Spania sau España (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

carlin, eu stau in sud, la mare, in provincia de Granada, si aici nu este incalzire centrala pentru ca nu e nevoie, nu scade temp sub 5-10 grade, nu ninge niciodata... nu e vorba de case vechi sau noi, nu este, pur si simplu! curent si gaz la butelie ptr apa calda.

e adevarat ca vara explodeaza turismul dar, cel putin in zona asta, locurile de munca sunt aceleasi de la an la an, adica in sezon sunt angajati 6 luni, iar 6 li se plateste somaj, e convenabil ptr angajat si in rest lucra la negru, daca are unde (agricultura, curatenie). chestia e ca depinde foarte mult de zona, de aia zic poate ca in zona Barcelonei e altfel...

am si eu din ce in ce mai putin timp liber, mititica mea a inceput si ea diversificarea si ziua e intr-o continua activitate, drept pentru care am si eu timp doar noaptea...

in caz ca nu ne mai "vedem", va doresc Craciun fericit!!

_
www.ticker.7910.org/as1cHxFVM0V1104MDAwMjU1cHw5N3B8SXNhYmVsYSAtIHByaW11bCBDcmFjaXVu.gif" target="_blank"> primul Craciun al Isabelei

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)
Sa-l ajutam pe Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmari spune:

Salutari ninse, fetelor, am intrat sa va imbratisez si sa va multumesc pentru opinii, ginduri, participare.
Aici ninge de nu se mai opreste, e magie curata, arata de parca ar fi acasa, imi imaginez padurea mea draga zarita pe geam in deparatri, si un sat troienit, sanii cu clopotei, foc duduind in sobe.
Am facut mere coapte la cuptor, musai sa va dau si voua reteta daca aveti cumva aceeasi priveliste pe geam: merele se spala, se scobesc la capatul cu codita, se pune inauntru o lingurita de zahar, stafide cit cuprinde si un cubulet de unt. In tava se aseaza cubulete de unt, se adauga nitica apa, se aseaza merele umplute, se acopera cu folie de aluminiu si se dau la cuptor incins vreo 30 min sau cit vreti voi, unii le prefera ff moi, altii moderate.
Eu m-am bucurat tare sa le maninc cu bradut alaturi.
Va duceti acasa sau stati tihnite le butelie (Rodyka) iarna asta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

am si eu o intrebare la voi: cum sunt hainutele de bebei in spania? ma refer la calitate, pret...eu, aici, in tara, am un magazin on-line cu hainute de bebe, importate din UK (majoritatea) si ma gandeam, daca reusim sa ajungem in spania candva (eu la anul as dori...) sa fac acelasi lucru: sa vand hainute de bebe on line sau sa-mi fac un mic magazinas.

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmari spune:

Am intrat sa va urez un Craciun fericit si imbelsugat, cu multe cadouri sub brad, colindatori la ferestre (chiar si simbolici lol) si bucate gustoase pe masa. Numai bine de la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

Yasmari, multumim pentru gandurile tale, zilele astea o sa incerc reteta ta de mere la cuptor, e unul din deserturile mele preferate, eu faceam simple, sau in mijloc puneam dulceata si miez de nuca.

Ariel, despre hainute de bebe cred ca iti pot spune mai multe fetele care au bebei, eu cumpar doar de cadou, si atunci de la Zara, H&M, Prenatal, Boboli, Neck&Neck si alte magazine locale.

Eu ce pot sa-ti spun, e ca ar fi bine sa vii in Spania, pt a vedea magazinele astea de care iti zic, au niste lucruri care in Ro nu le gasesti sau le gasesti f greu, hainute mai elegante pt diverse ocazii, botez,rochite splendide pt fetite, pantofiori.
Intotdeauna cu cate o chestie din asta am dat lovitura chiar si la cei mai pretentiosi, sau cei la care ai impresia ca nu stii ce sa le faci cadou, ca au de toate.

Va doresc la toate un Craciun fericit in continuare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

buna seara, fetelor

noi nu am plecat in tara de sarbatori, e prea frig, am uitat cum e , si cu bebelina de 6 luni in nici un caz in iarna asta... dar ne-am colindat aici cum am putut (adica am primit colindatori, ca n-am iesit nicaieri), de rev planuiam sa iesim in centru sa vedem lumea si artificiile, dar pana la urma vin nasii la noi si facem un chef mic in 6 oameni mari, 2 copii si un bb...

ref la hainute de copii, sunt superbe! eu nu mai stiu acum ce e in tara, dar cred ca de calitate mai sunt si acum, dar cam piparate la pret. hainutele deosebite nu sunt nici aici ieftine, dar ideea e ca le gasesti oricand ai nevoie. si oricum, ptr un magazin online, conteaza mai putin ca sunt mai scumpe, e comoditatea de a da clic, a vedea si a comanda...

_
o minune, Craciunita cea mica...
luna cadourilor

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

ariel, daca ai timp, arunca un PM cu site-ul tau, poate fetele din odiseea noastra sa fie interesate, ca oricum comanda multe din UK...

_
o minune, Craciunita cea mica...
luna cadourilor

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

rodyka, ti-am dat pm .
carlin, multumesc si tie pt raspuns.
Eu acum am hainute ... mai de zi cu zi, insa am avut si de ocazii speciale, insa fiind scumpe, se dadeau mai greut. daca e nevoie insa, pot sa fac rost, oricum,am vazut ca in Spania preturile in magazinele de firma sunt fffff mari. Eu ma gandeam la un magazin cu hainute obisnuite (ca doar au si ei nevoie de body-uri, pantalonasi, fustite), de ne-ocazie, sa zic asa, combinat cu hainute pretentioase.
acum, de exemplu, m-am apucat sa confectionez fustite TUTU si vad ca sunt primite cu mult entuziasm aici. ma gandesc ca ar merge si acolo...greu sa-mi dau seama de aici, cum ar merge treaba acolo...
Daca mai aveti idei, sfaturi, le astept cu interes

La Multi Ani, sa aveti parte de un 2011 plin de impliniri si fericire! Celor care vor sa plece in Spania, le doresc sa-si implineasca visul, inclusiv mie . Sa avem un an prielnic, orice decizie vom lua, sa fie cea buna!

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

AN NOU FERICIT VA DORESC, SA VI SE IMPLINEASCA TOATE DORINTELE SI SA FITI FERICITI

_
o minune, Craciunita cea mica...
luna cadourilor

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Va dorim un an nou fericit, cu sanatate si mult noroc!


http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput