiriile, cred ca se cer cam ultimele 3 salarii, si eventual garantii bancare, orice proprietar vrea sa se asigure ca ai din ce plati chiria.
Am scris cu ceva pagini in urma ca unii proprietari nici nu inchiriaza apartamentele daca nu sunt nevoiti, pt ca in caz de neplata chiriei, daca chiriasul nu pleaca, proprietarul nu il poate da afara pana nu are un ordin judecatoresc, si asta inseamna bani, timp, nervi, frustrari.

izuka, ca idee aici nu exista garsoniere asa cum sunt in Ro, eventual ff putine, dar nu e ceva comun, le zice estudio, dar nu sunt la scara larga, cel mai comun e sa aibe 1,2,3 sau mai multe dormitoare.
Pretul poate varia foarte mult, depinde de oras, zona, dotari, facilitati ale zonei, etc.
Te poti uita si online pt Madrid ca sa-ti faci o idee, eu sunt departe, si stau intr-un oras mic cu o suta si ceva de mii de locuitori iar ca idee aici un apartament de inchiriat cu 2-3 dormitoare, plus sufrageria e in jur de 500 de euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Buna mamici din Spania !

Are careva din voi copii de scoala, puteti sa imi povestiti un pic cum e scoala, sinteti multumiti de sistemul de educatie, unde sint scoli bune si cum se gasesc ele ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Bubu si Carlin, multumesc!

Bubu si Izuka, sa va ajute Dumnezeu in planurile vostre! Imi place ca sunteti decise pe cate o destinatie clara, cum am si eu Malaga in suflet de o vreme.

Marimar, vrei sa pleci din Noua Zeelanda spre Spania? Cred ca ar fi o experienta interesanta pentru copii.


Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput