Fluturasi de martie-aprilie 2011 (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza



Dau de baut, suc ofcourse

Am venit de la spital de multisor dar inca nu mi-am revenit...parca-s beata..de fericire

Mi-am vazut bubulinaaaaa...totul ok, nici o problema si scrie aici pe foaie ca totul e la locul lui.

Am iesit din spital intr-un picior tzopaind , se uita sotu crucis la mine dar si el era super emotionat si nu contenea sa imi spuna ce fericit este si cat ma(ne) iubeste

Are bubulina mea o vitezaaaaaa....185bpm cred ca i-am transmis eu emotiile, ca eram acolo asteptand la rand de pe la 1.45 si de la 2 trebuia sa strige la consultatii si eu faceam ca trenu in gara ca era 2 si un sfert si nu striga nimeni nimic... si sa nu spun ca eram a 2 a sosita si am fost luata abia a 6-a sau chiar a 7a ...fierbeam de nervi, imi venea sa ma duc sa le intreb pe alea de la receptie daca nu cumva aia de vin ultimii sunt luati primii De altfel, ce sa spun...super conditii in spitalul asta unde am fost, e prima data cand ajung intr-un spital aici in Uk ca pana acum slava Domnului nu am avut nevoie...si am ramas masca, nu vezi asa conditii nici in spitalele particulare de prin romania....am ramas ca la dentist cand am intrat acolo , gura casca

Nu am putut sa ii aud inimioara ca cica e prea devreme desi eu stiu ca se poate auzi, dar sper ca in 8 sept cand merg la eco de 12 sapt sa pot auzi

Cam atat pentru moment, ar trebui sa imi revin din betie si sa pun mana sa fac ordine si curatenie prin casa si sa pregatesc cina. Sotul a plecat inapoi la munca dupa ce am iesit de la spital...sper sa vina curand acasa, abia il astept

PS: cred ca e fetitza...shhh, keep it secret

_

BB on board 8+


la 185 bat/min si eu zic ca e fetita

felicitari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

miki multam de rasp


de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

miki multam de rasp


de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si 6+


am si un raspuns scris de la Directia Muncii din Buc care se ocupa de indemnizatii- acolo scrie ca pentru calculul indemnizatiei 2 ( cand depui dosarul cu toate actele ca la primul bebe ) iti trebuie o adeverinta eliberata de astia care iti platesc indemnizatia pt bebe1 ( trebuie sa fie la nivel de judet o agentie locala ) cu venitul tau pe ultimele 10-11 luni, depinde cate ai nevoie..poate chiar 12 ca stiu ei ce sa ia in calcul + adeverinta de la servici cu venitul pe lunile de prenatal- toate astea pt caluclul indemnizatiei pt bebe2.
bineinteles ca dupa trebuie si postnatalul obligatoriu - de cat e parca 42 zile- dupa care intri in CIC2. dar cu cat depui mai repede dosarul cu atat n-ai distanta intre venituri, ca doar stim cu totii cat dureaza calculul la ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

va pup ca sunt in concediu si ar trebui sa ma odihnesc- fara efort!..sambata ma duc iar la eco sa vad cum mai sta situatia, daca a avansat sau s-a retras decolarea de placenta.
noroc ca Vlad e cu bunicii..pe care i-a cam terminat..sunt epuizati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

--------------------------------------------------------------------------------

Helou de seara!
mai fetelor da scrieti nu va incurcati....lipseste omul putin si nu mai tione pasul cu voi...am reusit sa citesc doar pana la pag.14, dar vreu sa postez si sa va spun ca am fost la doctoritza
am sunat azi dimi la 9 dar m-a primit la 15.30.....nu va zic ca m stat ca pe ace...
am trait un sentiment tare tris...parca nici nu imi venea sa ma apropii de poarta aia de la Giulesti....erau multe flori , jucarii de plus si sute de lumanari

sa va zic concluzia dr.itzei....nu am candia...mi-a facut eco deci iar l-am vazut pe samburel....i se vad manutele si piciorusele si ochisorii ....statea cu burta-n sus....
in burtica totul este ok....mi-a zis ca-i posibli de la infectia urinara sa simt durerea acolo ...sa fie vezica inflamata

mi-a dat arefam intravaginal pt sangerare
cystone sau urinal pt a mai curatza pp si sa repet urocultura

i-am zis ca pe 31 m-am programat pt eco de 12s si dupa eco facuta de ea bebe are 9,4 s...deci e mai mic cu o saptamana si mi-a zis sa ma reprogramez....

voi dupa ce ati tinut cont cand ati facut eco la 12s..dupa ultimul um sau dupa masuratorile lui bb

aZi ,Roxy parca mergea la doctor???
Roxy te astept cu vesti bune si bebe sa fie exact ce va doriti voi

am citit ca vb si despre burtici...eu cred ca bat recordul...amea arata nu de ...5luni...de...6 luni
da nu imi explic cum....

bine eu ma mai ingrasasem in ultimul timp. dar culmea numai la burtik. pusesem de incepusera sa ma intrebe daca am un bebe in ea...era asa tzuguiata
si hop ca veni bebe si se tzuguie de tot...acum vad ca incep sa pun si in lateral si sa ma bulanesc...dar eu cred ca retin si apa multa ca prea m-am pufoshat si de mancat abia de am ciugulit

va pup...ma duc cu fiimea cu bicicleta putin pe strada

ps.....scrisesem la capitolul 14

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Strumphitza ma bucur pt voi...sa fie bebe ce vreti voi si cel mai important sa fie sanatos si sa stea in burtica pana la termen

eu inimoara nu i-am ascultat-o insa imi arata pe monitor sa vad cum pulseaza ceva acolo
azi insa nu mi-a indreprat monitorul sa vad si eu si nici nu am mai cerut caci am mers asa stresata si dr. cand a inceput sa faca eco, mai ca nu isi mai misca mouseul dintr-un loc si ochii ii erau fixacti pe ceva...nu am zis nimic ma facusem mica mica si simteam cum mi se strange stomacul de frica...la final imi zice ca e totul ok..am impresia ca e si doctor din ala care nu vb in timp ce face eco...ca nici datile trecute nu s-a prea omorat cu explicatii..iar eu sunt asa emotionata ca nici nu mai stiu ce sa intreb

Madutza am erore la dpn...18.03.2011

chiar ziceam cu Anaxena ca suntem aproape ca dpn si cand ma vad acum asa sus de ea

bine la 18 .03 eu nu cred ca ajung ...mai ales ca fac si cezariana...dar sa fiu si eu in rand cu voi
pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinut@ spune:

Vai mai fetelor ..lipsesc si eu o saptamana si deja m-ati uitat....

Haideti ca nu's suparacioasa de felul meu. Sa va zic de min.
Eu am fost miercuri la dr (la Brasov la Clinca) si bebe e bineee are 5,2 cm si e mai mare cu 4 zile (avea 12,2 saptamani) iar dupa ultima menstruatie eu aveam 11,4 sapt..so a crescut micutul (desi la ecografiile anterioare era mai mic cu 2 zile). BPM =150 (la 9 sapt avea 176..dar atunci se atinge maximul si apoi descreste incet..asa mi-a zis medicul)
Era in burtica si innota, ne-a facut cu manuta, l-a vazut si tati si l-a salutat . Putzica nu i-a vazut-o inca asa ca mai asteptam.
Mi-a zis ca o sa nasc pe 25 FEB (eu oricum vreau cezariana, am si dioptrie mare pt ca nu prea port ochelarii )
Acum eu sunt in concediu (deh is mai linistita acum) sunt la Sighisoara intr-o pensiunea superba cu o priveliste de vis.


Am o problema insa..am niste dureri in vagin jos intermitente..ca niste intepaturi dureroase. A avut vreuna dintre voi asa ceva sau aveti? Ma refer la cele care au 12-13 saptamani.


Aaa mi se vede si mie putin burtica si proprietara unde stam l-a intrebat pe sot daca sunt gravida..si's asa mandraaa .

Legat de burtica i-am spus medicului ca sunt panicata ca nu-mi creste burta si mi-a spus ca unele femei au musculatura abdominala mai devoltata si cedeaza mai greu (deh faceam fitnes cand am aflat..si cred ca de aceea).

Va pup pe toate.






------------------------------------------------------------------------------------------
Nasturelul meu mic 12+

Anita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

shtrumphitza super felicitari,eu cred la fel ca tine ca e fetita si sa-ti dau o veste neincurajatoare,in UK sexul se spune dupa 20s shtiu de la o mamica din vechea mea odisee

roxy te ashteptam cu vesti

eu am inceput sa mananc cam mult si vad ca greturile au cam disparut,in schimb m-am ales cu o constipatie,foarte enervant!!asha ca tre sa ma ponderez si eu la mancare..maine ar trebui sa plec la mare dar n-am chef



Ana-Maria mami de Maria 19.06.2008 si 9+ bebe mic
Maria,povestea nashterii
Maria in culori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

anaxena, multumesc si da stiu ca ei nu spun sexul mai devreme de 20 s, am pe foaie de la doctorul de familie toate etapele si fazele sarcinii si tot ce o sa fac, analize, teste si eco si pentru ce.... la fel si in carticica ce mi-au trimis-o de la spital in plicul cu scrisorica de invitatie pt sept la eco de 12 sapt.
E bine ca imi spun la 20 s si nu la 40s sa mai am si eu timp sa fac ceva cumparaturi pentru bebe


miki si deea va multumesc si voua si va urez sarcini usoare si bebei sanatosi

Eu astept sa vina roxy de la doctor sa ne spuna ce culoare de carucior tre` sa cumpere

dorinut@ sa iti fie de bine concediul si ecografia si nu, nu te-am uitat, chiar voiam azi sa striig dupa tine dar am fost pe drumuri de dimineata Bucura-te de concediu si ai grija de tine...de dureri nu stiu ce sa iti spun ca eu abia am 8s 6z .

M-a pocnit greata, am pus sa fierb niste pui sa fac un pilaf si bleahhh...imi pute

_

BB on board 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

danusca1981 eu am nascut si nasc la Bucuresti la Maternitatea Giulesti..eu la cealalta odisee aveam trecut si spitalul unde nashteam si dr,poate nu-i o idee rea asha poate ne mai schimbam pareri

ash vrea si eu parola ca obishnuiam sa fac capitole noi



Ana-Maria mami de Maria 19.06.2008 si 9+ bebe mic
Maria,povestea nashterii
Maria in culori

Mergi la inceput