Spania sau España (2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

FELIZ ANO NUEVO!
ati mancat uvas ce amitiri
va doresc tuturor un an nou 2011 excelent, plin de impliniri, sanatate si tot ce va doriti!
besos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

LA MULTI ANI, dragelor! un AN NOU FERICIT va doresc, plin de impliniri si bucurii!!

FELIZ AÑO NUEVO!!!


Isa 2011


delfinasul Hannah Isabela 2010(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

ia ziceti, ce v-au aduc reyes magos?! inafara de bomboane...


Isa 2011


delfinasul Hannah Isabela 2010(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

que pasa , por donde estais todas?
am crezut ca vin sa citesc ce ati mai scris, dar vad ca e liniste prin zona.
chiar asa, ce v-au adus reyes magos, carbon?
mai trec pe la voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marivar spune:

hola.Sunt si eu o mamica prin lume ,adica in Spania,citesc de multi ani pe forum dar nu am scris pana acum.Ma unesc si eu voua sa vorbim despre viata ,copii si ce vreti voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu1980 spune:

Buna fetelor,

Nu am mai intrat demult. Am citit ce s-a scris, insa nu am reusit sa mai scriu. Am inceput si serviciul intre timp si se cunoaste, sunt mult mai ocupata.
Vroiam sa va intreb pe voi, cele stabilite deja in Spania, cum v-ati adaptat, cum a fost perioada de inceput, in cat timp ati invatat limba, daca simtiti ca mai apartineti Romaniei sau daca simtiti ca apartineti Spaniei acum.
Intrebari mai am multe, sunt foarte curioasa si incerc sa ma conving ca a pleca in Spania definitiv (mai devreme sau mai tarziu) este intr-adevar cea mai buna decizie in ceea ce priveste viata noastra ca familie (pe primul loc fiind copilul).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

buna dimineata, fetelor

bine-ai venit, marivar

bubu, eu cred ca parerile sunt impartite, fiecare s-a adaptat in functie de imprejurari. pentru mine a fost dragoste la prima vedere, oraselul in care stam seamana destul de bine cu orasul meu din Ro. bine, in linii mari, ca daca e sa vb de clima si vegetatie, no way! dar eu ma simt si sunt romanca pana in maduva oaselor, si nu mi-e rusine cu asta. fetelor mele insa le va fi mai greu... cea mare e aici de la 10 luni, practic a crescut si a fost educata aici. cea mica abia are 7 luni, deci la fel va fi. cand mergeam in Ro in vacante, de multe ori se plictisea si spunea: mami, cand mergem acasa? ptr ea acasa e Spania, unde are prieteni si unde a crescut. chiar daca noi avem apartamentul nostru in Ro, are camera ei amenajata. ii sunt straine toate... limba se invata relativ usor, eu cred ca e aproape imposibil sa nu intelegi ce vb, sau macar contextul. in sud e mai nasol ca pocesc cuvintele, le scurteaza, "s" de la finalul cuvantului nu-l mai pronunta precum si multe alte consoane de pe la mijloc. dar te obisnuiesti cu toate, mai ales cu binele...

delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu1980 spune:

Buna seara fetelor,

Mi-e asa un dor de Spania, mai ales ca in Bucuresti este foarte, foarte frig. Am iesit afara cu micuta mea in seara asta pe la ora 18.30 si mai mult de jumatate de ora nu am rezistat. Si se anunta zapezi si ger.
Mai devreme ma uitam pe pozele Rodicai (rodyka) facute acum cateva zile, tare lejer imbracati si mult soare. Foarte frumoase hainutele micutei tale si ea o scumpa.
Ma gandeam daca nu ar fi o idee buna sa venim in concediu o luna in Spania, timp in care sa cautam job-uri. Credeti ca ar fi timp irosit si bani aruncati? In ideea in care o luna este un timp prea scurt pentru gasirea unui job (in aceasta perioada de criza si somaj mare).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

ola, fetele!
Mai primiti una in grup? Eu va citesc cam de prin vara trecuta, de cand ne-au apucat gandurile de mutare in spania si am urmarit aventurile fetelor care tocmai plecasera.
Acum s-a apropiat momentul, am vrea sa plecam cam intr-o luna si nu stim cum sa facem. Ne-ar fi de mare ajutor niste sfaturi de la voi cele spaniolizate deja.
Cum sa luam o chirie, cum o gasim? am auzit ca noii veniti sunt evitati, asa e?
Unde sunt sanse mai mari pentru noii veniti, vorbiri de engleza-franceza, dar mai slabi la spaniola, sa-si gaseasca job?
Noi am vrea sa ne stabilim in sud, eu visez la Malaga sau Marbella desi nu le-am vazut niciodata, fetele din sud ce ne sfatuiti?
Sper sa apucati sa-mi scrieti cateva randuri.

Bubu, voi in ce oras vreti sa mergeti? Veti sta cu chirie sau la hotel?

Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

Buna, tuturor!

Nu as vrea sa descurajez pe nimeni, insa Spania nu mai e de ceva vreme "taramul fagaduintei". Piata muncii e blocata. Chiar citeam azi intru-un ziar ca in Galicia exista 50.000 de someri cu studii universitare. Trist. Probabil, in orasele mari e mai usor. Nu stiu ce sa spun de Malaga si Marbella, sunt zone turistice, probabil industria hoteliera ofera diverse "job-uri".

In ceea ce priveste chiriile: nu stiu cum se procedeaza prin alte parti, insa in La Coruña proprietarii cer garantii. Banca trebuie sa-ti dea o hartiuta cu care demonstrezi ca poti sa-ti platesti chiria.

E adevarat, fiecare se adapteaza in felul lui. Limba e usoara, oamenii ca peste tot, mancarea buna, si daca ai noroc sa ai serviciu si ajungi la sfarsitul lunii fara "numeros rojos" in contul bancar...cum sa nu te adaptezi?



Mergi la inceput