Spania sau España (2)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:

Bine ati venit Noce si Izuka!

Zona de sud e foarte frumoasa, apartamente de inchiriat sunt, unele foarte frumoase,preturile 400-500/luna, de euro pt 2 camere si living. Eu stau intr-un orasel mic(sat) aproape de Marbella. Din mai sar preturile..

Locuri de munca doar in restaurante/baruri...si astea mai sigur cu recomandari...in rest f greu...cunosc oameni cu experienta in domeniul acesta si vechime, stiu engleza, spaniola si nu gasesc de lucru...
Aici sunt f multi englezi.

Firma mi-am deschis eu, autonoma, nu e greu...dar daca nu stii bine limba(cazul meu) nu prea poti sa intrebi tot ce te intereseaza...poate cu gestoria e mai usor,iti explica poate....doar sper sa mearga...
Tot zic ca ma apuc de invatat limba si nu reusesc...

Cu gradinitele sunt f multumita, ai mei copii sunt bucurosi sa mearga la gradi, au activitati frumoase, pana si ala micu a lucrat la gradi si la sfarsitul trimestrului mi-a dat mapa cu lucrari...

In fct de zona unde locuiesti gasesti, scoala ,gradinita.Marimar in ce oras?


Michelle cu Mateo 18.11.2009 si MARIO 15.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:

Plec la cumparaturi si sa iau copiii de la gradi, revin.
Intradevar e f frumos orasul Malaga( si toata Costa del Sol), cum e si Barcelona, care a fost orasul meu favorit pana am vazut Lisabona

Michelle cu Mateo 18.11.2009 si MARIO 15.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Mihamora, ce frumos zici! Tu ce firma ai? Poate trai o familie doar din profitul unei firme? gracias

Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:

Inca nu pot sa iti zic daca se poate trai din profit sau daca exista profit, pentru ca nu am inceput treaba...

Michelle cu Mateo 18.11.2009 si MARIO 15.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu1980 spune:

Mihamora, ce fel de afacere ti-ai deschis? Si in ce oras te-ai stabilit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui marimar

Buna mamici din Spania !

Are careva din voi copii de scoala, puteti sa imi povestiti un pic cum e scoala, sinteti multumiti de sistemul de educatie, unde sint scoli bune si cum se gasesc ele ?


buna, dragelor!

noi stam in sud de 9 ani buni. chiriile cresc in perioada mai-septembrie, in rest sunt 400-500 euro, nu se cere dovada de la banca, dar platesti in avans 3 chirii, pentru siguranta. unii iti cer si nomina (adeverinta de serviciu), dar asta depinde... pentru o perioada de tatonare, pentru a nu inchiria un apartament pentru o luna, sunt hoteluri mai ieftine sau hostaluri (hostal) dragute. platesti cat stai...

ref la locuri de munca, eu nu stiu cum e in Barcelona sau in alte orase mari, dar aici chiar zona turistica fiind (Costa Tropical), locurile de munca sunt rare in turism si hosteleria, ptr ca sunt aceiasi oameni de fiecare an - vara lucreaza si iarna stau in somaj!! in rest, constructiile nu mai merg, iar in sud e de baza agricultura. deci, daca pare tentant a lucra vara la peste 50º in solar culegand rosii sau aranjand ghivece de flori pentru export, sau de toamna pana primavara in camp deschis la salata (lechuga) aplecat zi lumina, pe frig si ploaie si soare, sau intr-un depozit de fructe (almacen) in fata unei benzi unde iti fug ochii pe legumele ce trebuiesc rapid sortate si ambalate, pai atunci ai o sansa. dar una si aia mica, pentru ca odata ce a intrat un roman intr-o firma, da din coate si picioare sa-si adune toata familia, eventual sa-i aduca si pe cei din tara pentru un sezon macar... eu nu stiu, sunt tare dezamagita de cum merg lucrurile, parca abia acum incepe sa-si arate criza coltii pe-aici...

ref la scoli si gradinite, inscrierile se fac din luna martie a anului in curs. adica in martie ce urmeaza (2011) se inscriu copiii ptr a incepe scoala in septembrie. dupa inceperea scolii (colegio) se mai pot face inscrieri prin inspectoratul scolar, pe locurile ramase disponibile. in rest, inscrierile se fac cam in functie de zona in care locuiesti. la gradinite (guarderias)e mai greu, la mine in oras sunt doar 4 de stat, e bataie pe ele si au avantaj cei care au venituri mici, multi copii si eventual frati care merg la aceeasi gradinita. in rest, sunt particulare o gramada, unele chiar indoielnice, la preturi in jur de 200 euro, plus mancarea pusa de acasa. si cu program nasol, de la 8.30-9. pai eu care incepeam munca la 7, mai plateam pe cineva sa-mi duca fata la gradi... de scoala sunt foarte multumita! fata cea mare a intrat la 4 ani (se incepe de la 3, dar nu avea cine sa mi-o duca la ora 9 si s-o ia la 2, asa ca am mai lasat-o un an acasa cu dadaca), acum e in clasa a IV-a. sa vedem cum o mai fi acum, cu asta mica a mea, cand o fi sa incep si eu munca...

delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

m-am intins cu mesajul de dinainte , asa-i cand te iei cu vorba... eu nu vreau in nici un fel sa va descurajez, eu vad lucrurile ca nu merg bine, poate in alte zone sa fie bine!

Malaga e superba! e la nici o ora de mine, duminica mai fugim la plimbare pe-acolo, dac-as avea posibilitatea, acolo m-as muta . asta daca as alege un oras, dar pentru cine ajunge in sud, recomand cu toata caldura Nerja, cu plaja minunata si pesterile renumite... si ca repere turistice sunt multe in sud, dar ca oportunitati de munca, nu prea stiu. am vazut in unele orase (gen Roquetas del Mar, unde sunt foarte multi romani, in provincia de Almeria) multe magazine de carne cu specialitati romanesti, baruri, restaurante cu mancare romaneasca. nu stiu cat de bine merg, tot timpul am vazut lume cand am mers. pe de alta parte, la noi in oras s-au inchis amandoua magazinele (nu stiu din ce motive) si au mai ramas doar 2 baruri...

delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu1980

Mihamora, ce fel de afacere ti-ai deschis? Si in ce oras te-ai stabilit?

Activeaza-ti PM sa-ti dau detalii.
Sunt intr-un sat(orasel), aproape de Marbella.

Michelle cu Mateo 18.11.2009 si MARIO 15.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:

Rodyka - mare dreptate ai cu locurile de munca in turism. Nu e de munca,se mai gaseste pe vara ospatar, sau la spalat vase, dar cel mai sigur cu recomandari...
Oricum nu s-a intamplat nimic din ce mi-am propus eu cand am plecat de acasa... poate suntem noi mai pretentiosi, dar multa lume a venit asta vara si a plecat acasa dupa vre-o luna ca nu gaseau nimic de lucru...

Si eu stau tot la aproape o ora de Malaga dar mai jos in directia cealalta
Noi am vizitat Casares,Ronda, Granada, Sevilla, Gibraltar f des,mai facem cumparaturi de acolo. Tarifa e un loc superb cu o plaja foarte frumoasa.
Am sa trec pe lista si Nerja,merci.

Michelle cu Mateo 18.11.2009 si MARIO 15.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu1980 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihamora

Citat:
citat din mesajul lui bubu1980

Mihamora, ce fel de afacere ti-ai deschis? Si in ce oras te-ai stabilit?

Activeaza-ti PM sa-ti dau detalii.
Sunt intr-un sat(orasel), aproape de Marbella.

Michelle cu Mateo 18.11.2009 si MARIO 15.05.2007






Am activat si am vrut sa iti trimit PM, dar mi-a spus ca tu nu accepti mesaje private.

Mergi la inceput